Rola światła we wnętrzach luksusowych – wskazówki od profesjonalistów

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych aspektów każdego wnętrza, ponieważ, oprócz oświetlania pokoju, może całkowicie zmienić wygląd przestrzeni na lepszą lub… gorszą. Z jednej strony może zamienić szare pomieszczenie w błyszczącą przestrzeń wartą miliony lub z drugiej strony może podświetlić lub prześwietlić, powodując bóle głowy, zmęczenie oczu i zmęczenie światłem. Jak wspomniał kiedyś znany amerykański projektant wnętrz Albert Hadley: “Projekt jest określony przez światło i cień, a odpowiednie oświetlenie jest niezwykle ważne”.

Ten luksusowy przewodnik po oświetleniu poprowadzi Cię przez różne rodzaje oświetlenia i przedstawi fachowe pomysły na temat stylu oświetlenia wnętrza Twojego domu.

Rodzaje światła

Po pierwsze, są dwa główne rodzaje oświetlenia, które każdy może wykorzystać, wiedząc nieco więcej na ich temat: naturalne światło i sztuczne światło.

Światło słoneczne jest najbardziej naturalnym źródłem światła. Jest stymulujące umysłowo i całkowicie wolny. Ale jest to również trudne w temacie kontrolowania. Światło będzie się różnić w zależności od tego, gdzie mieszkasz – na przykład, światło na północy jest o wiele chłodniejsze niż równikowe światło słoneczne – i kierunek, w którym zmierza twój pokój również ma znaczenie. Pora dnia i pory roku wpływa również na ilość naturalnego światła w pokoju.

wykańczanie wnętrz pod kluczZasłony okienne są pomocne w kontrolowaniu naturalnego światła. W pomieszczeniach o małym naturalnym oświetleniu projektanci wnętrz sugerują, że okna i zasłony okienne są najskuteczniejszym sposobem kontrolowania naturalnego światła, wraz z wykorzystaniem luster można naprawdę sporo osiągnąć. Dlatego wnętrze luksusowego domu jest często wypełnione przez lustrzane meble które również dobrze się sprawdzają i oferują przy okazji przestrzeń do przechowywania. W pomieszczeniach zalanych naturalnym światłem można wszystko kontrolować za pomocą zasłon wykonanych z grubszych tkanin. Pojawia się również kwestia prześwietlenia, którą należy rozwiązać – pomieszczenie, które jest zbyt jasne, może wyglądać płasko i zimno. Tutaj warto postawić na żaluzje lub rolety rzymskie) lub okiennice – które są pomocne w kontrolowaniu światła słonecznego i zapobieganiu odblaskom bez zakłócania estetyki wnętrza.

Sztuczne oświetlenie

Aby dodać warstwy do swojej przestrzeni, należy zastosować potencjał, jaki niesie sztuczne oświetlenie. Ciepłe światło (w przeciwieństwie do jasnego światła) jest najbardziej przyjazną opcją dla pomieszczeń mieszkalnych. Oprócz dodawania charakteru do ogólnego stylu wystroju wnętrza, sztuczne oświetlenie można wykorzystać do:

  • podkreślenia cech
  • stworzenia stref
  • zmiany postrzeganych proporcji pomieszczenia.

Zawsze pamiętaj o różnych kategoriach oświetlenia (więcej o nich dowiesz się zaglądając na http://luksusowe-wnetrza.pl/ ) podczas planowania swojego oświetlenia. Zastanów się, gdzie potrzebujesz czego, w jaki sposób planujesz wykorzystać swoją przestrzeń i użyj szeregu efektów świetlnych, aby stworzyć pożądany wygląd rodem z wnętrza luksusowej rezydencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com