Myjnia samochodowa może być bardzo dobrym pomysłem na biznes, jeżeli starannie podejdziemy do podjęcia się realizacji tego przedsięwzięcia. Podstawa to dobra lokalizacja. Ważne żeby nasza myjnia znajdowała się w miejscu, które często jest odwiedzane przez kierowców. Myjnie samochodowe sprawdzają się w miastach. Na wsi większość osób sama myje samochody, w okolicach swojego domu i taki biznes ma małe szanse na powodzenie. W ostatnim czasie nastąpił wysyp nowych myjni samochodowych, w różnych miastach Polski. Działają one zazwyczaj na zasadzie franczyzy.
Czyli osoba posiadająca atrakcyjny teren, na podstawie umowy i comiesięcznej prowizji, otwiera myjnię pod szyldem wielkiej sieci. Otrzymujemy konieczny sprzęt i kontakty, aby wszystko mogło funkcjonować jak należy. Nasze obowiązki, to opłaty naszej działalności, oraz przekazanie jakiegoś procenta zysków dla franczyzodawcy. Alternatywą może być podjęcie decyzji o samodzielnym założeniu własnej myjni samochodowej, bez niczyjego udziału i pomocy. Nie będziemy musieli dzielić się wtedy zyskami. Musimy tylko przebyć ciężką drogę, z różnymi dokumentami i formalnościami. Jak wiadomo biurokracja w naszym kraju wiele rzeczy niestety utrudnia i spowalnia.
Jakie warunki należy spełnić?
Oprócz atrakcyjnej lokalizacji, musimy spełnić jeszcze kilka wymogów, które zdecydują o możliwości uruchomienia myjni samochodowej. Konieczne jest uzyskanie zgody, jeżeli dany teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania terenu.
Takie zezwolenie możemy otrzymać od prezydenta miasta, burmistrza lub wójta. Zależnie od tego, gdzie znajduje się teren pod naszą działalność. Nasza działka musi również oferować wystarczającą ilość miejsca, do postawienia myjni. Najlepiej, jeżeli będzie możliwość mycia kilku samochodów. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem będzie odkurzacz, z którego chętnie kierowcy korzystają po umyciu samochodu na myjni.
Warto również zainwestować w automat, do rozmieniania banknotów. Zdarza się, że kierowcy nie mają przy sobie drobnych, jeżeli nie rozmienią pieniędzy, to zrezygnują z umycia swojego pojazdu.
Oczywiście przed rozpoczęciem budowy myjni samochodowej, musimy przygotować plany budowy i wszystkie inne potrzebne zezwolenia. Zdarza się, że gmina żąda od inwestora raportu, który będzie szczegółowo opisywał, oddziaływanie naszej inwestycji na lokalne środowisko.
Dodatkowo potrzebujemy projektów przyłączy prądu, wody, czy gazu. Kolejnym krokiem jest już tylko rozpoczęcie budowy naszej myjni samochodowej. Taka budowa nie powinna zbyt długo trwać, więc po około 2-3 miesiącach możemy cieszyć się już własną myjnią. Żeby masz biznes mógł ruszyć pełną parą, musimy tylko uzyskać odbiór naszej myjni i możemy rozpoczynać zarabianie na kierowcach z brudnymi samochodami.
Czy to się opłaca?
Opłacalność myjni samochodowej zależy w dużej mierze od tego, jak wielu kierowców z niej korzysta. Jeżeli znajduje się w mieście i okolicach ścisłego centrum, czy osiedli mieszkaniowych, to mamy większą szansę na powodzenie naszej inwestycji. Koszty rozpoczęcia działalności nie są ogromne, o ile mamy swoją działkę. Jeżeli musimy ją wydzierżawić, to w takim przypadku koszty niestety rosną. Musimy również liczyć się z opłatami, typu woda, prąd czy gaz.
Oprócz tego dochodzą opłaty za obsługę serwisową i ewentualne naprawy urządzeń koniecznych do funkcjonowania myjni samochodowej. Jeżeli klientów będzie dużo, to szybko zaczniemy zarabiać na naszej inwestycji. Warto zadbać o dobrą, jakość naszej usługi, ponieważ pierwsze wrażenie jest najważniejsze, jeżeli kierowcy stwierdzą, że nasza myjnia nie jest w stanie sprostać ich wymaganiom to możemy mieć kłopoty z utrzymaniem się na rynku.
Podobnie problem będziemy mieli w mniejszych miejscowościach, gdzie mało, kto korzysta z myjni samochodowych. Ten sposób na biznes, podobnie zresztą jak inne działalności, mają sens, jeżeli znajdą się chętni skorzystać z naszych usług. Musimy mieć, komu oferować nasze usługi, aby można było na nich zarabiać.
Zgadza się, myjnie samochodowe to dobry interes, wystarczy zobaczyć ile ich powstaje ostatnio. Na tej stronie internetowej można sprawdzić koszty budowy myjni samochodowej http://cwconsulting.pl
Też korzystałem z internetowych kalkulatorów, by wycenić taki biznes, ponieważ poważnie nad nim myślę od zeszłego roku. Jednak takie wyliczenia są zbyt ogólne. Ja polecam po prostu skonsultować się z konkretną firmą, która ma nam wykonać myjnię i ona nam wyceni. Ja wybrałem Aspera, ponieważ ma dobre opinie w necie, sam myję auto na ich myjni, więc wiem, że myje porządnie oraz mam jednego znajomego, który już ruszył z takim biznesem. Moim zdaniem bardzo ważna jest ciekawa lokalizacja i przede wszystkim jakość mycia, więc się w 100% zgadzam z tym, co jest w tym artykule.