Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności – ekonomiczne rozwiązania w produkcji

Sprężone powietrze to jeden z najpopularniejszych mediów roboczych wykorzystywanych w produkcji i usługach. Jego wytwarzanie jednak pociąga za sobą koszty eksploatacyjne. Jednym ze sposobów efektywnego zarządzania kosztami jest zastosowanie sprężarek śrubowych o zmiennej wydajności.

Współczesny biznes w przemyśle stawia na 2 podstawowe elementy – innowacyjność oraz optymalizację kosztów. W ten trend doskonale wpisują się sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności. Trudno przecenić ich zalety – posiadają doskonałe parametry wydajnościowe, sprawność, dają możliwość komfortowego użytkowania, są bezpieczne i mają neutralny wpływ na środowisko. Zakup takich urządzeń do zakładów przemysłowych czy usługowych wiąże się jednak z dużymi wydatkami inwestycyjnymi. Na co zatem warto zwrócić uwagę kupując sprężarkę o zmiennej wydajności, która przyniesie wymierne korzyści dla zakładu?

Zasada działania sprężarek o zmiennej wydajności

Zasada działania sprężarek o zmiennej wydajności jest identyczna, jak tradycyjnych sprężarek śrubowych. Tu także sercem urządzenia jest element sprężający o kształcie wirnika/śruby, który spręża powietrze do wymaganej objętości i ciśnienia. Praca ta wykonana może być tylko w przypadku, kiedy dostarczy się do systemu odpowiednią ilość energii mechanicznej zapewnianej przez silnik elektryczny, który prąd zamienia w energię mechaniczną w postaci momentu obrotowego. Następnie, za pośrednictwem napędu, jest ona przekazywana do modułu sprężającego

W tradycyjnie działających sprężarkach moment obrotowy jest stały – to sprawia, że wydajność urządzenia jest także na stałym poziomie. W efekcie sprężarka dostarcza zadaną ilość sprężonego powietrza, która nie musi być adekwatna do zapotrzebowania cyklu produkcyjnego w danym momencie.

Systemy produkcyjne w znakomitej większości charakteryzują się zmiennym zapotrzebowaniem na sprężone powietrze. Urządzenia nim zasilane, typu narzędzia pneumatyczne, punkty lakiernicze itp. rzadko pracują w trybie ciągłym i z takim samym natężeniem. Dlatego celowym jest stosowanie sprężarek zmienoobrotowych, które dają możliwość dostosowania ilości wytwarzania sprężonego powietrza do potrzeb procesu przemysłowego w danym momencie. Korzystanie ze sprężarek o zmiennej wydajności i dostosowanie ich do aktualnych potrzeb jest kluczowe dla optymalizacji kosztów eksploatacyjnych systemu produkcji.

Sprężarki o zmiennej wydajności – korzyści

Główną cechą przemawiającą za sprężarkami o zmiennej wydajności jest ich energooszczędność. Poprzez możliwość zmiany prędkości obrotowej pobierają one mniejszą ilość energii elektrycznej (prędkość obrotowa rośnie wraz z wysokością poboru energii). W efekcie każde zmniejszenie wydajności urządzenia pociąga za sobą obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Inne cechy sprężarek o zmiennej wydajności sprzyjające oszczędnościom w zakresie wykorzystania prądu to:

  • zastosowanie napędu bezpośredniego 1:1, dzięki któremu ogranicza się straty energii;
  • wysoka sprawność energetyczna urządzenia;
  • zlikwidowanie kosztów pracy na biegu jałowym;
  • inteligentny system sterowania i monitorowania pracy.

Jak pokazują statystyki, większość funkcjonujących zakładów przemysłowych daje możliwość ograniczania wytwarzania sprężonego powietrza. W przedsiębiorstwach wykorzystujących sprężarki o stałej wydajności, cykl wytwarzania sprężonego gazu ustawiony jest na maksymalną wysokość zapotrzebowania, dzięki czemu nawet przy skokowym wzroście potrzeb na sprężone powietrze urządzenia są w stanie je zabezpieczyć . W ten sposób generowane są straty, które w cyklu rocznym dla średniej wielkości zakładu można ograniczyć nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Źródło: Almig.pl – sprężarki powietrza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com