Rynek poligraficzny w Polsce w 2014 roku

Rynek poligraficzny w Polsce

Rynek poligraficzny w Polsce w 2014 roku miał się całkiem dobrze. Wysoka, jakość usług oferowanych przez Polskie firmy z branży poligraficznej zaowocowała ogromną popularnością za granicami naszego kraju.

Polskie firmy

Polskie przedsiębiorstwa poligraficzne, a eksport usług za granicę.
Polskie firmy poligraficzne cieszą się bardzo dobrą opinią za granicą. Ponad 50% z nich prowadzi stałą sprzedaż za granicą, ponieważ jakość ich usług jest na bardzo wysokim poziomie. Eksportowane są różnego rodzaju produkty i usługi takie jak druk ulotek, broszur, książek, kalendarzy, czy bannerów reklamowych. Ostatnim czasie zaczęto również eksportować usługi związane z tworzeniem reklam i naklejek w 3D.

Usługi eksportowe

Eksport usług poza granice naszego kraju jest atrakcyjny, ponieważ jest to szansa dla przedsiębiorców na większe zyski i rozwój. Nasze usługi za granicą są na bardzo atrakcyjnym poziomie cenowym, a w porównaniu do rynku krajowego, potrafią przynosić znacznie większe przychody. Swoją ofertę eksportową, Polskie firmy poligraficzne od kilku lat kierują głównie do Niemiec. Jest tam ogromne zapotrzebowanie na nasze usługi.

Przedsiębiorstwa poligraficzne, rynek państwowy

Polscy przedsiębiorcy są zadowoleni z postępu na rynku krajowym. Zainteresowanie usługami poligraficznymi jest na bardzo wysokim poziomie. W ostatnich latach rozwój trochę zwolnił, ale nadal brnie do przodu, a wartość sprzedaży w sektorze poligraficznym ciągle rośnie. Najlepiej na rynku powodzi się średnim, oraz dużym firmom. Mniejsze przedsiębiorstwa miewają problemy, choć i tak w porównaniu do lat poprzednich ich nastawienie ulega poprawie i negatywnych opinii dotyczących sytuacji na krajowym rynku, jest znacznie mniej. Na problemy małych firm z branży poligraficznej składa się wiele czynników.

Zazwyczaj mają one jednego lub dwóch kontrahentów, od których zamówień zależą losy drukarni. Jeżeli następuje nagłe zmniejszenie zamówień jednego z nich, to automatycznie wiąże się to z ogromnymi kłopotami dla danej firmy poligraficznej. Mniejsze przedsiębiorstwa nie posiadają dużego arsenału urządzeń służących do pracy. Wystarczy krótka awaria, aby stracić bardzo wiele zleceń i nie dotrzymać terminów. To również wiąże się z kosztami i mniejszym przychodem. Pomimo znacznych utrudnień w funkcjonowaniu małych przedsiębiorstw, to właśnie takie w większości funkcjonują na rodzimym rynku.

90% produkcji to małe przedsiębiorstwa

Prawie 90% produkcji sprzedanej całego sektora poligraficznego należy właśnie do małych przedsiębiorstw gdzie liczba pracowników nie przekracza 9-10 osób. Co ciekawe małe firmy poligraficzne to około 10% naszego rynku. Cała branża poligraficzna w bardzo szybkim tempie stara się wprowadzać do swoich przedsiębiorstw różne rozwiązania informatyczne, które w znaczącym stopniu są w stanie usprawnić działania firm. Nowoczesne rozwiązania to nie tylko rozwój na rynku krajowym, ale również szansa na zaistnienie na rynkach zagranicznych dla większej ilości firm poligraficznych. Już dziś duża ich ilość posiada strony internetowe, za których pomocą możliwe jest składanie zamówień, oraz ich opłacanie. W znacznym stopniu ułatwia to i przyśpiesza pracę.

Polska a świat

Warto zaznaczyć, że Polski rynek poligraficzny w porównaniu do zagranicy ma się bardzo dobrze. W poprzednich latach zatrudnienie w przedsiębiorstwach związanych z poligrafią na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej zmniejszyło się o około 7-7, 5%. Nie dotyczy to jednak Polski. U nas zatrudnienie w sektorze poligraficznym, w ciągu ostatnich kilku lat, zwiększyło się o około 4%. Obrazuje to, jak dobrze nasze przedsiębiorstwa funkcjonują na rynkach zagranicznych, ale również, że rynek krajowy radzi sobie doskonale.

Szacuje się, że w najbliższych latach, Polskie firmy poligraficzne nadal będą się rozwijać i zwiększać sprzedaż swoich usług, na rynkach krajowym i zagranicznych. Będzie się to jednak prawdopodobnie odbywało w trochę wolniejszym tempie. Nie zmienia to jednak faktu, że Polska poligrafia ma się dobrze, a jej oferta jest coraz lepiej dopasowywana do potrzeb klientów.

Informacje pozyskano dzięki współpracy z firmą poligraficzną foteks, której portfolio można obejrzeć na stronie http://sklep.foteks.pl/content/20-fototapety-do-kuchni-gotowe 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com