Poznaj piękną Gruzję

Co wiesz o Gruzji? Cóż, oprócz ciepłego morza, miłych ludzi i rzek wina? Doświadczeni podróżnicy powiedzą Ci – to mieszanka wszystkiego. Ludzie o czystych sercach, oszałamiająca przyroda, nocne życie Tbilisi, może coś jeszcze… Trudno to opisać, najlepiej przekonać się samemu.

Formalnie Gruzja leży w Eurazji, ale Gruzini opisują ją w charakterystycznym dla siebie stylu – nazywają swój kraj balkonem Europy. I wiesz, ja im wierzę. Z reguły z balkonu można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Co więc możemy zobaczyć w Sakartvelo? Aby zobaczyć wiele zabytków w krótkim czasie, polecam po przylocie do Gruzji od razu skorzystać z wypożyczalnia samochodów na lotnisku w Tbilisi.

 1. Aten Sion, klasztor 10 km na południe od Gori, który jest wysoko ceniony za swoje kamienne rzeźby i freski z XI wieku.
 2. Batumi, nadmorski kurort i port w południowo-zachodniej części republiki, jest stolicą Autonomicznej Republiki Adżarii. Miasto ma “zdecydowanie” turecki charakter. Jego piękno tkwi nie tyle w wyjątkowych zabytkach, co w bujnej subtropikalnej scenerii gajów cytrusowych i plantacji herbaty. Warto odwiedzić meczet, XIX-wieczną łaźnię, Muzeum Adżara (z doskonałą kolekcją strojów narodowych), cyrk, park, ogród botaniczny i teatr.
 3. 150 km na zachód od Tbilisi w Tori (historyczny region w środkowej Gruzji) znajduje się miejscowość wypoczynkowa Borjomi, która słynie z wody mineralnej “Borjomi”, która zajmuje pierwsze miejsce pod względem eksportu w Gruzji. Możliwe jest podróżowanie pieszo przez okoliczne wzgórza.
 4. Górzyste regiony Kaukazu, które rozciągają się od Morza Czarnego do Morza Kaspijskiego, oferują liczne możliwości uprawiania turystyki pieszej, narciarstwa, skitouringu i snowboardu. Góra Kazbek lub Mkinvartsveri, co oznacza “lodowy szczyt”, jest najbardziej atrakcyjnym miejscem dla alpinistów. Ośrodki narciarskie Gudauri i Bakuriani są odpowiednie dla narciarzy na każdym poziomie zaawansowania. Pokrywa śnieżna jest gwarantowana od grudnia do kwietnia.
 5. Gruzińska Droga Wojskowa to historyczna nazwa drogi biegnącej przez Główny Grzbiet Kaukazu, łączącej miasta Władykaukaz i Tbilisi. Ta trasa o długości 208 kilometrów została zbudowana w XIX wieku w celu kontrolowania podbitych gruzińskich terytoriów. Droga wije się przez wspaniałe górskie krajobrazy Kaukazu i wydaje się, że niewiele się zmieniła od czasów Lermontowa, który opisał ją w “Bohaterze naszych czasów”. Wzdłuż drogi znajduje się kościół Świętej Trójcy (XIV wiek) z widokiem na górskie miasto Kazbegi i miasto Mccheta. Wzdłuż autostrady rozciąga się ośrodek narciarski Gudauri.
 6. Okolice ośrodka narciarskiego Gudauri (120 km na północ od Tbilisi) to dobry punkt wypadowy na letnie spacery po pełnych kwiatów górskich łąkach.
 7. Miasto Mtskheta, które pozostawało centrum gruzińskiego prawosławia przez tysiąclecie, jest obecnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na szczególną uwagę zasługuje katedra Svetitskhoveli (Filar Życia), zbudowana w XI wieku u zbiegu rzek Kura i Aragvi. Według legendy świątynia została zbudowana w miejscu, w którym Szata Pana została zrzucona na ziemię, a jej fragmenty podobno pozostały wewnątrz katedry. Poza tym nie należy zapominać o kompleksie klasztoru Samtavro (słynnym jako miejsce pochówku świętych królów Miriana i Nany) oraz świątyni Jvari na szczycie góry u zbiegu rzek Kura i Aragvi, gdzie według legendy św. Nina Równa Apostołom wzniosła krzyż.
 8. Ciesz się śródziemnomorską atmosferą Tbilisi, stolicy kraju, która stoi nad brzegiem rzeki Mtkvari w dolinie otoczonej wzgórzami. Nazwa miasta pochodzi od słowa “tbili” (ciepły). Sceneria miasta jest najlepiej widoczna z góry Mtatsminda. Spędź trochę czasu w Muzeum Państwowym przy alei Rustaveli, w którym znajduje się kolekcja ikon, fresków i porcelany, a także biżuteria znaleziona w przedchrześcijańskich gruzińskich grobach. Piękny widok na starą część Tbilisi można podziwiać z twierdzy Narikala, zbudowanej przez Persów w IV wieku naszej ery. Na Starym Mieście w Tbilisi znajdują się liczne kościoły (najciekawszym z nich jest katedra Sioni, zbudowana w V wieku), domy z arkadowymi otwartymi galeriami na wyższych piętrach, zamek oraz zaskakująca liczba kawiarni i sklepów turystycznych sprzedających lokalne wyroby artystyczne i rzemieślnicze. Popularne Łaźnie Siarkowe w Tbilisi to nie tylko miejsce, w którym ludzie się myją. Dzielnica łaźni siarkowych jest jednym z najbardziej niesamowitych miejsc w starym mieście, położonym na jednej “łaźniowej” ulicy, na niewielkim obszarze w pobliżu placu Gorgasali. Łaźnie są nie tylko popularne dzisiaj, ale były również odwiedzane przez pisarzy takich jak Puszkin i Tołstoj.
 9. Gruzja ma pięć parków narodowych otwartych dla zwiedzających. Wędrówki górskie są popularne w Parku Narodowym Tusheti. Można tu zobaczyć wiele endemicznych gatunków: kaspijskiego wilka morskiego, rysia kaukaskiego i wiele ptaków. Turyści mogą zwiedzać park pieszo, konno lub samochodem.
 10. 10 kilometrów na wschód od Gori znajduje się Uplistsikhe (Boża Twierdza), duży kompleks naturalnych jaskiń. Zamieszkiwane od VI wieku p.n.e. do XIV wieku n.e. jaskinie były stopniowo przekształcane w złożone domy i budynki, w tym najstarszy teatr w Gruzji i ogromne piwnice na wino.
 11. I na koniec, ale nie mniej ważne. Jak możemy obejść się bez głównego sponsora i reklamodawcy Gruzji? Prowincja Kachetia jest regionem produkcji wina w Gruzji. Oprócz degustacji różnych rodzajów win, będziesz mógł całkiem dobrze rozwinąć swoje umiejętności komunikacyjne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com