Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny – czym się różnią?

Wbrew obiegowej opinii kredyt hipoteczny wcale nie jest tym samym co pożyczka hipoteczna. W artykule omówimy specyfikę obu produktów. Wskażemy także naj-ważniejsze różnice między nimi.

Czy kredyt hipoteczny jest tym samym co pożyczka hipoteczna? Zdecydowanie nie! Choć nazwy obu produktów są bardzo podobne, ich specyfika jest zupełnie inna. Czym się od siebie różnią?

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna

Kredyt hipoteczny to kredyt celowy, czyli przeznaczony na konkretny cel. Może być to m.in.: kupno mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym, budowa domu, remont nieruchomości czy zakup działki budowlanej. Zabezpieczeniem spłaty kredytu hipotecznego jest nieruchomość. W zależności od jej wartości oraz zdolności kredytowej wnioskującego kwota kredytu hipotecznego może wynosić od kilkudziesięciu tysięcy aż do kilku milionów złotych. Spłata odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez 35 lat.

Pożyczka hipoteczna jest pożyczką zabezpieczoną nieruchomością. Pozyskane dzięki niej pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel. Z tego powodu często określa się ją mianem kredytu gotówkowego pod zastaw nieruchomości. Wymagania dotyczące przedmiotu zabezpieczenia pozostają kwestią indywidualną określaną przez pożyczkodawcę. Z powodzeniem można jednak uznać, że może być to mieszkanie, dom, działka, biuro, lokal komercyjny czy powierzchnia magazynowa. W zależności od instytucji finansowej okres spłaty pożyczki hipotecznej wynosi od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat.

Najważniejsze różnice pomiędzy kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną jest przeznaczenie środków. Pieniądze z kredytu hipotecznego możesz przeznaczyć wyłącznie na konkretny cel mieszkaniowy. Środki pozyskane z pożyczki hipotecznej – na dowolny cel: remont mieszkania, wakacyjny wyjazd, spłatę zadłużenia czy bieżące wydatki.

Kredyt i pożyczka hipoteczna na dowolny cel – jak dokonać najlepszego wyboru?

Bez względu na to, który produkt finansowy wybierzesz, przed zawarciem umowy z instytucją finansowa dokładnie porównaj dostępne na rynku oferty. Dzięki precyzyjnej analizie szybko i sprawnie wyselekcjonujesz te, które harmonijnie połączą łatwość obsługi i dodatkowe udogodnienia z przyjemną dla portfela ratą. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

  • Dostępne kwoty. W zależności od tego, na co planujesz przeznaczyć pozyskane z pożyczki (lub kredytu) środki, wyselekcjonuj instytucje finansowe, które pożyczą Ci taką kwotę, jakiej potrzebujesz.
  • Koszty. Pożyczka hipoteczna powinna być przede wszystkim niedroga. Zwłaszcza dziś, w czasach ogromnej konkurencji między instytucjami finansowymi. Podstawowym wyznacznikiem atrakcyjności ekonomicznej nie powinno być jednak oprocentowanie pożyczki hipotecznej, lecz wartość RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RRSO zawiera w sobie nie tylko oprocentowanie, ale również wszystkie inne opłaty okołopożyczkowe – prowizję czy ewentualne ubezpieczenie. Precyzyjnie ilustruje więc, ile w praktyce zapłacisz za każdą pożyczoną złotówkę. Jeśli chcesz samodzielnie wyliczyć koszty pożyczki hipotecznej, kalkulator pożyczkowy dostępny na stronie internetowej pomoże Ci zrealizować taki cel.
  • Okres spłaty. Zależy Ci na tym, aby maksymalnie obniżyć wysokość miesięcznej raty? Sięgnij po pożyczkę z jak najdłuższym okresem spłaty.
  • Dodatkowe udogodnienia. Niektóre instytucje finansowe oferują swoim klientom dodatkowe świadczenia i udogodnienia. Dobrym przykładem może być tu Kasa Stefczyka. Sięgając po pożyczkę hipoteczną na dowolny cel, masz możliwość uzyskania obniżki oprocentowania. Warunkiem jest m.in. regularny wpływ wynagrodzenia na rachunek prowadzony w SKOK-u.
  • Minimum formalności i szybka decyzja. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego i pożyczki hipotecznej wymaga dopełnienia większej ilości formalności niż w przypadku kredytu gotówkowego. Nie znaczy to jednak, że w każdej instytucji finansowej formalności będą wyglądać identycznie. Aby uniknąć długiego oczekiwania i konieczności dostarczania kolejnych dokumentów, porównując poszczególne oferty, zwróć uwagę także na tempo wydania decyzji kredytowej i ilość niezbędnych formalności.

Polecamy:
Jak w prosty sposób zadbać o nasze bezpieczeństwo na drodze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com