Praca dla studenta w okresie wakacyjnym – co jest najbardziej popularne?

Z pracy wakacyjnej korzysta co roku wielu studentów szukających możliwości dorobienia sobie do niezbyt dużego studenckiego budżetu. Szans na pracę jest sporo, zwłaszcza w niektórych branżach, które w sezonie wakacyjnym przeżywają spore oblężenie. Jedną z nich jest z pewnością gastronomia, która w lecie zawsze chętnie przyjmuje dodatkowe ręce do pracy.

Praca w gastronomii wakacje może przyjmować różne oblicza. Najwięcej możliwości zatrudnienia studenci i osoby poszukujące sezonowej pracy mogą znaleźć w miejscowościach typowo turystycznych, które są oblegane przez turystów. W najbardziej popularnych miastach są setki lokali, restauracji, kawiarni czy innych punktów gastronomicznych, które latem zwiększają zatrudnienie. Możliwości pracy jest więc sporo, a jednocześnie można spędzić wakacje w całkiem ciekawym miejscu. Zarobki też nie należą do najniższych, jeśli weźmiemy pod uwagę całkiem spore napiwki. Wielu studentów w czasie dwóch czy trzech miesięcy wakacji jest w stanie zarobić na tyle sporo, by móc się utrzymać w czasie roku akademickiego przez wiele miesięcy.

Praca w gastronomii nie dla każdego

Studenci, którzy myślą o pracy w gastronomii, powinni najpierw się zastanowić, czy takie zatrudnienie jest faktycznie dla nich. Taka praca ma bowiem zarówno swoje plusy, jak i minusy. Plusem z pewnością są już wspomniane napiwki, które sprawiają, że nawet ze średniej stawki godzinowej można wypracować sobie pokaźną pensję. Minusem jest natomiast konieczność pracy zmianowej i w różnych godzinach. Lokale, zwłaszcza w popularnych miastach turystycznych, często są otwarte nawet do późnych godzin nocnych. Trzeba też pamiętać, że taka praca wymaga cierpliwości, komunikatywności i umiejętności pracy z klientem. A nie każdy klient jest sympatyczny, miły i uprzejmy. Zatrudnienie w gastronomii może więc być dobrym treningiem cierpliwości.

Warto rozejrzeć się odpowiednio wcześniej

Jeśli szukamy pracy na wakacje i celujemy w branżę gastronomiczną, trzeba za pracą zacząć rozglądać się już wiosną. Z dnia na dzień może być problem ze znalezieniem zatrudnienia w miejscach, które cieszą się dobrymi opiniami nie tylko wśród klientów, ale również wśród pracowników. Poza typowymi pracami jako kelner, barman czy obsługa klienta, w ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszy się praca związana z dowozami jedzenia zamawianego na wynos. Takie usługi stale zyskują na popularności i coraz więcej firm gastronomicznych stara się oferować takie rozwiązanie swoim klientom. Pizza na dowóz Wrocław czy domowe jedzenie z dostawą pod drzwi to świetna opcja dla klientów, którzy nie lubią chodzić po restauracjach. A dla studentów jest to dobry pomysł na zatrudnienie, jeśli wolą być w ciągłym ruchu, a nie znajdować się stale w tym samym miejscu w kuchni czy w lokalu, w którym obsługiwani są klienci. Zanim zdecydujemy się na zatrudnienie w konkretnym miejscu, zawsze warto sprawdzić opinie o restauracji czy knajpce jako o pracodawcy. Czasem bowiem praca nie jest aż tak dobra, jak to obiecuje pracodawca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com