Zastosowanie wózków paletowych elektrycznych

Wózki paletowe elektryczne nazywane są także elektrycznymi paleciakami. Ich ogromną zaletą jest fakt, że są wygodne w obsłudze, a jednocześnie bardzo wydajne. Mogą mieć bardzo duży udźwig – większy niż tradycyjne wózki ręczne. Co więcej, zaawansowana technologia wózków paletowych elektrycznych pozwala na szybsze i sprawniejsze przewożenie ładunków nawet na duże odległości. Praca jest przyjemna dzięki prostej obsłudze. 

Zastosowanie elektrycznych paleciaków

Warto na początku zastanowić się nad tym, jakie wózek paletowy elektryczny może mieć zastosowanie i gdzie sprawdzi się najlepiej. Elektryczne paleciaki ze względu na swoje możliwości oraz budowę sprawdzają się głównie w transporcie wewnętrznym poziomym. 

Cieszą się sporą popularnością przede wszystkim w takich miejscach jak hipermarkety oraz hurtownie podczas rozładowania dostaw nowych produktów czy rozmieszczania towarów na regałach. Wózki paletowe elektryczne znajdą również zastosowanie w magazynach niskiego i średniego składowania, podczas prac związanych z załadunkiem i rozładunkiem zamówień, w halach produkcyjnych – wózki elektryczne wpływają na usprawnienie transportu wewnętrznego bliskiego.

Paleciak a ciężarówki

Zastosowanie wózków paletowych elektrycznych jest naprawdę szerokie. Można je również wykorzystać w ciężarówkach dostawczych. Z łatwością pobierają one ładunek bezpośrednio z wnętrza ciężarówki. Sprawdzą się również przy umieszczaniu go wewnątrz pojazdu.

Czym cechują się tego rodzaju pojazdy?

Wózki paletowe elektryczne przeznaczone są przede wszystkim do lekkich oraz średnio intensywnych zadań. W zależności od modelu mogą mieć udźwig od 1 do nawet 2,5 tony. To dlatego bez trudu możemy dopasować moc wózka paletowego do zapotrzebowań. W zależności od potrzeb, można postawić na model wózka paletowego z platformą dla operatora lub ręcznie prowadzone spoza pojazdu czy wózki z masztem.

Zalety maszyn

Ogromną zaletą wózków tego rodzaju jest ich zwiększona wydajność. Jest ona znacznie wyższa niż w przypadku maszyn ręcznych. Jednocześnie sprzęty te zachowują niewielkie, kompaktowe rozmiary.

Cechy pojazdów

Do najważniejszych cech wózków można zaliczyć doskonałą manewrowość i intuicyjne sterowanie, przystosowanie do pracy nawet na bardzo długich dystansach, prędkość jazdy do 10 kilometrów na godzinę wraz z systemem wspomagania układu kierowniczego w wybranych modelach. 

Co więcej, pracownik ma możliwość używania dźwigni w pozycji pionowej, ma ułatwione manewrowanie wózkiem elektrycznym na ograniczonej, niewielkiej przestrzeni. Maszyny są przystosowane także do wykonywania skomplikowanych operacji.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Poszukując odpowiedniego wózka do swojego przedsiębiorstwa, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Liczyć się będzie: maksymalny udźwig, prędkość maksymalna oraz maksymalna wysokość podnoszenia. Podobnie jak w przypadku innych pojazdów, czynniki te należą do najważniejszych elementów, które bezpośrednio będą decydować o tym, na jaki sprzęt się zdecydujemy. W późniejszych etapach koniecznie musimy również zwrócić uwagę na typ sterowania pojazdu. Liczyć się będzie to, czy posiada platformę operatora, czy jest sterowany całkowicie z zewnątrz.

Wymiary pojazdu

Wybierając odpowiednią maszynę dla pracowników, zwróćmy również uwagę na wymiary pojazdu oraz samą długość wideł. Wielu przedsiębiorców zapomina o tym ważnym fakcie, a ma on kluczowe znaczenie w przypadku sklepów bądź magazynów, które dysponują wąskimi korytarzami jezdniowymi. Pojazd musi się poruszać swobodnie i bezpiecznie po wytyczonych drogach magazynowych.

Jak widać, wózki tego rodzaju mają sporo zalet, dlatego warto rozważyć ich zakup. Bateria powinna pozwalać na pracę w trybie wielozmianowym. Sprawdźmy, czy wymaga ona częstego ładowania. Kierujmy się głównie zapotrzebowaniami własnej firmy podczas wyboru konkretnego modelu. Asortyment jest szeroki, więc każdy powinien wybrać odpowiedni pojazd dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com