Strategia marketingowa – siła marki przekłada się na sukces

Powszechna opinia głosi, że w mocno zagospodarowanych segmentach rynku, bardzo trudno jest osiągnąć sukces. Nic bardziej mylnego.  Z rynkowej batalii, obronną ręką wyjdą tylko te firmy, które wiedzą dokąd zmierzają. Właśnie temu służy strategia marketingowa – określeniu celu istnienia przedsiębiorstwa i wyznaczeniu drogi do jego realizacji. 

Na wstępie warto wskazać na bardzo istotną kwestię – anonimowe jednostki giną w tłumie, a o sile firmy świadczy rozpoznawalność marki, którą ta stworzyła. Mówimy tu o długim i skomplikowanym procesie, który nie pozostawia miejsca na przypadek. Każde działanie ma prowadzić do konkretnego efektu, ale żeby ten został osiągnięty, najpierw trzeba odpowiedzieć na trzy bardzo ważne pytania – po co działa firma, dla kogo działa firma i jak firma powinna działać?

Strategia marketingowa – co to takiego?

Mówiąc o strategii marketingowej, należy mieć na myśli proces zmierzający do stworzenia świadomości klienta odnośnie danego produktu lub grupy produktowej. Świadomość równa się rozpoznawalność, a właśnie to jest fundamentem każdej marki.

Aby można było mówić o rozpoznawalności, najpierw trzeba stworzyć konkretną kreację, która trafi do właściwej, precyzyjnie określonej grupy docelowej. Właśnie taki jest cel strategii marketingowej.

Etapy tworzenia strategii marketingowej

Każdą strategię marketingową należy rozpocząć jasnym określeniem misji firmy. Należy przez to rozumieć wskazanie na fundamentalne założenia działalności przedsiębiorstwa. Można to zawrzeć w trzech pytaniach:

  1. Jaki jest cel istnienia firmy?
  2. W jaki sposób firma ma działać?
  3. Dokąd firma zmierza?

Kolejny etap to wskazanie na cele firmy. Ta część powinna określać plany przedsiębiorstwa, niezbędny do ich realizacji przedział czasowy oraz narzędzia, które są do tego niezbędne.

Dopiero po określeniu misji i wskazaniu na konkretny cel, można przystąpić do realizacji trzeciego etapu – stworzenia planu marketingowego. Ta część jest najbardziej złożona i, o ile celujemy w sukces, nie możne być podjęta bez dokładnej analizy.

Plan powinien składać się z pięciu punktów, z których każdy jest tak samo istotny dla realizacji finalnego celu. Mowa tu o:

  1. określeniu grupy odbiorców, w którą celuje firma/produkt/usługa,
  2. analizie konkurencji i wypunktowaniu naszych mocnych stron,
  3. określeniu celów marketingowych,
  4. wskazaniu na metody ich realizacji,
  5. określeniu kosztów, wynikających z planowanych działań.

Jakie jest znaczenie strategii marketingowej?

Prawidłowo przygotowana strategia jest dla przedsiębiorstwa tym, czym dla farmaceuty jest receptura leku – pozwala osiągnąć zamierzony efekt poprzez określenie wszystkich składników produktu finalnego,  zrozumienie ich działania i precyzyjne określenie wszystkich działań.

Firmy, które konsekwentnie budują swoją markę w oparciu o strategię marketingową, doskonale wiedzą, w którym miejscu będą za rok. Warunek powodzenia jest jeden – należy skrupulatnie realizować każdy punkt. Jeżeli zabraknie konsekwencji w działaniu, zabraknie efektu. Warto podkreślić, że przez cały czas mówimy o elastycznym narzędziu, które może, a nawet powinno ewoluować wraz ze zmianami postępującymi na rynku.

Materiał powstał dzięki partnerowi – firmie BrandGlow. Potrzebna Ci odpowiednia strategia marketingowa? Sprawdź BrandGlow.pl!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com