Pomysł na ciekawy ogród – ogród wertykalny

Aby posiadać piękny ogród, wcale nie trzeba mieć ani kawałka ziemi – wystarczy odpowiednio mocna ściana. W ostatnich latach prawdziwym hitem stały się ogrody wertykalne, czyli zielone ściany, które można mieć zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Wykonanie takiego ogrodu wymaga wiedzy i umiejętności, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zlecić tego rodzaju prace specjalistycznej firmie.

Ogrody wertykalne jeszcze do niedawna były czymś w naszym kraju wyjątkowo egzotycznym, choć za granicą od lat cieszą się popularnością. Wszędzie tam, gdzie nie można sobie pozwolić na posiadanie zwykłego ogrodu, ogród na ścianie daje możliwość obcowania z zielenią i cieszenia oczu przepięknymi ścianami. Dobrze wykonany ogród wertykalny to nie tylko kwestia estetyki i niepowtarzalnego wyglądu pomieszczenia. Pionowe ogrody na ścianach oczyszczają powietrze, doskonale tłumią hałasy, są też w stanie zasłonić wiele niedoróbek budowlanych czy mocno zaniedbanych miejsc. Zamiast odnawiać starą i wyjątkowo nieestetyczną ścianę, można po prostu stworzyć na niej ogród.

Jak tworzyć ogród wertykalny?

Stworzenie ogrodu wertykalnego może wydawać się z pozoru proste, ale w rzeczywistości trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Jeśli ogród będzie znajdował się na ścianie zewnętrznej, trzeba wykluczyć ścianę północną. Nie będzie nasłoneczniona, a w zimie będzie narażona na stałe, chłodne wiatry. Ważne jest też tworzenie ogrodu w pobliżu ujęcia wody, co ułatwi zapewnienie roślinom odpowiedniej wilgoci. Nie zapominajmy również o tym, że ogród na ścianie to wyjątkowo ciężkie rozwiązanie i będzie potrzebowało dosyć silnej konstrukcji. Warto więc najpierw sprawdzić, jak mocna jest ściana i czy zniesie obciążenia rzędu 20 czy 30 kilogramów na metr kwadratowy. Istotny jest również dobór roślinności, która powinna być dopasowana do warunków, stopnia nasłonecznienia, zapotrzebowania na wodę. Inne rośliny wybiera się do ogrodów wertykalnych znajdujących się na zewnątrz pomieszczeń, a zupełnie coś innego sprawdza się w mieszkaniach w ogrodach całorocznych. Dobrze jest wybierać rośliny, które nie wymagają wielkich donic, nie mają rozbudowanych systemów korzeniowych, mają ozdobne liście lub są pnączami, które są w stanie szybko porosnąć każdą ścianę.

Warto zaufać specjalistom

Podobnie, jak każdy zwykły, poziomy ogród, także ogród wertykalny powinien być przede wszystkim właściwie zaprojektowany i wykonany z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Jeśli do tej pory nie miałeś żadnej styczności z tworzeniem ogrodów, a marzy się Tobie efektowny ogród pionowy na ścianie, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm, które zajmują się wykonaniem ogrodów wertykalnych. Choć jest to dodatkowy wydatek, można wtedy mieć pewność, że wszystkie elementy ogrodu będą idealnie ze sobą skomponowane, a cała roślinna konstrukcja będzie pięknie rosła i nie będzie sprawiała żadnych problemów w pielęgnacji.

Polecamy:
E- commerce- najlepsza droga dotarcia do nowych klientów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com