Założenie konta bankowego we współczesnych czasach to prawdziwa „bułka z masłem”. Zanim jednak przystąpi się do zakładania konta, konieczne jest dokładne zapoznanie się z różnymi ofertami. Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego?
Konto bankowe powinno odpowiadać bieżącym potrzebom. Inny produkt jest najlepszy dla osoby, która często podróżuje za granicę, a inny dla rodziny poszukującej konta do zarządzania budżetem domowym.
Wybór indywidualnego konta bankowego
W dynamicznie postępujących procesach cyfryzacyjnych coraz więcej produktów i usług wymaga posiadania konta w banku. Należy jednak uważać, gdyż zakładając konto pochopnie, można narazić się na straty finansowe. Nawet kilka lub kilkanaście złotych straty w miesiącu to w skali roku już kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Możliwość skutecznego porównywania różnych produktów finansowych oferuje m.in. portal ikalkulator.
Przystępując do wyboru konta bankowego, na początku warto rozeznać się w zakresie własnych potrzeb. Żeby zaspokoić wszystkie z nich, można otworzyć wiele różnych kont. Na inne cechy oferty należy zwrócić uwagę, myśląc o założeniu konta dla zarządzania budżetem całej rodziny, innymi właściwościami powinno charakteryzować się konto do odkładania pieniędzy na określone cele, a jeszcze inne funkcje powinno pełnić dobre konto indywidualne do korzystania na co dzień.
Warto również zwrócić uwagę na sam bank. Niektóre mniejsze instytucje nie mają szeroko rozwiniętej sieci placówek. Jeżeli planuje się częste wizyty w oddziale, warto upewnić się, czy oddziały są łatwo dostępne w zamieszkiwanym miejscu. Podobnie z bankomatami – oferta konta może przewidywać opłaty za korzystanie z urządzeń innych niż bankomaty danego banku.
Idealne konto bankowe – kryteria finansowe
Najważniejszymi parametrami konta są przewidziane przez bank opłaty, które dzielą się na różne rodzaje. Popularną płatnością obowiązkową jest opłata za konto (za prowadzenie konta), której wysokość wynosi zwykle kilka złotych w miesiącu. W niektórych sytuacjach jest możliwość jej uniknięcia, np. jeśli płaci się w danym miesiącu kartą albo na konto wpływa kwota określonej w umowie wielkości.
Powszechne stają się opłaty za przelewy wychodzące, jeżeli ich wysokość w miesiącu przewyższa ustaloną przez bank granicę. Wypłacanie gotówki z bankomatów zwykle również jest bezpłatne tylko do pewnej kwoty (albo liczby wypłat). Tego typu opłaty są zresztą bardzo łatwo wytłumaczalne – współcześnie każdemu bankowi zależy na tym, aby użytkownicy kont dokonywali płatności jak najczęściej za pomocą karty, a nie żywej gotówki – bank zyskuje dodatkowe prowizje, gdy klient używa karty.
Osoby wyjeżdżające często za granicę powinny zaopatrzyć się dodatkowo w kartę walutową lub wybrać takie konto indywidualne, które oferuje jak najtańsze wypłaty gotówki w bankomatach zagranicznych i międzybankowe przelewy zagraniczne. Osoby bardziej zamożne muszą również pamiętać, że przechowywanie wszystkich pieniędzy tylko w jednym banku może nie być najlepszym pomysłem. Zgodnie z prawem Bankowy Fundusz Gwarancyjny, w przypadku np. bankructwa banku, gwarantuje zwrot wszystkich środków na koncie do wartości 100 tysięcy euro.