Sekret liderów branży elektrycznej – 2 kluczowe wskazówki jak utrzymać się na szczycie

Nie ma wątpliwości, że obecny rynek elektroenergetyczny jest bezlitosny. Pytanie brzmi, dlaczego niektóre firmy osiągają rekordowe przychody, a inne zamykają drzwi? Jedno wyjaśnienie dotyczy udziału w rynku. Firmy z tej branży z natury są bardzo podzielone. W rzeczywistości, nawet największe firmy mają tylko 0,5% udziału w rynku, podczas gdy gracze na niższej pozycji mają około 0,1% udziału w rynku. Pozostaje tam około 60 000 wykonawców elektrycznych, którzy mają znacznie mniejszy udział w rynku.

Dlaczego jest to istotne?

Chodzi o to, że nawet najwięksi gracze w branży elektryczności nie muszą się starać, jeśli chodzi o udział w rynku, aby utrzymać się na obecnym poziomie, a nawet uzyskać większy zysk. Skoro jednak oni potrafią to zrobić, Ty też możesz. Poniżej przedstawiono kilka podstawowych działań marketingowych, które mogą pomóc w osiągnięciu spójnych wyników dla rozwoju Twojej firmy, pomimo obecnego klimatu gospodarczego.

Wskazówka nr 1 – poznaj swoją bazę danych kontaktów

Wielu udanych kontrahentów utrzymuje kontakty w przypadkowych systemach, od plików i wizytówek po osobiste pliki Microsoft Outlook. Nawet firmy, które mają skonsolidowany system zarządzania kontaktami, rzadko mają czyste, kompletne i aktualne dane w swoich plikach.

Pierwszym krokiem do ulepszenia procesów rozwoju firmy powinno być skonsolidowanie wszystkich kontaktów w jednej centralnej bazie danych. Większość firm używa programu Microsoft Exchange do obsługi poczty e-mail, a korzystanie z folderu publicznego dla kontaktów może w tym kontekście działać dobrze. Poza tym istnieje wiele systemów zarządzania relacjami z klientami (CRM), które można dostosować do własnych potrzeb.

Upewnij się, że jest to ciągła czynność związana z regularnymi raportami, które pokazują stan kontaktów, w tym datę ostatniego kontaktu, nowe kontakty i brakujące dane kontaktowe. Znaczenie tego działania nie może być zawyżone. Podczas gdy praca polegająca na konsolidacji danych kontaktowych jest nużąca, warto podjąć wysiłek.

Wskazówka nr 2 – Wykorzystaj okazję do spotkania

Jeśli jesteś większym kontrahentem, którego wielu uznałby za „grubą rybę” to nawet jeśli przekaźnik półprzewodnikowy jest jedynym produktem w którym się specjalizujesz – ten imponujący budynek, flota pojazdów, rozległa załoga i umiejętny sposób na zaprezentowanie swoich możliwości jest Twoją kartą przetargową. Dlatego nie bój się zapraszać do siebie kontrahentów i generalnych wykonawców. Pokaż im, że masz spore możliwości operacyjne, pozwalające Ci poradzić sobie z projektami i potrzebami na najwyższym poziomie. Urządzenia biurowe, które mogą z łatwością obsługiwać rozległe, skomplikowane rysunki i szybko generować dokumenty, systemy zarządzania narzędziami i systemy śledzenia – pokaż im to wszystko. Tak samo magazynowanie materiałów na miejscu czy dedykowane obszary przedprodukcyjne, wszystko to demonstruje twój profesjonalizm i zdolność do podjęcia wyzwania w każdej chwili.

Jeśli Twoja placówka jednak nie reprezentuje takich walorów – zawsze możesz rozważyć zabranie swojego zespołu do biura klienta. Istnieją pewne konkretne zalety tego podejścia, z których najważniejszą jest to, że nie musisz się martwić, że się nie pojawią. Te proste podejścia pomogą Ci stworzyć takie kontakty w branży elektrycznej i pobocznych, że z czasem z łatwością utrzymasz się na szczycie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com