Zła jakość powietrza – co ją powoduje i na co skarżymy się w miejscu pracy?

Jakość powietrza w pomieszczeniach w miejscu pracy jest obecnie przedmiotem dużej uwagi i nie bez powodu. Jakość powietrza w środowisku wewnętrznym może znacząco wpłynąć na zdrowie, komfort i wydajność użytkowników budynku. Chociaż poważne problemy zdrowotne związane z jakością powietrza są rzadkie, postrzeganie zagrożonego zdrowia jest coraz powszechniejsze wśród mieszkańców budynku.

Przyczyny i konsekwencje złej jakości powietrza są złożone i nie do końca poznane, ale istnieją pewne podstawowe czynniki, które właściciele, zarządcy, pracodawcy i mieszkańcy budynków powinni wiedzieć, aby rozwiązać problemy związane z jakością powietrza.

Co rozumiemy przez „dobrą” jakość powietrza?

Większość mieszkańców ledwo zauważa, że jakość powietrza w pomieszczeniach jest „dobra”, ale większość ludzi często rozpoznaje, kiedy powietrze nie jest dobre. Jakość powietrza jest problemem, gdy powietrze zawiera:

  • kurz

  • nieprzyjemne zapachy

  • zanieczyszczenia chemiczne

  • wilgoć

  • pleśń

Związane są z tym fizyczne właściwości powietrza: ilość ruchu powietrza, jego temperatura i wilgotność. Ogólne wytyczne dotyczące osiągnięcia dobrej jakości powietrza obejmują następujące wytyczne:

  • Wentylacja musi zgodna z aktualnymi wytycznymi ustanowionymi przez odpowiednie instytucje.

  • Czynniki komfortu (tj. Temperatura, wilgotność, ruch powietrza) w zakresie akceptowanym przez większość użytkowników budynku.

  • Urządzenia mechaniczne i powierzchnie budynków muszą być utrzymywane w stanie sanitarnym.

  • Znaczące źródła emisji, takie jak duże maszyny kopiujące, są oddzielone od zajętych przestrzeni i wlotów powietrza.

  • Główne źródła zanieczyszczenia chemicznego lub biologicznego są szybko identyfikowane i kontrolowane.

  • Często używane obszary są regularnie czyszczone i stosowane są w związku z tym dobre praktyki porządkowe.

  • Operacje, konserwacja i prace budowlane są wykonywane w sposób minimalizujący narażenie pracowników na zanieczyszczenia w powietrzu.

Jakie są powszechne skargi dotyczące złej jakości powietrza w miejscu pracy?

Najczęstszą skargą jest temperatura: powietrze jest albo za gorące, albo za zimne. Druga najczęstsza skarga dotyczy ruchu powietrza: powietrze jest zbyt przeciągłe lub zbyt zastałe. Inne typowe dolegliwości związane z komfortem dotyczą wilgotności: powietrze jest zbyt suche lub zbyt wilgotne.

Niektóre dolegliwości zdrowotne związane ze słabą jakością powietrza przypominają grypę lub przeziębienie: bóle głowy, problemy z zatokami, przekrwienie, zawroty głowy, nudności, zmęczenie i podrażnienie oczu, nosa lub gardła. Takie objawy są często trudne do skojarzenia z miejscem pracy. Środowisko wewnętrzne zwykle nie jest przyczyną podejrzenia objawów u pracownika, chyba że objawy są podobne u wielu osób, które okazały się nieracjonalnie uporczywe lub istnieje wyraźny i podejrzany zapach lub inna niezwykła cecha powietrza. Niektóre dolegliwości związane ze zdrowiem mogą wynikać z reakcji alergicznych.

Artykuł powstał we współpracy z ekspertami od jakości powietrza: Airly – warto zajrzeć na ich stronę i dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com