Rynek grzybów w Polsce – import, eksport, perspektywy

Polska jest światową potęgą, jeśli chodzi o produkcję i eksport grzybów. Główną rolę odgrywają tutaj pieczarki, ale to nie jedyny rodzaj, który polscy producenci dostarczają za granicę.

Polska liderem eksportu pieczarek

W kraju nad Wisłą produkuje się najwięcej pieczarek w Europie. Poza tym eksport tych grzybów jest większy niż gdziekolwiek indziej na świecie. Aż 35% pieczarek pochodzących z eksportu ma właśnie polski rodowód.

Warto przytoczyć niektóre dane statystyczne, aby unaocznić, jak ogromną ilość tych grzybów wysyłamy za granicę. W 2014 roku było ich ponad dwieście trzy tysiące ton. Ciekawą informacją jest również fakt, że we wspomnianym okresie łącznie wyprodukowano około dwieście siedemdziesiąt tysięcy ton. Widać zatem, że znakomita większość krajowej produkcji pieczarek kierowana jest na rynki zagraniczne. Wpływy z eksportu tych grzybów w 2014 roku były aż o 20% wyższe niż wpływy ze wszystkich warzyw świeżych dostarczanych za granicę.

Dokąd eksportowane są świeże pieczarki?

Najchętniej kupują je klienci w krajach Unii Europejskiej, ale nie tylko. Najwięksi importerzy to Wielka Brytania i Niemcy. Dużo pieczarek jest wysyłanych także do Białorusi, Czech czy na Łotwę.

Polska zapewnia jedną trzecią spożywanych w Europie pieczarek. Zainteresowanie nimi rośnie, ale nie tylko za granicą. Również Polacy jedzą ich coraz więcej i dostrzegają ich prozdrowotne walory. W kraju jest dwadzieścia sześć grup producentów tych grzybów.

Eksport i krajowe spożycie grzybów leśnych

Polska zapewnia także Europie rodzime grzyby leśne. Rocznie eksportowanych jest dwadzieścia tysięcy ton tych produktów żywnościowych. Dobrze sprzedają się kurki, borowiki, maślaki oraz prawdziwki, a czołowymi importerami były Niemcy, Francja oraz Włochy. W tych krajach aż 90% grzybów dostępnych w marketach to produkty pochodzenia polskiego.

Inaczej prezentuje się sytuacja, jeśli chodzi o grzyby suszone. Te przeznaczane są w większości na potrzeby polskie. W odniesieniu do spożycia w kraju świeżych plonów leśnych można z kolei stwierdzić, że tradycja mocno oddziałuje na zwyczaje żywieniowe. W wielu restauracjach podawane są dania z grzybami, a i polskie rodziny chętnie chodzą zbierać popularne gatunki grzybów i samodzielnie przygotowują z nich posiłki. Ponieważ sami w kraju mamy całe mnóstwo grzybów, bardzo mało się ich importuje.

Perspektywy na przyszłość

Wiele wskazuje na to, że pozycja Polski jako eksportera grzybów będzie się umacniać. Zainteresowanie produktami z naszego kraju nie słabnie, mimo pojawiających się nieraz trudności jak rosyjskie embargo. Zarówno grzyby leśne, jak i pieczarki dostarczane z Polski są tanie i wysokiej jakości. Większość zbierana jest ręcznie, co ma na tę sytuację duży wpływ. Swoją pozycję eksportera świeżych grzybów leśnych Polska zawdzięcza po części sprzyjającemu prawu. Nie ogranicza ono zbierania tych smacznych plonów. Poza tym powierzchnia Lasów Państwowych jest bardzo duża, a gleba w nich jest żyzna. Nie można narzekać też na ilość i wydajność producentów pieczarek.

Wszystko wskazuje na to, że na razie nie grozi Polsce spadek wpływów z eksportu grzybów. Należy spodziewać się, że sprzyjająca koniunktura będzie się utrzymywać.

Źródło:

– Polskie grzyby –  http://sklep.fungopol.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com