Wiercenie otworów w trudnych, twardych i ciężkich materiałach – jak to możliwe?

W budownictwie niezbędne jest wiercenie otworów w ciężkich materiałach takich jak beton i żelbet o różnych średnicach aż do średnicy 600 mm. Do takich zadań służy jednostka wiertnicza ze stojakiem, często wybierana jest wiertnica diamentowa, a o jednym z najpopularniejszych jej typów można przeczytać tutaj: https://www.plasmet.pl/blog/wiertnica-diamentowa-milwaukee-czy-warto/.

Dzięki sztywnemu mocowaniu i dużej mocy te i podobne urządzenia mogą wykonywać otwory o dużych średnicach z dużą wydajnością. Zastosowanymi materiałami eksploatacyjnymi są wiertła diamentowe do zespołu wiertniczego, które działają w oparciu o chłodzenie wodne.

Wiertarka ze stojakiem wiertniczym ma wiele zalet w porównaniu z wierceniem konwencjonalnym

O jakich zaletach między innymi mowa?
• Wiercenie głębokich otworów.
• Wykonywanie otworów o dużych średnicach.
• Wysoka wydajność.
• Brak osadu pyłowego.
• Montaż stojaka i wiercenie pod dowolnym kątem.
• Praca z dużym zbrojeniem w betonie.
• Wiertła diamentowe można odnawiać.

Wszystkie te zadania są albo niezwykle trudne, albo niemożliwe do wykonania ręcznie bez stojaka wiertniczego, dlatego też wiercenie na mokro za pomocą stojaka wiertniczego jest potrzebne do rozważenia.

Wiercenie na mokro – ważne informacje

Jedną z głównych wad wiercenia na mokro jest duża ilość osadu wodnego powstającego podczas pracy. W niektórych pomieszczeniach jest to niedopuszczalne, dlatego też, aby zminimalizować straty podczas wiercenia, wielu producentów dedykuje specjalne urządzenia, które to mają za zadanie łagodzić. Dzięki odkurzaczowi przemysłowemu i takim urządzeniom rozpryski wody podczas wiercenia można zminimalizować niemal do zera.

Na różnych budowach możemy spotkać materiały o drastycznie różnej twardości i co za tym idzie sposobie obróbki. Czasem dobrym pomysłem wobec nich będzie pilarka diamentowa Milwaukee, a czasem całkiem inny sprzęt. Tym bardziej, że w zależności od materiału należy wybrać wiertło. Wszystkie materiały budowlane można podzielić na kluczowe kategorie ze względu na ich twardość i ścieralność.

Kolejną ważną kwestią stosowania wierteł do pracy na mokro jest możliwość ich renowacji. Gdy segmenty wiertła się zużyją, nie ma potrzeby wyrzucania obudowy, ponieważ można kupić osobne segmenty i przylutować je do istniejącej obudowy w centrum serwisowym. Będzie to bardziej ekonomiczne niż zakup nowego wiertła, a renowację będziesz mógł przeprowadzać wielokrotnie.

Dzisiaj z łatwością można kupić narzędzia diamentowe, różne adaptery i przedłużki, dzięki którym możliwe jest wykonanie niemal wszystkich prac budowlanych w zakresie wierceń diamentowych. Oprócz zamawiania wierteł i innych narzędzi można również u producentów uzyskać porady dotyczące ich żywotności i przydatności oraz uzyskać informacje na temat tego, jakiego adaptera wiertniczego potrzebujesz do konkretnej jednostki wiertniczej. Centrum serwisowe firmy nierzadko oferuje również szybką i wysokiej jakości regenerację wierteł ze zużytymi segmentami. Tym tematem również zdecydowanie warto się bliżej zainteresować.

Leasing bez BIK – na co zwrócić uwagę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com