Zasilacz UPS do domu – czym powinien się charakteryzować?

Nagłe przerwy w dostawie energii elektrycznej, a nawet pozornie niezauważalne wahania napięcia potrafią narobić wiele szkód wśród urządzeń korzystających z zasobów sieci elektrycznej. Zasilacz UPS do domu to doskonałe rozwiązanie w takich sytuacjach. Choć kojarzony jest głównie z wyposażeniem m.in. serwerowi, równie dobrze spełnia swoje funkcje w obiektach prywatnych.

Zasilacz UPS do domu – na czym polega jego zasada działania?

Sprzęt, który zapobiega uszkodzeniom urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej, to zasilacz UPS. Do domu sprawdza się zwykle jego najprostsza wersja, która ma za zadanie podtrzymać działanie np. komputera, podczas gdy dochodzi do przerw w dostawie prądu.

Wybór konkretnego produktu musi być jednak podyktowany użytkowanymi sprzętami i urządzeniami. Może się bowiem okazać, że np. pracująca zdalnie osoba ma na komputerze czy dysku zewnętrznym dane i pliki wymagające szczególnego zabezpieczenia.

Zasilacz awaryjny UPS – dostępne rodzaje

Aby prawidłowo wybrać zasilacz awaryjny UPS warto poznać dostępne jego typy. Jakie rodzaje zasilaczy UPS Wrózniamy?

Off-line, czyli z tzw. rezerwą bierną – należą do najtańszych i najprostszych rozwiązań, przy tym gwarantują podstawową ochronę. Tego typu zasilacz awaryjny działa na zasadzie monitorowania napięcia wejściowego. Gdy system wykrywa spadek, następuje przełączenie na pracę z akumulatorów.

Line-interactive – zasilacz awaryjny UPS tego typu jest bardziej rozbudowaną wersją modelu off-line. Znajduje się tu podłączony na stałe przetwornik napięcia. Jego zadaniem jest stabilizacja napięcia, dlatego podczas wykrytych spadków nie zawsze dochodzi do przełączenia na zasilanie akumulatorowe. Funkcja stabilizowania napięcia wpływa na dłuższą żywotność baterii.

On-line, czyli z tzw. podwójną konwersją – najdroższy i najbardziej zaawansowany zasilacz UPS. Generuje idealne napięcie wyjściowe, jest wysoce odporny na zakłócenia napięcia wejściowego i gwarantuje maksymalnie skrócony czas reakcji oraz brak przerw w dostawie prądu. Odpowiada zatem na potrzeby najwrażliwszych odbiorników, chroniąc je przed uszkodzeniami wywołanymi wahaniami napięcia, a także przed utratą danych, np. w sytuacji wystąpienia awarii sieci energii elektrycznej.

Zasilacz UPS – jak dobrać produkt na potrzeby domowe?

Dostępność różnych modeli zasilaczy UPS może nastręczać trudności podczas ich wyboru. Choć oczywistym i wystarczającym wydaje się być zakup zasilacza typu off-line, może się okazać, że domownicy korzystają również z wrażliwych odbiorników, które wymagają lepszej ochrony.

Pomocą w wyborze będzie poradnik Do kogo kierowane są zasilacze awaryjne UPS? Zastosowanie UPS. Poza dostępnymi wskazówkami użytkownicy powinni uwzględnić parametry danego zasilacza awaryjnego, w tym jego moc, a także takie elementy, jak objęcie gwarancją kupowanego sprzętu. Dzięki temu uda się dobrać zasilacz, który doskonale spełni swoje funkcje w warunkach domowych. 

 

Czym są testy biologiczne do autoklawu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com