Robaki w drewnie – korniki

Co to jest kornik? Kornik to larwy jedzące drewno niektórych gatunków chrząszczy. Może to być przyczyną gnicia drewna i późniejszych uszkodzeń konstrukcji, szczególnie w przypadku nieruchomości zbudowanych z drewnianej ramy. Kornik może również wpływać na drewniane meble.

Uszkodzenie przez korniki ma miejsce, gdy wylęgają się jaja chrząszcza, a larwy wgryzają się w drewno, tworząc tunele i komory, z których ostatecznie wyłoni się dorosły chrząszcz. To właśnie te puste przestrzenie mogą osłabiać drewno.

Oznaki kornika

Ślady korników można dostrzec, sprawdzając legary podłogowe, deski podłogowe, a także drewniane meble pod kątem:

• Małe stosy kurzu pod zainfekowanym drewnem, tworzone przez larwy wbijające się w drewno.
• Małe otwory wyjściowe w drewnie. Dziury po kornikach w meblach są ewidentną oznaką inwazji.
• Słabe deski podłogowe i legary, choć takie uszkodzenia mogą wynikać z innych przyczyn.
• Żywe chrząszcze pojawiające się w twoim domu, zwłaszcza w pokojach z drewnianymi meblami i drewnianymi stelażami.
• Martwe chrząszcze, znak, że udało im się dojrzeć i umrzeć.
• Jajka, choć trudno je dostrzec gołym okiem.
• Larwy kornika, czasami nazywane pędrakiem drzewnym i zwykle o kremowo-białym kolorze.

Co zwabia kornika?

Owady drążące drewno są przyciągane do budynków narażonych na wilgoć lub pomieszczeń o dużej wilgotności względnej lub kondensacji. Takie warunki będą miały wpływ na zawartość wilgoci w drewnie w konstrukcji, a wilgotność powyżej 16% utrzymująca się przez 1 lub 2 lata stanowi ryzyko.

Sprawdź więc, czy nie ma wycieków wewnątrz i na zewnątrz, a także upewnij się, że masz odpowiednią wentylację i izolację w domu. W przeciwnym razie wilgotne drewno i jego rozkład będą zachęcać owady drążące drewno do składania jaj.

Jak pozbyć się kornika?

Podczas gdy większość starszych nieruchomości mogła mieć w przeszłości korniki, pojawienie się centralnego ogrzewania i nowoczesnych przepisów budowlanych w dużej mierze wyeliminowało warunki, w których korniki stanowią zagrożenie.

Jednak właściciele starszych budynków mogą nadal potrzebować pewnych niezbędnych ulepszeń w domu, a zabytkowe budynki będą wymagały szczególnej opieki.

Zapobieganie kornikom

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to przede wszystkim zapobiec występowaniu kornika. Chodzi o utrzymanie wilgotności drewna poniżej 15%, wentylacja i ogrzewanie Twojego domu. Sprawdzaj starsze meble, które wnosisz do domu, pod kątem śladów kornika. Jeśli to konieczne, upewnij się, że mebel został potraktowany tak, aby wypędzić pozostałe larwy. I na koniec nie eksmituj swoich pająków – mają apetyt na larwy.

Sposoby na korniki

Stosowanie środków chemicznych powinno być ostatecznością w usuwaniu aktywnych korników. Poprawa środowiska domowego jest tańszym i prawdopodobnie bardziej efektywnym sposobem działania, mając na uwadze utrzymanie czystości, na przykład rynien. Kontrolowanie wilgotności względnej w domu to kolejna szybka wygrana. Uwaga, dębowe belki i belki stropowe w starych domach mogą wyglądać na zjedzone przez robaki, ale sprężysta twardziel często może być całkiem zdrowa. A wiktoriańskie deski podłogowe z miękkiego drewna, które ucierpiały w przeszłości, mogą być równie wytrzymałe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com