Reklama video – jak skutecznie promować firmę na YouTube

Czy wiesz, że reklama video jest jedną z najskuteczniejszych form promocji firmy? To właśnie dźwięk, obraz i ruch najbardziej oddziałują na odbiorcę, skutecznie przyciągając jego uwagę i zapadając w jego świadomość. Dziś jednak nie trzeba sięgać po reklamę telewizyjną, aby czerpać korzyści z reklamy audiowizualnej. Z powodzeniem zastąpi ją kampania reklamowa na YouTube, z którą dotrzeć można do konkretnej grupy odbiorców. Aby jednak reklamować się w skuteczny sposób, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Oto wskazówki, jak skutecznie zaistnieć z reklamą video na YouTube!

Pomysł i realizacja reklamy video

Kampania reklamowa na YouTube zaczyna się oczywiście od pomysłu na spot reklamowy. Nie chodzi jednak wyłącznie o jego scenariusz, ale też o dopasowanie treści do grupy docelowej, tak aby osiągnąć oczekiwane rezultaty. Inne będą założenia dla kampanii wizerunkowej marki, a inne dla reklamy nowych produktów rynkowych. Pomysł i opracowanie scenariusza to jednak nie wszystko. W dobie coraz to bardziej zaawansowanej technologii liczy się także jakość i profesjonalizm reklamy video. Przede wszystkim, ważny jest dobry sprzęt do nagrywania, który pozwoli na uzyskanie wysokiej jakości filmu. Liczy się także odpowiednie oświetlenie, dźwięk, sposób nagrywania czy późniejszy montaż. Wszystkie te elementy wpływają na efekt końcowy reklamy – im bardziej profesjonalny spot, tym większa szansa na przyciągnięcie uwagi użytkowników YouTube. Na szczęście dziś nie jest trudno uzyskać wysoką jakość filmu i to nawet z ograniczonym budżetem.

Wybór systemu i formatu reklamy na YouTube

Reklama internetowa różni się znacznie od tradycyjnych jej form, jeśli chodzi o system jej wyświetlania. Podobnie jest w przypadku reklamy video na YouTube, która może pojawiać się w systemie rezerwacyjnym oraz w postaci aukcji. System rezerwacyjny pozwala na reklamowanie się w oparciu o kampanię opłaconą za konkretną liczbę wyświetleń lub też liczbę dni. Rezerwacyjna reklama ma dużo zalet, lecz wiąże się zwykle z większymi kosztami, dlatego dla mniejszych firm dobrą opcją jest system aukcyjny. Z pomocą AdWords można stworzyć kampanię reklamową, gdzie płaci się jedynie za obejrzenia reklamy lub też kliknięcia w reklamę i przekierowana na stronę.

Kolejną kwestią, która w konkretnych przypadkach wpływa na skuteczność całej kampanii, jest oczywiście wybór formatu reklamy na YouTube. Możliwości jest kilka: reklama TrueView: In Stream oraz Discovery i reklama w przerywniku. In Stream to forma reklamy video, która wyświetla się przed lub w trakcie oglądania filmu na YouTube. Co interesujące, odbiorca może wyłączyć reklamę po 5 sekundach, natomiast reklamodawca płaci wyłącznie za obejrzenie całości video. Jest to najbardziej uniwersalny format reklamy na YouTube i sprawdzi się przy rozmaitych celach kampanii reklamowej. Reklama Discovery to z kolei opcja, która składa się z elementu graficznego z tekstem a dopiero kliknięcie w niego powoduje wyświetlenie się materiału video. Takie nakładki odbiorca może widzieć zarówno na filmach w YouTube, jak i w wynikach wyszukiwania czy obok promowanych przez serwis treści. Koszt Discovery to oczywiście płatność za obejrzenie reklamy, format ten szczególnie polecany jest do promocji nowych produktów marki. Jeszcze inną opcją jest reklama w przerywniku – krótki materiał reklamowy wyświetla się przed, w trakcie lub po zakończeniu filmu, jednak użytkownik nie może go wyłączyć. Jest to najlepszy format reklamy, gdy pragnie się dotrzeć do odbiorców z krótkim, ale chwytliwym przekazem reklamowym.

Optymalizacja kampanii reklamowej

Tak jak wiele innych form reklamy w internecie, tak też kampanie reklamowe na YouTube wymagają odpowiedniej optymalizacji. Tylko wówczas reklama może okazać się skuteczna w stosunku do przeznaczonego budżetu, a tym samym przynieść zamierzone efekty i docelowe korzyści. Optymalizacja obejmuje nie tylko aspekty odnoszące się do maksymalizacji korzyści, które mocno wiążą się z przeznaczonym budżetem. Istotne jest także zawężenie kierowania materiałów promocyjnych. Reklamy na YouTube mogą być kierowane do konkretnej grupy odbiorców biorąc między innymi pod uwagę: dane demograficzne, zainteresowania użytkowników, tematykę filmów na YouTube, słowa kluczowe czy w oparciu o remarketing. W oparciu o te parametry można dotrzeć do zawężonej grupy odbiorców, a tym samym ponosić wyłącznie koszty reklamowe, które przynoszą efekty i korzyści dla firmy. Jak widać więc, dobra kampania reklamowa na YouTube wymaga najczęściej wsparcia ze strony profesjonalistów, którzy nie tylko doradzą jaki format reklamy będzie najlepszy, ale też skutecznie zoptymalizują kampanię reklamową.

Tekst napisany we współpracy z firmą EACTIVE

Polecamy:
ABC pozycjonowania stron w Internecie
Torby papierowe – idealny pomysł na reklamę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com