Produkcja modeli ze styropianu – gdzie znajdzie swoje zastosowanie?

Mówiąc o styropianie, niemalże każdemu w pierwszej kolejności skojarzy się on z branżą budowlaną i wykorzystaniem styropianu jako sposobu na izolację czy element ocieplenia. Jednak ten surowiec wykorzystuje się coraz częściej jako bazę do innych produktów, a to wszystko ze względu na jego właściwości, czyli stosunkowo łatwa produkcja, lekkość oraz trwałość. Sprawdźmy więc, co należy wykonać z tego właśnie surowca.

Jakie zastosowanie styropianu?

Odlewy i prototypy- to jedne z najczęstszych zastosowań styropianu poza branżą budowlaną. Jest to trend niejako wymuszony przez klientów. Do tej pory wszelkiego rodzaju odlewy czy wzory wykonywano z trwalszych materiałów, jednak sam czas produkcji był długi, a nie zawsze istniała możliwość wykonania ich w niewielkiej ilości egzemplarzy i w krótkim czasie, na czym tak bardzo zależało klientom. Czas samej produkcji skraca się o połowę, a to samo można powiedzieć o cenie za wykonany odlew. Styropian wykorzystywany jest również do produkcji modeli poglądowych, które służą często do sprawdzenia założeń konstrukcyjnych i wszelkiego rodzaju testowania, co pozwoli na wszelkie uwagi i poprawki przed końcową produkcją modeli. Wiele zależy od samego zlecenia klienta. Często oprócz samych form odlewniczych, modeli, kopyt i innych klienci posiadają nietypowe zlecenia na produkcję gotowych już produktów, które wykonane będą ze styropianu, co zapewni im lekkość i trwałość zarazem.

Nietypowe zastosowanie pomysłem na biznes

szkiełkowanieChociaż sam styropian jest nieodłączną częścią branży budowlanej, to zarówno klienci jak i producenci zaczynają doceniać jego możliwości i szukają coraz to nowych sposobów na jego inne wykorzystanie niż na tradycyjnych placach budowy. Styropian pomimo swojej lekkości jest trwały- wykorzystuje się w go w branży budowlanej, narażonej na różne warunki atmosferyczne, a jego cena jest niższa w porównaniu z produkcją elementów z drewna czy metalu. Dlatego też wykorzystywanie styropianu w mniej szablonowych produkcjach może być osobnym pomysłem na biznes. Pomysłów może być wiele- od wszelkiego rodzaju form czy prototypów, poprzez modele służące często do weryfikacji poprawności przed pełno parową produkcją, produkcja jednostkowych egzemplarzy czy realizacja najbardziej nieprawdopodobnych pomysłów na wszelkiego rodzaju przedmioty, które można wyprodukować ze styropianu. Na rynku jest stosunkowo mało firm zajmujących się innym wykorzystaniem styropianu, a dodatkowo można nawiązać współpracę z firmą produkującą ten materiał na atrakcyjnych dla obu stron warunkach.

Co z tym styropianem?

Istnieją spekulacje, mówiące, że ten materiał nie jest całkowicie obojętny dla ludzkiego zdrowia, a substancje użyte do jego produkcji w pełni bezpieczne. Każda firma produkująca styropian zna jednak normy użycia tych właśnie substancji, których nie można przekroczyć, aby efekt finalny produkcji spełniał swoją rolę, jednocześnie nie wpływając w żaden sposób na zdrowie jego użytkowników czy osób go produkujących.

Opracowano wspólnie z producentem styropianu www.styropmin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com