Zarządzanie czasem – dlaczego jest ważne i jak się tego nauczyć?

Właściwe zarządzanie czasem przydaje się zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym. Nie ma znaczenia, czy chodzi o pracownika etatowego, freelancera czy właściciela spółki. Każdy z nich potrzebuje czasu na wykonanie określonych zadań. Zapanowanie nad tym, ile z tego czasu poświęca się faktycznie na pracę, a ile na rzeczy mniej pilne lub na przyjemności, jest kluczem do sukcesu. To składowa, która wpływa na efektywność, a w dalszym rozrachunku odbija się na samopoczuciu fizycznym i psychicznym

Co trzeba wiedzieć o zarządzaniu czasem? Sprawdzamy, dlaczego jest to tak ważna dziedzina i w jaki sposób poradzić sobie z planowaniem oraz godzeniem ze sobą życia zawodowego i prywatnego.

Zarządzanie czasem – priorytet

Na co dzień nie zwracamy uwagi na to, jak wiele czasu poświęcamy na rozrywkę, głównie tę związaną z surfowaniem po sieci i mediach społecznościowych. Często okazuje się, że kończąc pracę nie zdążyliśmy ze zrealizowaniem zleconych zadań. Pracę zabieramy ze sobą do domu, a to oznacza mniej czasu dla bliskich. Uszczupla się również czas, który miał być przeznaczony na regenerację, własne hobby, obowiązki domowe czy planowany wyjazd. Mówiąc kolokwialnie, wszystko się sypie. To zaś przekłada się na nawarstwianie dotychczasowych problemów i powstawanie nowych. Ponadto rośnie poziom stresu, a to już skutkuje pogorszeniem samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Zarządzania czasem nie nauczymy się w godzinę czy w jeden dzień. To regularne działania, które należy wdrażać w życie codzienne. Tworzenie planu i trzymanie się go, aby móc się przekonać w niedługim czasie, że zarządzanie czymś, co jest niepoliczalne i bezcenne, przynosi mnóstwo korzyści. O tym, w jaki sposób wykorzystujemy czas i jaki ma to wpływ na życie zawodowe i prywatne, można przeczytać na stronie AdrianKolodziej.pl.

Ustalanie priorytetów

Niezwykle ważnym elementem w zarządzaniu czasem jest ustalanie priorytetów. Określanie każdego dnia, które zadania są niezbędne do wykonania, których z nich nie można odkładać na później. Każdy obowiązek, plan i zadanie można klasyfikować na różne sposoby. Dzięki temu wyznacza się priorytety i realizuje je w pierwszej kolejności.

Taki system działania pozwala zaoszczędzić czas. Wielozadaniowość jest bowiem cechą pożądaną, ale trzeba pamiętać, że biorąc się za wszystko w jednym czasie, tak naprawdę nie da się zrobić tego dobrze, a nierzadko większość rzeczy pozostaje niedokończona. Przynosi to negatywne skutki, nie tylko w sferze zawodowej.

Ile czasu spędzę na określonych zadaniach?

Warto w pierwszej kolejności sprawdzić, ile czasu spędza się na konkretnych czynnościach. Wyniki mogą zaskoczyć, bo najczęściej marnujemy czas na social media, bezowocne przeglądanie postów, które nas wcale nie interesują, czy też innego rodzaju rozrywkę w sieci.

To podstawa, by zacząć planować, w jakich ramach czasowych i przez jak długo będziemy wykonywać dane zadania. Można przeznaczyć godzinę przed południem na obsługę maila, a kolejne dwie na zrealizowanie ważnej prezentacji. Zrobić sobie przerwę, ale ponownie, planując, ile czasu zostanie na nią przewidziane, itd.

Przyjrzyjmy się priorytetom. Sprawdźmy, co nam zajmuje najwięcej czasu i dlaczego. Obliczmy, ile kosztuje nasza godzina. Może się bowiem okazać, że delegując część zadań, zyskamy czas na te obowiązki, na które dotąd go brakowało, a których nie możemy przekazać komuś innemu. Racjonalnie zarządzając czasem zyskujemy znacznie więcej niż wolne godziny do wykorzystania na przyjemności.

Jednak jeżeli Twoim zadaniem jest nie tylko zarządzenie sobą w czasie, ale także firmą – zapoznaj się z zarządzaniem przez wartość, przeczytaj więcej na: https://poradydlafirm.pracuj.pl/zarzadzanie-przez-wartosci-poznaj-nowy-trend-w-zarzadzaniu-firma-i-pracownikami/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com