Weryfikacja wiarygodności klienta – jak to robią firmy pożyczkowe?

Weryfikacja wiarygodności klienta w firmach zajmujących się udzielaniem pożyczek i kredytów jest priorytetem. Ogromną uwagę do tego przykładają tradycyjne banki, które „prześwietlają” osobę chcącą zaciągnąć kredyt (szczególnie hipoteczny czy na rozwój działalności gospodarczej) na wszystkie możliwe sposoby.

W celu załatwienia nawet prostej pożyczki często wymagane są różnorodnego rodzaju zaświadczenia, a i tak czeka się dość długo na weryfikację wniosku, która może się zakończyć odmową udzielania pożyczki. Dlatego w ostatnich latach na popularności zyskały instytucje pozabankowe, w przypadku których weryfikacja klienta przebiega bardzo szybko, szczególnie jeśli skorzysta się z oferty online.

W jaki sposób weryfikowany jest klient przez firmy pozabankowe?

Do niedawna najpopularniejszym sposobem na weryfikację klienta był przelew na symboliczną kwotę, wykonywany na konto wskazane przez firmę pożyczkową. Z reguły instytucja finansowa wymagała wykonania przelewu na 1 grosz. Taki proces weryfikacji pozwala na skrócenie całego procesu udzielania pożyczki – wszystko przez to, że firma ma numery konta w różnych bankach i klient może wybrać ten, w którym sam ma konto, przez co udzielenie pożyczki zamyka się w kilku, kilkunastu minutach. Jednak coraz więcej osób wskazywało, że taka forma weryfikacji im nie odpowiada z różnych przyczyn – niekiedy brak było danego banku na liście szybkich przelewów do weryfikacji, co wydłużało procedurę, a czasami z powodu braku chociażby tego jednego grosza na koncie.

W związku z tym część firm oferujących pożyczki pozabankowe zdecydowała się na wprowadzenie innych rozwiązań w celu weryfikacji klientów chcących skorzystać z oferty online. Rozwiązaniem tego problemu okazało się stworzenie aplikacji, która będzie pozwalała na szybką weryfikację klienta. Obecnie dostępnych jest już kilka tego typu aplikacji, przygotowanych przez różne firmy pozabankowe. Dlatego przy tego rodzaju weryfikacji należy dokładnie sprawdzić, czy aplikacja, z której korzysta wybrany przez nas pożyczkodawca, obsługuje tradycyjny bank, w którym mamy konto. Działanie aplikacji jest proste i bezpieczne. Działa ona na bazie odpowiedniego szyfrowania i ma dostęp do naszego konta bankowego – konkretnie do danych osobowych, a nie informacji o zgromadzonych na koncie środkach finansowych czy zaciągniętych kredytach lub hasłach. Po zalogowaniu się do konta bankowego aplikacja pobiera wymagane dane i przesyła je do serwisu pożyczkowego. Przykłady firm udzielających pożyczki bez przelewania grosza znajdziesz w CentrumPożyczek24h.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Jeżeli obawiamy się korzystać z aplikacji, która będzie miała dostęp do informacji zawartych na koncie internetowym, to zawsze należy przeczytać to, jakie konkretnie będzie pobierała dane – wszystko powinno być dokładnie opisane w regulaminie. Warto też pamiętać o tym, aby wszelkie aplikacje weryfikujące dane pobierać jedynie ze sprawdzonych źródeł, gdyż w innym przypadku mogą się one okazać niebezpieczne nie tylko dla danych klienta, ale także dla urządzenia, na którym będą zainstalowane.

Jeżeli takie rozwiązanie dalej będzie budzić wątpliwości, zawsze można skorzystać z oferty biur stacjonarnych, gdzie weryfikacja przebiega na podstawie przedstawionych pracownikowi biura dokumentów. Jednak to rozwiązanie nie jest tak wygodne i bezproblemowe jak skorzystanie z oferty online. Może się też okazać, że na pieniądze pozyskane w ten sposób będzie trzeba poczekać nieco dłużej niż na te z pożyczki udzielanej przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com