Obecność żurawi i suwnic można zaobserwować we wszystkich branżach, gdzie na co dzień konieczna jest praca z ciężkim lub nieformatowym ładunkiem. Obie grupy urządzeń należą do tzw. urządzeń transportu bliskiego – dźwignic – które pozwalają na wykonywanie pracy w ruchu przerywanym, polegającej na przenoszeniu ładunku w pionie i poziomie. Które z tych rozwiązań będzie lepsze? Sprawdź porównanie żurawi i suwnic.
Żuraw vs. suwnica. Czym charakteryzują się te rozwiązania?
Zarówno żuraw, jak i suwnica służą do transportu ładunku, ale różnice między nimi widoczne są gołym okiem.
Żuraw jest prostszy konstrukcyjnie, ponieważ w podstawowych modelach składa się wyłącznie z kolumny i wysięgnika. W przypadku suwnicy można wyróżnić:
- most poruszający się po torowisku (może nim być konstrukcja wsporcza samego budynku, jak i specjalnie zamontowane elementy podporowe),
- jednostki podnoszącej.
Warto zwrócić uwagę, że suwnica może mieć przeznaczenie zarówno uniwersalne, jak i być dopasowana do pracy z konkretnym rodzajem materiału (tzw. suwnice technologiczne). Zadaniem żurawia jest jedynie podnoszenie i przemieszczanie ładunku.
Kolejna różnica dotyczy sposobu montażu. Suwnice (o ile nie są to niewielkie dźwignice mobilne) wymagają wygospodarowania większego obszaru roboczego, ale odpowiednio zaprojektowane pozwalają na obsługę kilku stanowisk. Z kolei żurawie pracują na niewielkim terenie. W obu przypadkach można wyróżnić modele stacjonarne, jak i ruchome.
Jak pracują suwnice i żurawie?
Żurawie operują na polu zbliżonym do walca. Zwykle mogą obracać się o 360⁰, chyba że zakres pracy ramienia zostanie ograniczony. Zasięg w poziomie jest limitowany długością ramienia. Ze względu na niewielki zasięg działania żurawie raczej nie nadają się do obsługi kilku stanowisk, ale za to sprawdzą się przy ładowaniu towaru lub podawaniu elementów do pracującej maszyny.
W przeciwieństwie do żurawi suwnice działają na polu prostokąta. Jego dłuższy bok stanowi most, po którym porusza się konstrukcja podnosząca. Ze względu na szerszy zakres pracy niż żurawie suwnice są wykorzystywane często do obsługi kilku stanowisk na linii produkcyjnej.
Zarówno żurawie, jak i suwnice są wykorzystywane w wielu branżach. Wśród nich można wymienić m.in. firmy z sektora spożywczego, motoryzacyjnego, spożywczego czy chemicznego.
O ile żurawie częściej widuje się w zakładach produkcyjnych realizujących powtarzalne czynności, o tyle z suwnic częściej korzysta się tam, gdzie procesy składają się z wielu elementów lub wymagają częstej wysyłki towaru.
Od czego zależą koszty żurawi i suwnic?
Wybór dźwignic do zakładu przemysłowego powinien być poprzedzony starannym planowaniem. Kryteria, które warto uwzględnić przy zakupie, obejmują m.in.:
- rodzaj podnoszonego towaru oraz jego masę,
- grupę obciążenia pracą,
- wysokość oraz obszar podnoszenia.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w fabryce realizującej szereg różnych czynności korzystać zarówno z żurawi, jak i dźwignic, które będą uzupełniały się wzajemnie. Z reguły jednak suwnice, z uwagi na większą uniwersalność, będą droższe od żurawi.
Bezpieczeństwo pracy z żurawiami i suwnicami
Zarówno żurawie, jak i suwnice to dźwignice powszechnie wykorzystywane w przemyśle przy transporcie ciężkich ładunków. Choć obecnie stosuje się przede wszystkim rozwiązania zautomatyzowane, nie oznacza to, że przy korzystaniu z dźwignic nie należy zachować niezbędnej ostrożności.
Przede wszystkim osoba delegująca obowiązki powinna upewnić się, że operator żurawia lub suwnicy posiada odpowiednie uprawnienia. Są one wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego po zdanym egzaminie i świadczą o tym, że osoba obsługująca urządzenie dysponuje wiedzą wystarczającą do bezpiecznego korzystania ze sprzętu.
Bardzo ważne są też regularne przeglądy. Obowiązujące rozporządzenie w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego określa maksymalne przerwy między kolejnymi badaniami technicznymi. Opłaca się jednak przeprowadzać je częściej, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w postaci kosztownej awarii, która wstrzyma pracę hali na wiele dni.
Wybierając dostawcę dźwignic, warto skorzystać z oferty firmy z wieloletnim doświadczeniem w zakresie planowania i organizacji wyposażenia obiektów przemysłowych w urządzenia transportu bliskiego. Takim partnerem jest firma Konecranes. Więcej o jej ofercie oraz doświadczeniu znajdziesz na: https://www.konecranes.com/pl.