Zawód testera oprogramowania cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób młodych, które często błędnie myślą, że taka praca polega przede wszystkim na siedzeniu godzinami przed komputerem i granu w nowe gry. Niestety, aż tak dobrze nie jest – tester oprogramowania musi testować wiele innych systemów, oprogramowani, stron internetowych czy aplikacji mobilnych, a także znajdować w nich wszelkie luki czy niedociągnięcia.
Tester oprogramowania musi mieć sporą wiedzę na temat samego procesu oprogramowania, dlatego też w tym zawodzie doskonale sprawdzają się programiści, którzy kiedyś sami tworzyli programy czy aplikacje komputerowe. W pracy testera liczą się umiejętności logicznego i analitycznego myślenia, szybkiego wychwytywania błędów, a także oceny, czy oprogramowanie spełni oczekiwania zlecającego oraz przyszłych użytkowników. Tester oprogramowania musi sprawdzić dany program czy aplikację na różnych systemach operacyjnych oraz różnych urządzeniach – nie tylko na komputerach, ale też urządzeniach mobilnych. Niektóre programy działają bowiem bardzo sprawnie na jednych urządzeniach, podczas gdy na innych pojawiają się błędy. Czasem programy, które na pierwszy rzut oka doskonale się prezentują i wydają dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, zaczynają szwankować już na etapie użytkowania. Dzięki testerom producenci oprogramowania mogą mieć pewność, że wypuszczają na rynek kompletne, w pełni sprawne produkty, które będą cieszyły się zaufaniem użytkowników i nie trzeba będzie liczyć się z nieustanną krytyką źle działających programów czy aplikacji.
Przede wszystkim duże doświadczenie
Aby tester oprogramowania cieszył się dużym zainteresowaniem zleceniodawców lub mógł liczyć na stałą pracę na etacie, musi być przede wszystkim doświadczony i skuteczny w wykrywaniu błędów oraz doradzaniu, w jaki sposób usprawnić działanie programu czy zapełnić luki i niedociągnięcia. Na początku trzeba też liczyć się z tym, że stawki dla osób dopiero zaczynających w tej branży nie są tak wysokie, jak w przypadku specjalistów z wieloletnim doświadczeniem i setkami przetestowanych programów na koncie. Warto więc zaczynać przygodę z testowaniem jako zajęcie dodatkowe, obok głównego źródła zarobkowania. Z czasem, wraz ze wzrostem doświadczenia, będzie można liczyć na nieco lepsze stawki i więcej zleceń.
Praca w każdym miejscu z dostępem do komputera
Każdy programista, który doskonale radzi sobie w swojej dziedzinie powinien bez problemu odnaleźć się także jako fachowiec od testowania oprogramowania. Aby poznać specyfikę pracy przy programach, warto zajrzeć na Rekord SI, gdzie można znaleźć sporo ciekawych realizacji fachowców w branży IT. Zawodu programisty i testera oprogramowania warto uczyć się od najlepszych. Praca testera możliwa jest zarówno na etacie, jak i na własnej działalności, na co decyduje się sporo osób. Dzięki temu można zarabiać pieniądze, robić to, co się lubi, a jednocześnie nie musieć wychodzić z domu.
Opracowano wspólnie z portalem https://chwilowkiprzezinternetb.pl/