Trend na polskie marki odzieżowe – poważna konkurencja dla zagranicznych sieciówek

Rynek odzieżowy jest najbardziej obciążającym środowisko naturalne przemysłem na Ziemi, ustępując miejsca jedynie przetwórstwu paliw. Ruch slow life i różnorodne kampanie proekologiczne sprawiły, że w ostatnich latach wzrasta świadomość konsumencka, także pośród klientów branży odzieżowej. Coraz popularniejsze staje się kupowanie odzieży od lokalnych producentów. Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi tego, jak ich decyzje zakupowe wpływają na naszą planetę i na gospodarkę. Wspierając polskie marki odzieżowe nie tylko wspierają lokalne biznesy, ale też wybierają wyższą jakość materiałów i wykonania, która wystarczy im na lata.

Czy polskie marki fashion są realną konkurencją dla globalnych sieciówek?

Polskie marki stanowią stale rosnącą konkurencję dla międzynarodowych sieci sklepów. Wzrost świadomości konsumenckiej wśród ludzi, prowadzi do przemyślanych decyzji zakupowych. Zmieniają się głównie kryteria, w oparciu o które podejmujemy decyzje. Coraz częściej nad argumenty: czy jest bardzo tanie?, czy jest najmodniejsze w tym sezonie? przeważają: czy zostało wyprodukowane z dobrej jakości materiałów? czy w trakcie produkcji i pakowania zadbano o środowisko naturalne? czy kupując ten produkt, wspieram rozwój rodzimej gospodarki?

Jaki jest prawdziwy koszt tanich ubrań ze sklepów sieciowych?

Mimo, iż sklepy prowadzące masową sprzedaż ubrań, często oferują za nie niskie ceny, zakupy tych artykułów są obciążone ukrytymi kosztami, zarówno dla konsumentów bezpośrednio, jak i dla środowiska. Obniżone ceny ubrań kuszą w trakcie kompletowania szafy, jednak przeważnie wynikają ze złej jakości materiałów. Prowadzi to do szybszego zużywania się taniej odzieży i potrzeby częstszych zakupów. Kolejne ukryte koszty, to straty poniesione na rzecz środowiska naturalnego. Są nimi na przykład ogromne ilości zużywanej wody w trakcie produkcji ubrań, niszczenie środowiska naturalnego pod wysypiska śmieci, dla niewykorzystanej odzieży, czy wprowadzenie do ekosystemu ogromnej ilości szkodliwych mikroplastików. Za niską ceną ubrań z popularnych sieciowych sklepów, często stoi także wyzysk pracowników fabryk tych sklepów, umieszczonych w krajach rozwijających się. Wciąż zdarza się także, że wykorzystują one do pracy nieletnich i dzieci.

Slow fashion a fast fashion, na czym polega różnica?

Fast fashion to zjawisko kupowania dużej ilości ubrań, napędzane przez producentów sieciowej odzieży. Wynika z pobudzania w nas nieustającej potrzeby zakupów nowych ubrań, aby dopasować się do szybko zmieniającej się mody i bycia na bieżąco z ciągle zmieniającymi się kolekcjami w sklepach. Slow fashion ma na celu uniknięcie tak sztucznie napędzanego konsumpcjonizmu. Zachęca do planowania zakupów w oparciu o realne potrzeby odzieżowe, wybieranie ubrań z trwałych materiałów, mogących służyć przez lata. To także wybieranie producentów, tworzących produkty ubraniowe, które są ponadczasowe i uniwersalne, niezależnie od zmieniającej się mody. Ruch ten skupia też ludzi, dla których ważne jest, aby tworzenie każdej kolekcji, wspierało lokalny przemysł i napędzało miejscową gospodarkę.

Jak wspierać polskie firmy odzieżowe?

Warto rozejrzeć się za lokalnymi twórcami marek modowych. Internet świetnie ułatwia to zadanie, szczególnie dzięki takim witrynom, jak platforma WEARFAIR. Strona ta gromadzi w jednym miejscu polskie sklepy odzieżowe. Aby znalazły się na stronie Wearfair, są weryfikowane pod kątem etyki pracy i ekologicznego podejścia do tworzenia odzieży. Witryna ułatwia także wyszukiwanie interesujących nas ubrań i ich porównywanie między sobą. Daje możliwość przeglądania ofert oryginalnych, polskich marek, szyjących unikatowe, lecz uniwersalne kolekcje, mogące posłużyć nam wiele lat.

Pozwól profesjonaliście zająć się Twoją garderobą. Przegląd szafy online prezentmarzen.com/przeglad-szafy-online/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com