Prowadzisz biznes w Internecie? Zobacz co musisz wiedzieć!

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie działalności w sieci lub przeniesienie funkcjonującego biznesu do Internetu. Dzięki temu można zwiększyć zainteresowanie usługami i towarami, co przełoży się na wzrost sprzedaży. Prowadząc biznes w sieci trzeba jednak być na bieżąco z funkcjonującym w tym zakresie prawem. Co muszą wiedzieć przedsiębiorcy, którzy chcą lub mają firmę internetową?

Biznes w Internecie a prawo

Prowadzenie własnej firmy, zarówno tej internetowej, jak i stacjonarnej, musi odbywać się zgodnie z prawem. W przypadku działalności online tych wymagań jest znacznie więcej. Mając działalność należy liczyć się z tym, że trzeba spełnić określone wymogi, np. sporządzić regulamin sklepu internetowego, przygotować umowy sprzedaży itp. Sprawy przedsiębiorców w Internecie są łatwiejsze z pomocą specjalisty prawnika (https://informaticalegis.com), który pomoże w kwestiach związanych z prawem autorskim, telekomunikacyjnym, ochroną danych czy umowami elektronicznymi.

Obsługa prawna przedsiębiorstw – dlaczego warto?

Wsparcie z zakresu prawa niezbędne jest w wielu firmach. Obsługa prawna przedsiębiorców nie wymaga zatrudniania specjalistów w firmie, wystarczające jest korzystanie z ich usług wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Może to być konsultacja osobista, telefoniczna lub mailowa. Dla przedsiębiorców jest to spora oszczędność, bo nie muszą zatrudniać kolejnego pracownika w firmie. Korzystanie z obsługi prawnej najczęściej dotyczy większych spółek. To daje właścicielom poczucie bezpieczeństwa i spokój, że nad ich biznesem czuwają osoby, które na bieżąco są ze wszelkimi zmianami w obrębie prawa gospodarczego, telekomunikacyjnego czy autorskiego.

Prowadzenie biznesu online a dokumentacja

Osoby, które prowadzą biznes w sieci, mogą to być np. sklepy internetowe, zazwyczaj mają problemy ze sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji. Nie wiedzą jak to zrobić lub robią to „na wyczucie”, popełniając przy tym błędy, za które niestety można ponieść kary. Wiele kłopotów pojawia się wtedy, kiedy należy stworzyć regulaminy sklepów internetowych. Warto w tym przypadku skorzystać z pomocy prawników, by w dokumencie nie zawrzeć niedozwolonych klauzul, które mogą naruszać prawa konsumenta. Najczęściej dotyczą one kwestii zwrotu towarów i reklamacji. Działanie na niekorzyść klienta może poskutkować karą nałożoną np. przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ochrona danych w Internecie

Prowadząc działalność w Internecie należy skupić się także na kwestii ochrony danych osobowych. Wszelkie przesyłanie, archiwizacja, dystrybuowanie danych musi odbywać się zgodnie z prawem i przy zachowaniu najwyższego stopnia bezpieczeństwa. Zadbać o dane należy szczególnie w kontekście RODO. Wiele kancelarii prawnych oferuje wsparcie w zakresie przygotowywania dokumentacji (umów, regulaminów klauzul) zgodnie z nowymi wytycznymi z maja 2018 roku. Mając biznes w sieci należy szczególną uwagę przykładać do ochrony danych klientów, ponieważ brak tego może wiązać się z dotkliwymi karami nałożonymi przez Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com