Praca przy remontach. Ile można zarobić i jak zacząć pracę?

Zdaniem ekonomistów wraz z początkiem 2023 roku nastąpiło znaczące spowolnienie w branży budowlano-remontowej. Dotyczy to szczególnie budownictwa mieszkaniowego, bo duży deweloperzy wstrzymali niektóre inwestycje. Mimo to osoby zajmujące się remontami nie mogą narzekać na brak zleceń od indywidualnych klientów. Ile można zarobić, pracując przy remontach? Jak zdobyć pierwszych klientów?

Ile zarabiają fachowcy od remontów?

Na polskim rynku pracy już od lat brakuje fachowców, którzy znają się na budownictwie oraz szeroko pojętych remontach. Wiele osób działających w tej branży zdecydowało się na emigrację, a do tego zdobywanie wiedzy oraz doświadczenia zajmuje długie lata.

To właśnie dlatego stawki za pracę są aż tak wysokie. Dobry, pracowity fachowiec od remontów może bez problemu zarobić kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie na rękę, o ile pracuje na własny rachunek. Wynagrodzenia na etacie są dużo niższe, choć z drugiej strony jest to stabilny, pewny dochód.

W praktyce stawka za godzinę pracy to od 35 do 150 zł netto, w zależności od umiejętności, doświadczenia, sprzętu oraz trudności zlecenia. Choć w branży budowlanej szara strefa wciąż ma się doskonale, to większość osób decyduje się na prowadzenie firmy, co generuje dodatkowe koszty w wysokości kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Jak zacząć pracę przy remontach?

Jeśli masz już chociaż podstawowe doświadczenie, to możesz myśleć o rozpoczęciu pracy przy remontach. Najbardziej opłaca się założenie własnej firmy, choć na początek warto zatrudnić się u kogoś jako pomocnik i sprawdzić, czy ta branża faktycznie Ci odpowiada. Możesz też wybrać pracę na czarno, choć nie polecamy takiego rozwiązania – jest ryzykowne, bo nie zapewnia ochrony socjalnej ze strony państwa, a klienci często domagają się faktury po zakończeniu zlecenia.

Wyposażenie

Do pracy jako fachowiec od remontów potrzebujesz odpowiedniego wyposażenia – niestety nie da się od tego uciec. Oczywiście możesz wypożyczyć sprzęt, ale to kosztowne rozwiązanie, które opłaca się jedynie w przypadku ciężkich pojazdów.

Zainwestuj w dobre narzędzia wysokiej jakości i nie zapomnij o drobnych, ale jakże istotnych dodatkach takich jak wkręt ciesielski, który przyda Ci się podczas pracy w drewnie. Koszt zakupu wyposażenia to z reguły kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Kwota ta nie uwzględnia samochodu, który jest niezbędny do dojazdów do klienta.

Zdobywanie klientów

Popyt na usługi remontowe jest ogromny. Wystarczy, że opublikujesz kilka ofert w popularnych serwisach ogłoszeniowych, a niemal z ręki odezwie się do ciebie co najmniej kilku potencjalnych klientów. Dopracuj treść ogłoszenia – dokładnie opisz zakres usług, jakie oferujesz. W trakcie pracy daj z siebie wszystko, a jeśli popełnisz jakiś błąd, to zaoferuj bezpłatną naprawę szkody. Zadowoleni klienci to najlepsze źródło nowych zleceń!

Specjalizacja

Większość osób zajmujących się remontami ma jedną lub kilka wąskich specjalizacji. To dobry sposób na znalezienie dochodowej niszy na rynku. Jeśli doskonale układasz płytki lub kostki brukowe, to zaznacz to w ogłoszeniu. W ten sposób odezwą się do ciebie klienci, którym zależy na wysokiej jakości usług.

“artykuł sponsorowany”

Prawa i obowiązki dotyczące pracy zdalnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com