Różnice kulturowe w biznesie – które konieczne musisz poznać?

Prowadzenie biznesu wiąże się nie tylko z wieloma możliwościami, ale również trudnościami, przez które trzeba przebrnąć. Sporo problemów mogą mieć firmy, które działają na arenie międzynarodowej lub prowadzą działalność także poza granicami kraju. Wtedy trzeba wziąć pod uwagę także różnice kulturowe, jakie mogą występować pomiędzy polskimi pracownikami, a zagranicznymi współpracownikami czy kontrahentami.

Różnice kulturowe często kojarzą nam się z dalekimi krajami, w których zwyczaje czy tradycje są zupełnie inne niż u nas. W rzeczywistości jednak spore różnice mogą się ujawniać także pomiędzy nami a naszymi wschodnimi czy zachodnimi sąsiadami, a także innymi mieszkańcami krajów europejskich. Różnice mogą dotyczyć sposobu bycia, zachowania, uprzejmości, sposobu powitania i prowadzenia konwersacji. Zanim więc zaczniemy prowadzić działania na zagraniczną skalę, warto nieco dowiedzieć się o kulturze w tych krajach, z którymi chcemy współpracować.

Znajomość różnic ułatwia komunikację

Bez znajomości różnic kulturowych może się okazać, że prowadzenie biznesu będzie trudne i skomplikowane. Można bowiem zupełnie nieświadomie sprawić, że nasz partner biznesowy czy zagraniczny klient odczyta nasze zachowanie jako niegrzeczne czy pełne sprzeczności. Jeśli będziemy znać różnicę, komunikacja będzie zdecydowanie łatwiejsza na wszystkich poziomach. Najczęściej problemy z komunikacją z osobami za granicą dotyczą nie tylko języka, ale również zachowań. Jednak, w sytuacji, gdy często będziemy mieć kontakt z zagranicznymi klientami czy kontrahentami, może się okazać, że bardzo szybko zniwelujemy wszystkie różnice i nie będziemy mieć żadnych problemów komunikacyjnych. Trudności pojawiają się tylko na początku, później jest zdecydowanie łatwiej.

Różnice kulturowe w biznesie transportowym

Osoby, które prowadzą firmy transportowe, często w swojej działalności mogą spotykać się z różnicami kulturowymi, jakie występują u obcokrajowców. Dotyczy to w szczególności tych przewoźników, którzy zajmują się przewozami za granicę. Nie oznacza to jednak, że takie kłopoty trwają wiecznie. Bardzo szybko można nauczyć się właściwej komunikacji z osobami w innych krajach. Można też zauważyć różnice w ich poruszaniu się za kierownicą czy podejściu do zasad ruchu drogowego. Przykładowo – mieszkańcy południowej Europy często mają tendencję do łamania przepisów – jeżdżą jak chcą, bez zwracania uwagi na znaki drogowe czy jakiekolwiek ograniczenia. Jeśli będziemy znać te zwyczaje, będzie nam o wiele łatwiej poruszać się za kółkiem za granicą. Firmy przewozowe najczęściej mają doświadczonych kierowców, którzy znają się na długich trasach i wiedzą, jak się poruszać za granicą. Są więc w stanie zapewnić swoim pasażerom komfort i bezpieczeństwo w czasie podróży. W poszukiwaniu dobrej firmy przewozowej, która świetnie realizuje trasy międzynarodowe, warto zajrzeć na http://busdoanglii24.pl. Komfortowe i wygodne busy gwarantują, że podróż upłynie szybko i w doskonałej atmosferze.

Polecamy:
Nieuczciwa konkurencja – jak zwalczać jej działania?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com