Zadbaj o swój aparat słuchowy podczas aktywności fizycznej

Rozwój nowoczesnych technologii znacznie ułatwia nasze codzienne funkcjonowanie i przyczynia się do znacznego wzrostu komfortu życia. Nie inaczej jest w przypadku osób korzystających z aparatów słuchowych, ponieważ również zaawansowanie tych urządzeń poszło znacznie do przodu. Dzięki coraz to nowszym rozwiązaniom są one nie tylko coraz mniejszych rozmiarów, przez co bardzo dyskretne, ale zyskują również kolejne funkcje. Umożliwiają osobom z niedosłuchem decydować się na aktywności, z których jeszcze kilkanaście lat temu musiały rezygnować. Jedną z nich jest uprawianie sportów, zarówno tych w zamkniętych przestrzeniach jak siłownie, jak i na świeżym powietrzu. Bez najmniejszych wątpliwości jest to dobra wiadomość dla osób zmagających się z niedosłuchem. Muszą one jednak pamiętać o kilku rzeczach, dzięki którym aktywność fizyczna z aparatem słuchowym w uchu będzie w pełni bezpieczna oraz wygodna.

Na co zwrócić uwagę?

Osoby noszące aparaty słuchowe nie tylko nie muszą, ale nawet nie powinny rezygnować z regularnej aktywności fizycznej. To właśnie ona jest gwarancją utrzymania organizmu w dobrej kondycji. Ma ona również wpływ na stan słuchu, ponieważ regularny sport zmniejsza ryzyko cukrzycy, przy której znacznie łatwiej nabawić się niedosłuchu. Dodatkowo zmniejsza tkankę tłuszczową, która w nadmiarze może przyczyniać się do nieodwracalnej degradacji komórek. Należy natomiast w trakcie biegania czy uprawiania fitnessu zachować odpowiednią ostrożność, dzięki czemu aparat słuchowy nie zostanie uszkodzony. Szczególnie niekorzystne są dla niego kurz oraz wilgoć, które mogą doprowadzić do zatkania otworów i wentylacyjnych, i dźwiękowych. Trzeba zatem bezwzględnie i po każdym treningu zadbać o odpowiednią higienę.

W jakie akcesoria się zaopatrzyć?

Wiemy już, że noszenie aparatu słuchowego nie musi oznaczać rezygnacji z uprawiania sportu, jeżeli zostanie zastosowana odpowiednia ochrona oraz środki ostrożności. Przydadzą się do tego również wszelkiego rodzaju akcesoria, które dodatkowo zmniejszą ryzyko zgubienia lub uszkodzenia protezy. W trakcie biegania czy gry w tenisa warto założyć na głowę opaskę wchłaniającą pot. Nasunięcie jej na uszy uchroni aparat przed oddziaływaniem zarówno potu, jak i kurzu, ale także utrzyma go w jednym miejscu. Należy jednak zrezygnować z takiej opcji przy niedosłuchu na bardziej zaawansowanym etapie, ponieważ może wówczas wystąpić nieprzyjemne sprzężenie zwrotne. W trakcie jazdy na nartach, rowerze czy łyżwach na głowie nie powinno zabraknąć kasku, który chroni przed zepsuciem urządzenia w przypadku upadku.

Jak zadbać o aparat słuchowy po skończonym treningu?

Każda osoba posiadająca aparat słuchowy powinna bezwzględnie pamiętać o jego regularnej oraz dokładnej pielęgnacji. Tylko w taki sposób może zapewnić sobie niezakłócone słyszenie oraz długie korzystanie z jednego urządzenia. Warto zwrócić szczególną uwagę na zadbanie o nie tuż po ćwiczeniach. Jak już zostało wspomniane, w ich trakcie jest ono narażone na wiele niesprzyjających czynników. Jednym z nich jest brud oraz wilgoć, dlatego właśnie konieczne jest przetarcie protezy chusteczką nasączoną środkiem antybakteryjnym tuż po odbytym treningu. Warto także umieścić je w specjalnym osuszaczu, który skutecznie pozbędzie się z niego wilgoci. Jeżeli nie możesz zrobić tego tuż po aktywności fizycznej, koniecznie pamiętaj, żeby zrobić to w nocy przed położeniem się do snu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com