Patrząc na drogi oraz ulice naszych miast i widząc ilość jeżdżących po nich pojazdów, ciężko sobie wyobrazić, że w dzisiejszych czasach można obejść się bez samochodu. Jeszcze do niedawna własne auto był synonimem luksusu, ale obecnie stało się praktycznym i chętnie wykorzystywanym narzędziem znacznie ułatwiającym załatwienie wielu codziennych spraw.
Poruszanie się pojazdem mechanicznym po drogach regulują obowiązujące w naszym kraju przepisy o ruchu drogowym i każdy kierowca musi mieć stosowne uprawnienia, czyli prawo jazdy. Można je zdobyć na kursach organizowanych przez liczne ośrodki kształcenia kierowców, inaczej nazywane szkołami jazdy, jakie bez większych problemów można znaleźć w każdym mieście. Mimo że z roku na rok powstaje ich coraz więcej, to jednak zapotrzebowanie na nie jest tak duże, że warto rozważyć czy szkoła jazdy nie byłaby dobrym pomysłem na własny dochodowy biznes.
Najczęściej na prowadzenie tego typu działalności decydują się osoby, które miały już w swoim zawodowym życiu styczność z kształceniem przyszłych mistrzów kierownicy np. instruktorzy, ale sił w tej specyficznej branży może spróbować praktycznie każdy. Co ciekawe, aby prowadzić taką szkołę, nie trzeba posiadać uprawnień instruktorskich, wystarczy tylko zatrudnić co najmniej jedną osobą, która się nimi legitymuje. Jednak to pozornie korzystne rozwiązanie, oznacza wyższe koszty rozpoczęcia działalności i dlatego lepiej samemu zdobyć wymagane przez prawo uprawnienia.
Do ich uzyskania trzeba mieć minimum średnie wykształcenie oraz prawo jazdy co najmniej od trzech lat w kategorii, w której będziemy chcieli prowadzić szkolenia. Po przejściu badań zdrowotnych i psychologicznych oraz pozytywnie zdanym egzaminie uzyskuje się wpis do ewidencji instruktorów. Jest to pierwszy krok na drodze do otwarcia własnej szkoły nauki jazdy, a kolejnym będzie wybór właściwej formy prowadzenia działalności, jeśli będzie ona jednoosobowa, to rejestrujemy ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, kiedy zaś decydujemy się założyć spółkę, to koniecznie trzeba ją zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Gdy te formalności mamy już za sobą, to musimy postarać się o znalezienie przestronnego lokalu i wyposażenie go w pomoce dydaktyczne. Z pewnością przydadzą się wygodne krzesła i stoliki dla kursantów, a prowadzenie zajęć ułatwi duży telewizor czy nawet rzutnik multimedialny. Warto również zainwestować w komputery z odpowiednim oprogramowaniem, które umożliwia symulację wszelkich warunków, jakie mogą spotkać kierowcę na drodze. Z racji, że nowe przepisy wymagają zapoznania kursantów z udzielaniem pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, konieczne będzie zatrudnienie osoby z uprawnieniami w tym zakresie, najczęściej z kwalifikacjami pielęgniarki lub ratownika medycznego.
Ostatnim i jednocześnie najważniejszym elementem jest zakup co najmniej jednego samochodu, który powinien posiadać wszystkie badanie techniczne dopuszczające go do ruchu i być przystosowanym do nauki jazdy. Należy go również oznaczyć, tablicą z literą L na dachu, a na drzwiach musi znajdować się nazwa szkoły jazdy z adresem. Takie auto powinno też być takiej samej marki i typu jak pojazdy używane do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Artykuł opracowano przy współpracy z portalem http://www.szkolyjazdy.com.pl/