Szkolenia z zakresu BHP – ile zarabia instruktor?

Szkolenia z zakresu BHP to obowiązek każdego pracodawcy. Takie szkolenia przeprowadza się cyklicznie w zależności, od rodzaju wykonywanej pracy. W większości pracodawcy skrupulatnie dostosowują się do tych wymagań, ponieważ zaniedbanie tego obowiązku może skutkować karą nawet do dwustu tysięcy złotych. Dlatego większe przedsiębiorstwa zatrudniają u siebie specjalistów do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, aby przejęli oni na siebie obowiązek ewentualnych szkoleń z tego zakresu.

Specjalista BHP

Na terenie bardzo dużych przedsiębiorstw może być zatrudnionych nawet kilku takich specjalistów. Przy dużej ilości pracowników, jeden BHP-owiec nie mógłby prawidłowo wykonywać swojej pracy, ponieważ zwyczajnie nie zdołałby ogarnąć tematu szkoleń, czy innych czynności, które musi na co dzień wykonywać. Praca BHP-owca nie polega li tylko na szkoleniu kadry zakładowej. Musi on także zapewnić odpowiedni nadzór w zakresie bezpieczeństwa wykonywanej pracy przez ludzi w firmie. Np. jeśli ktoś wchodzi na wysoką drabinę, powinien mieć kask, oraz zapięte liny zabezpieczające. Jak wiadomo, bardzo rzadko się to zdarza. W praktyce ważny jest czas, więc pracownik nie zawraca sobie głowy takimi „głupotami”. Dobrze, jak nic mu się nie stanie. Gorzej – jak spadnie. Specjalista BHP jest od tego, aby zapobiegać takim sytuacjom. A jeśli już do nich dojdzie, musi zająć się okolicznościami takiego zdarzenia, wyjaśnić przyczynę wypadku (poznać fakty i przyczyny), spisać protokół. BHP-owiec prowadzi również rejestr zdarzeń wypadkowych na terenie przedsiębiorstwa.

Ile zarabia BHP-owiec?

Jeśli chodzi o gratyfikacje pieniężne specjalisty BHP, to są one naprawdę różne. Począwszy od najniższej krajowej, a skończywszy nawet na kilkunasty tysiącach złotych miesięcznie. Wszystko zależy od wielu czynników i spraw, którymi zajmuje się taki pracownik. Ważna jest branża w której pracuje, oraz jakie posiada kwalifikacje. Także miejsce zatrudnienia jest niebagatelną sprawą, ponieważ przedsiębiorstwo na terenie dużych miast (lub na ich obrzeżach), może osiągać większe zyski, niż zakład produkcyjny na wsi (choćby zatrudniał dużą ilość pracowników). Specjalista od spraw BHP może zostać instruktorem tylko wtedy, gdy ma skończone studia w tym zakresie, oraz przynajmniej dwa lata praktyki. Jeśli ma tylko szkołę średnią, wtedy obowiązkowy okres praktyki wydłuża się do czterech lat.

Szkolenia BHP

Same szkolenia BHP, specjalista od tychże szkoleń przeprowadza na terenie zakładu pracy. Ma do dyspozycji wiele środków (szczególnie multimedialnych), aby szkolenia które wykonuje spełniły swoją rolę (aby wszystko odpowiednio dotarło do odbiorców). W dzisiejszym świecie jest wiele narzędzi przekazywania informacji. Najbardziej popularne stały się właśnie narzędzia multimedialne. Taki sposób szkoleń zapewnia to, że sami odbiorcy szybciej i łatwiej zapamiętają to, to chce im przekazać BHP-owiec. Szkolenie BHP wcale nie musi być nudne, a pracownicy przychodzący na takie szkolenie, wcale nie robią tego pod jakimś przymusem.

Artykuł opracowaliśmy dzięki pomocy merytorycznej uzyskanej od firmy http://www.miltom.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com