Czym jest Robotic Process Automation i gdzie znajduje zastosowanie?

W XXI wieku technologia poszła do przodu. Nowinki technologiczne usprawniające pracę firm i życie każdego człowieka są mniej lub bardziej widoczne. Unowocześnienia wprowadzane do zakładów pracy mają na celu usprawnienie pracy i zminimalizowanie kosztów. Jedną z nowinek jest RPA.

Co to jest Robotic Process Automation?

Robotic Process Automation w skrócie RPA, oznacza z przekładu z języka angielskiego Zrobotyzowaną Automatyzacje Procesów na rynku biznesowym. System ten pozwala na zautomatyzowanie powtarzalnych procesów, które cechuje niski stopień wyjątków w regule algorytmu. Ma na celu zastąpienie pracy rąk ludzkich systemem komputerowym.

Co można zautomatyzować za pomocą RPA?

Za pomocą RPA człowiek może zautomatyzować procesy, które:
– cechuje powtarzalność zachowań,
– nie zależą od subiektywnej oceny człowieka,
– opierają się na wielokrotnym, powtarzalnym powielaniu danych, ich przetwarzaniu i ich przesyłaniu,
– wymagają wkładu czasowego.

Gdzie system RPA znajdzie zastosowanie?

Zautomatyzować można procesy, które są przetwarzane w organizacji w dziale: IT, zakupów i zamówień, rachunkowości i finansów, logistyce, marketingu, sprzedaży, kadrach, w dziale prawnym. Wykorzystują go zarówno małe przedsiębiorstwa jak i duże koncerny. Zautomatyzowany system może dokonywać jakich czynności jak: wprowadzanie danych kontrahenta do systemu, wysyłanie poczty e-mail, skanowanie faktury do systemu. Ostatnimi czasu swoje zastosowanie system RPA znalazł nie tylko w firmach ale i w bankach.

Dzięki zastosowaniu RPA został między innymi: skrócony czas księgowań przelewów, skrócony czas oczekiwania na zaświadczenia, ułatwiony dostęp do wglądu w zajęcia komornicze. Dość powszechnym zastosowaniem systemu komputerowego do przetwarzania danych jest przykład systemu zakupowego Allegro. Szary Kowalski dokonując zakupów poprzez platformę komputerową www.allegro.pl otrzymuje systemowe wiadomości o dokonanych zakupach, o formie zapłaty, o potwierdzeniu płatności, a w późniejszym etapie transakcji otrzymuje wiadomość potwierdzającą wysyłkę towaru – wszystkie te wiadomości wspomniany Kowalski otrzymuje od botów, które działają w oparciu o system RPA. Dzięki zastosowaniu systemu RPA transakcje zakupu/sprzedaży towaru są szybko realizowane, gdyż zarówno kupujący jak i strona sprzedająca z automatu, w ciągu kilku sekund otrzymują informację o transakcji.

Plusy korzystania z RPA

Dzięki zastosowaniu procesu RPA firmy mają możliwość zminimalizowania kosztów zatrudnienia ludzi, gdyż większość mechanicznej, powtarzalnej pracy wykonuje system komputerowy. Poza korzyściami finansowymi, ważnym plusem wynikającym z korzystania RPA jest wyeliminowanie błędów – człowiek ma prawo do pomyłek, system komputerowy jest dokładniejszy, odporny na działa stresu, a co za tym idzie jest raczej nieomylny. System komputerowy w przeciwieństwie do człowieka może pracować 24 na dobę, siedem dni w tygodniu, także w nie handlowe niedziele i święta, gdyż nie jest objęty ochroną prawa pracy, nie potrzebuje przerw od pracy, nie męczy się, nie choruje, nie wyjeżdża na wczasy z rodziną.

Podsumowując, zarówno małe firmy, jak i duże przedsiębiorstwa mogą cieszyć się z korzyści zastosowania RPA. Dzięki RPA poprawi się wydajność firmy przy jednoczesnym zminimalizowaniu zbędnych kosztów kadrowych.

Źródło: http://pirxon.com/pl/czym-robotic-process-automation-rpa/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com