Pneumatyka w technice laboratoryjnej

Technika laboratoryjna wymaga zastosowania przyrządów o wysokiej jakości, wytrzymałości, ale także czułości. W pomiarach istotna jest każda wartość oraz jej błąd pomiarowy. Bez odpowiedniego wyposażenia bądź okresowego sprawdzania i wzorcowania przyrządów, wyniki uzyskiwane w laboratorium mogą być nieprawidłowe, co może mieć poważne konsekwencje w prowadzonych badaniach.

Do narzędzi wykorzystywanych w laboratorium należą także urządzenia pneumatyczne. Przyrządy na sprężone powietrze stosują czyste medium, które nie ma wpływu na czynności wykonywane przez laborantów. Przykładem mogą być kompresory bezolejowe.

Sprężarki bezolejowe charakteryzuje niski poziom hałasu, dzięki czemu funkcjonowanie urządzenia nie przeszkadza przy pracy, która wymaga od laborantów pełnego skupienia. Ważną cechą tego rodzaju kompresorów jest też niewielki rozmiar, dzięki czemu przyrząd bez problemu mieści się w niewielkich pomieszczeniach laboratoryjnych.

Przy pomocy specjalnych pomp próżniowych możliwe jest wytworzenie wysokiej próżni. Wysoka próżnia jest wykorzystywana do prowadzenia specjalistycznych procesów, a jej wygenerowanie możliwe jest jedynie w konkretnych warunkach panujących w laboratoriach.

Kolejnym elementem szeroko wykorzystywanym w technice laboratoryjnej jest manometr precyzyjny. Manometry wzorcowe zapewniają wysoką dokładność odczytu wartości ciśnienia. Możliwe jest także wykorzystanie manometru precyzyjnego do wykonywania pomiarów wzorcowych. Do podstawowego wyposażenia laboratoriów należą przede wszystkim węże laboratoryjne. Ich zadaniem jest połączenie poszczególnych urządzeń, co umożliwi przesyłanie między nimi związków i medium. Wąż laboratoryjny jest odpowiednio elastyczny oraz dostosowany do kontaktu z różnymi substancjami chemicznymi. Przewody laboratoryjne są produkowane według obowiązujących standardów i tak np. wąż laboratoryjny Provac jest wytwarzany zgodnie z normą DIN 12865.

SONY DSC

Elementami armatury laboratoryjnej, cechującymi się ergonomią i bezpieczeństwem, są szybkozłączki. Wyróżnia się zarówno modele szybkozłączek jednostronnie odcinające oraz obustronnie odcinające. Urządzenia te zapobiegają utracie przesyłanej substancji. Można również wyróżnić filtry węglowe, które mogą się okazać przydatne przy niektórych procesach laboratoryjnych np. w laboratorium fotograficznym. Są to urządzenia filtrujące powietrze i pozbawiające go pary wodnej i oleju, co niekiedy jest wymagane do dalszych badań czy procesów.

W prowadzeniu czynności laboratoryjnych ważnym jest, aby wszystkie przyrządy odznaczały się dokładnością wskazań i poprawnym działaniem. Z tego względu prowadzi się wzorcowanie przyrządów pomiarowych, polegające na porównaniu badanego urządzenia z modelem wzorcowym. W przypadku różnic we wskazaniach wdraża się modyfikacje. Wskazuje się także na rozbieżności między rzeczywistym błędem pomiaru oraz błędem granicznym związanym z klasą urządzenia. Kolejnymi powodami za przeprowadzeniem wzorcowania i dalszej kalibracji przyrządów są bezpieczeństwo pracy, utrzymywanie jakości procesów oraz unikanie finansowych skutków nieprawidłowego działania narzędzi.

industry : Check measurement

Każde prowadzone działanie oraz rodzaj urządzenia zwiększający jakość pomiarów, sprzyjają technice laboratoryjnej. Bez odpowiedniej armatury wyniki mogą być obarczone dużym błędem, ponadto wykorzystanie nie przeznaczonego do danych badań oprzyrządowania może stanowić zagrożenie dla pracowników laboratorium, a także być przyczyną strat substancji i w konsekwencji powodować dodatkowe koszty. Z tego względu istotnym jest, aby zapewnić odpowiednie zaplecze dla prowadzenia testów.

Te i inne rozwiązania produktowe stosowane w laboratoriach różnego typu kupić można w sklepie internetowym www.pneumat.com.pl polskiej firmy Pneumat. jak i odwiedzić hurtownię pneumatyczną osobiście we Wrocławiu, do czego zachęcamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com