Zobacz listę 10 największych firm w Polsce

W Polsce istnieje bardzo wiele firm, które osiągają ogromne dochody oraz dają zatrudnienie bardzo dużej ilości osób. Około 2000 spółek w ciągu roku osiąga przychód powyżej 100 mln zł. Warto zapoznać się bliżej, choć z kilkoma z nich, ponieważ większość z nas ma kontakt z tymi firmami, na co dzień. Oto lista 10 największych firm w Polsce:

1. Polski Koncern Naftowy Orlen

Wszyscy kojarzymy Orlen. Większość posiadaczy samochodów, chociaż raz tankowało na ich stacjach. PKN Orlen jest przedsiębiorstwem, które przetwarza oraz zajmuje się dystrybucją ropy naftowej. Posiada sieć stacji benzynowych w całej Polsce, sygnowanych swoim logo. W 2013 roku spółka zanotowała przychód w wysokości ponad 120 mld złotych.

2. Lotos S. A. KG

Na drugim miejscu uplasował się główny konkurent Orlenu w przerobie, oraz dystrybucji ropy naftowej, czyli Grupa Lotos. Jest to spółka publiczna z notowaniami na giełdzie. Markę Lotos kojarzymy szczególnie ze względu na stacje benzynowe. W swoim zarządzaniu ma ponad 400 stacji benzynowych. Oprócz tego zajmuje się produkowaniem i dystrybucją olejów i smarów samochodowych, czy przemysłowych. W skład Grupy Lotos wchodzi bardzo wiele mniejszych spółek. W roku 2013 zanotowali przychód w wysokości ponad 33 mld złotych.

3. Grupa Kapitałowa PGE S. A.

Polska Grupa Energetyczna S. A. Jest spółką notowaną na giełdzie. Jest również największym producentem i dostawcą energii elektrycznej dla firm jak i dla odbiorców prywatnych. W ramach Grupy Kapitałowej PGE S. A. znajdują się inne spółki m. in. PGE Energia Odnawialna S. A., PGE Obrót S. A., PGE Systemy S. A., PGE Dom Maklerski S. A., PGE EJ 1. Cała Grupa Kapitałowa PGE S. A. zanotowała przychody w wysokości 30 mld złotych w 2013 roku.

4. Jeronimo Martins Polska S. A.

Na co dzień wiele osób nie kojarzy tej nazwy. Jeżeli jednak powiemy sieć „Biedronka” to większość osób kojarzy nazwę doskonale. Sieć supermarketów reklamowanych w Polsce, jako niskie ceny i polskie produkty. Ze względu na dobrą jakość sprzedawanych produktów i ich przystępną cenę, spółka zanotowała w 2013 roku przychód w wysokości prawie 29 mld złotych.

5. PGNiG S. A.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to lider gazu ziemnego w Polsce. Jest to spółka notowana na giełdzie. Zajmuje się ona poszukiwaniem oraz wydobywaniem ropy naftowej, gazu ziemnego, a także dystrybucją i sprzedażą paliw. Przychody ze sprzedaży to 28 mld 730 mln złotych.

6. KGHM Polska Miedź S. A. GK

Jest to spółka skarbu państwa. Jest to także czołowy producent miedzi, oraz srebra. Według danych jest to największy na świecie producent srebra. W 2013 roku, spółka zatrudniała ponad 34tysiące pracowników, a jej przychód to ponad 26 mld złotych.

7. Tauron Polska Energia S. A.

Tauron Polska Energia S. A. zajmuje się dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. Jest to drugie pod względem wielkości przedsiębiorstwo energetyczne w Polsce. W skład grupy Tauron wchodzi wiele innych spółek. Usługi energetyczne kierowane są do klientów indywidualnych oraz firm. W roku 2013 Tauron zanotował przychód w wysokości 24 mld 741 mln złotych.

8. Eurocash S. A.

Eurocash jest siecią hurtowni dyskontowych. Lider rynku dystrybucji w Polsce, pod względem wielkości Eurocash jest drugim dystrybutorem artykułów spożywczych. Spółka notowana jest na Warszawskiej giełdzie. Przychód osiągnięty w 2013 roku to 16 mld 575 mln złotych. Eurocash zatrudnia ponad 11 tysięcy pracowników.

9. Grupa Metro AG

Nazwa ta nie kojarzy się większości z Polaków. Jest ona właścicielem kilku sieci handlowych. Kojarzymy na pewno jej jedną z sieci handlowych, którą reklamują, jako „Nie dla idiotów”. Chodzi oczywiście o Media Markt. Przychody ze sprzedaży Grupy Metro wyniosły prawie 15 mld złotych w 2013 roku.

10. Telekomunikacja Polska S. A.

Na dziesiątym miejscu, w roku 2013 pod względem wysokości ze sprzedaży znajduje się Telekomunikacja Polska S. A. Największy akcjonariusz spółki to Orange S. A. Dziś jest to jeden z największych dostawców telefonii stacjonarnej i komórkowej w Polsce. Przychód ze sprzedaży w 2013 roku wyniósł ponad 14 mld złotych.

W Polsce istnieje wiele innych przedsiębiorstw, które również notują ogromne przychody, te wymienione są jedna na samym szczycie. Każdego dnia korzystamy z usług wielu przedsiębiorstw, nie domyślając się nawet, jakimi ogromnymi sumami pieniędzy obracają.

Ranking powstał przy pomocy firmy z Krakowa analizującej Polski rynek spółek giełdowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com