Tillandsia – wskazówki do pielęgnacji tej rośliny tropikalnej

Pochodząca z ciepłych klimatów Karaibów, Ameryki Środkowej i Meksyku, Tillandsia streptophylla ma liście, które zwijają się, gdy wysychają. Aby uzyskać wskazówki, jak dbać o rośliny tropikalne tego rodzaju – czytaj dalej.

Tillandsia to rodzaj rośliny z rodziny Bromeliad. Istnieje ponad 500 różnych gatunków Tillandsia i chociaż mają one wiele wspólnych cech, różnią się również znacznie pod względem zasięgu, wielkości i potrzeb. Występują w całej południowej Ameryce Północnej, Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej. Jednym z najpowszechniejszych i najbardziej znanych gatunków Tillandsia jest mech hiszpański. Tillandsia są określane jako rośliny powietrzne ze względu na wyjątkowy sposób ich wzrostu. Większość z nich to epifity, co oznacza, że ​​rosną przyczepione do innych roślin, takich jak drzewa. Nie są pasożytami, ponieważ zbierają wszystkie własne składniki odżywcze i wodę i nie powodują szkód u swoich roślin żywicielskich. Mech hiszpański jest przykładem nazwy roślin powietrznych, ponieważ można ją zobaczyć zwisającą z przewodów telefonicznych i gałęzi drzew.

Chociaż Tillandsia może być zabawnym dodatkiem do terrarium lub dowolnej kolekcji bromeli, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób rosną, aby jak najlepiej zaspokoić ich potrzeby i pomóc im się rozwijać.

Tillandsia – jak rośnie?

Tillandsia przyczepia się do innych powierzchni. Kilka można uprawiać w doniczce lub w ziemi, ale zazwyczaj najlepiej rośnie na innej konstrukcji. Większość roślin innych rodzajów ma korzenie, które pobierają wodę i składniki odżywcze z gleby. Na Tillandsia korzenie są używane głównie jako podpora. Korzenie przyczepiają się do rośliny żywicielskiej i zamiast pobierać wilgoć i składniki odżywcze z ziemi, pochłaniają je z powietrza, stąd nazwa „rośliny powietrzne”. Mają małe wypukłości na liściach, które pochłaniają wilgoć i składniki odżywcze. Struktury te nazywane są trichomami. W swoim naturalnym środowisku roślina pobiera wodę pochodzącą z deszczu i rosy. Nie mogą przetrwać na samej wilgoci.

Jak większość bromeliów, Tillandsia kwitnie tylko raz. Często zanim zakwitną, niektóre liście, zwane przylistkami, mogą przybrać jasny kolor, taki jak różowy lub czerwony. Kwiat bromeli zwykle utrzymuje się przez długi czas, ale po wyczerpaniu kwiatu roślina obumrze. Zanim rośliny obumrą, wyda potomstwo zwane szczeniętami. Te młode można oddzielić od rośliny matecznej i hodować indywidualnie.

Zapotrzebowanie na światło, temperaturę i wodę może się znacznie różnić między gatunkami Tillandsia. Niektóre są bardziej przystosowane do suchych klimatów, podczas gdy inne preferują wilgotne środowiska. Żadne z nich nie jest odporne na mróz, ale wiele z nich będzie tolerować wysokie temperatury. Zanim spróbujesz wyhodować Tillandsia, znajdź gatunek, który dobrze pasuje do twojego rosnącego środowiska. Zdobywanie wiedzy na ten temat pomoże Ci znaleźć roślinę Tillandsia, która będzie pasować do Twoich rosnących możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com