Praca fizyczna w wysokich temperaturach – jak dbać o nawodnienie organizmu?

Praca fizyczna to spore wyzwanie w każdych warunkach. Najtrudniej jest wtedy, gdy warunki znacznie odbiegają od naturalnych, a więc chociażby panują wysokie temperatury. Jeśli jest gorąco, wykonywanie fizycznej pracy wymaga wytrwałości, a także nieustannego uzupełniania wody. W wysokich temperaturach pocimy się bowiem nawet wtedy, gdy niezbyt się ruszamy.

Osoby pracujące w wysokich temperaturach powyżej 25 stopni na otwartej przestrzeni i powyżej 28 stopni we wnętrzu, powinny mieć zapewniony dostęp do nieograniczonej ilości wody. Picie wody w upały jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż jakiekolwiek inne płyny. Wiele osób w pracy sięga zbyt często po kawę, tymczasem kofeina w czasie wysokich temperatur nie jest dobrym pomysłem. Nadmiar kawy wypłukuje z organizmu sporo cennych minerałów. Jeśli dodamy do tego drugie tyle, które są wypacane przez skórę, może się okazać, że nasz organizm dopadnie całkowite osłabienie i kiepskie samopoczucie. Warto zamienić kawę na zwykłą wodę lub chociaż na ziołowe czy owocowe herbatki. Dobrym rozwiązaniem są też napoje izotoniczne, które zawierają odpowiedni miks witamin i minerałów, pozwalający na zapewnienie dobrej kondycji i samopoczucia.

Stały dostęp do zapasów wody

W miejscach pracy, w których jest gorąco, a praca polega na zadaniach fizycznych, pracodawcy często dostarczają pracownikom wodę butelkowaną. Z jednej strony jest to wygodne rozwiązanie, gdyż wodę można mieć stale pod ręką. Jednak z drugiej strony – woda w butelkach w wysokiej temperaturze szybko się nagrzewa, staje się niesmaczna, mało orzeźwiająca, a przy tym szybko mogą się w niej namnażać organizmy chorobotwórcze. Jeśli nie ma pod ręką lodówki ani dostępu do chłodnego pomieszczenia, woda w butelkach nie będzie zbyt dobrym rozwiązaniem. Sprawdzoną alternatywą dla wody butelkowanej mogą być saturatory na wodę, które można wynająć. Woda jest w nich utrzymywana w odpowiednich warunkach, a po nalaniu jest chłodna, orzeźwiająca i smaczna. Wynajem saturatorów wydaje się zdecydowanie lepszą opcją. Można też pomyśleć o profesjonalnym uzdatnianiu wody, dzięki czemu woda z kranu będzie równie dobra, jak woda mineralna.

Jak uzdatniać wodę pitną?

Woda płynąca w kranach nie zawsze jest tak dobrej jakości, jak tego oczekujemy. Czasem zawiera metale ciężkie, nadmiar żelaza, osady, a także jest zbyt twarda. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z filtrów do wody lub też uzdatnianie wody bezpośrednio w ujęciu. Do wyboru mamy zmiękczacze wody, a także lampy UV Białystok, dzięki którym można usunąć z wody wszystkie szkodliwe drobnoustroje. Na zbyt twardą wodę świetnym pomysłem może być natomiast sól tabletkowana. Możliwości oczyszczania wody jest naprawdę sporo. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto wykonać chociażby podstawowe badanie wody w celu określenia rodzaju i poziomu jej zanieczyszczeń. Na podstawie takich badań można dobrać optymalną formę uzdatniania ujęcia wody.

Polecamy:
Prace na wysokości jakie wymagania trzeba spełniać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com