Prawdy i mity o zawodzie agenta nieruchomości

Agenci nieruchomości są postrzegani jako zawód, który jest doskonale płatny, a nie wymaga zbyt wielkiego przygotowania. Według opinii wielu osób, agenci żyją z prowizji, na którą zarabiają nic nie robiąc. To dosyć błędne myślenie – w rzeczywistości pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to spore wyzwanie zawodowe, a agenci nie narzekają na brak pracy. Wręcz przeciwnie – często pracują o wiele dłużej niż osoby zatrudnione na klasycznych etatach.

O zarobkach agentów nieruchomości krążą różne historie, najczęściej jednak ludzie uważają, że zarabiają oni bardzo dobrze i mają wielkie prowizje od sprzedaży konkretnego domu czy mieszkania. W rzeczywistości jednak bywa z tym różnie, wszystko też zależy od formy, w jakiej agent jest zatrudniony. Osoba na własnej działalności z pewnością zarobi więcej niż pracownik etatowy agencji nieruchomości. Trzeba też pamiętać, że zarobki nie są stałe i uzależnione od stopnia włożonej pracy. Działa tu prosta zasada – im więcej pracujesz i sprzedajesz, tym więcej zarabiasz. A zdarza się i tak, że pomimo sporych nakładów czasu i pracy mieszkanie pozostanie niesprzedane, co oznacza zerową prowizję. Agent nieruchomości musi więc liczyć się z tym, że jego praca nie zawsze będzie wiązała się z gratyfikacją finansową.

Sporo pracy i wysiłku

Agenci nieruchomości są postrzegani jako osoby, które niewiele robią, a mieszkania czy domy sprzedają się praktycznie same. Niestety, z perspektywy samych agentów praca ta wygląda nieco inaczej. Owszem, wiele ogłoszeń o sprzedaży można znaleźć w sieci i kupić albo sprzedać mieszkanie bez pośredników. Taka transakcja jest jednak ryzykowna, szczególnie w sytuacji osób, które nie za bardzo znają się na rynku nieruchomości i przepisach. O wiele lepiej jest skorzystać z profesjonalnej oferty i zwracać uwagę na te ogłoszenia, które wystawiane są przez agencje nieruchomości, a więc także przez licencjonowanych pośredników w obrocie nieruchomościami. Dobre i sprawdzone oferty mieszkań i domów można znaleźć na https://www.inpro.com.pl/oferta/wykonczenie-pod-klucz. Profesjonalne i rzetelne buro nieruchomości to gwarancja, że wszystkie etapy sprzedaży czy kupna będą przebiegać bez zarzutu.

Dużo papierowej roboty

Agenci nieruchomości mają bardzo odpowiedzialną i trudną pracę, a w razie jakichkolwiek problemów często też odpowiadają prawnie. Nie jest to więc praca dla każdego. Nie każdy odnalazłby się w gąszczu przepisów, pracy pod presją czasu i w nieustannym kontakcie z klientami, wśród których zdarzają się też osoby bardzo wymagające czy uciążliwe. Aby być agentem nieruchomości nie wystarczy mieć licencję. Potrzebne są również wysokie umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne, dzięki którym agent szybko i sprawnie sprzeda każde mieszkanie. Owszem, pewnych cech można nauczyć się na różnego rodzaju kursach czy szkoleniach, jednak w dużym stopniu jest to kwestia osobowości. Nie każdy, kto chciałby odnaleźć się na tym trudnym rynku, faktycznie poradzi sobie jako pośrednik w obrocie nieruchomościami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com