Planowanie kariery zawodowej. Testy online predyspozycji zawodowych

Marzenia dotyczące ścieżki kariery zawodowej często pojawiają się już w przedszkolu czy pierwszych latach szkoły. Dzieci, które dopiero poznają świat, planują kim zostaną w przyszłości. Z biegiem czasu dziecięce marzenia mogą jednak ulec licznym przeobrażeniom. W pewnym momencie młody człowiek staje przed ostatecznym wyborem – w jakim zawodzie chciałby się realizować? Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Planowanie kariery zawodowej: zainteresowania i pasje są ważne, ale to nie wszystko

Wielu młodych ludzi wybiera kierunek studiów i branżę, w której chcieliby później pracować, na podstawie własnych zainteresowań i pasji. To czynniki, które należy brać pod uwagę, jednak nie warto się do nich ograniczać. Może się bowiem okazać, że hobby nie idzie w parze np. z predyspozycjami, które posiada dana osoba. Na przykład ktoś z umiejętnościami analitycznymi, preferujący pracę indywidualną, o niskich zdolnościach komunikacyjnych szybciej sprawdzi się na stanowisku inżyniera czy analityka danych niż np. dziennikarza, czy psychologa. Warto mieć to na uwadze – i przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanowić się czy posiadane talenty i predyspozycje będzie można w pełni wykorzystać w wymarzonej pracy.

Przy planowaniu kariery zawodowej dobrze uwzględnić swoje predyspozycje jeszcze z jednego powodu. Jeśli w określonym zawodzie można wykorzystywać swoje wrodzone talenty, to jest duża szansa na szybsze stanie się ekspertem w danej dziedzinie i prawdziwe „rozwinięcie skrzydeł”. Wykonywanie pracy, w której posiadane predyspozycje w ogóle nie są wykorzystywane, może nie przekładać się na osiągnięcie pożądanych efektów, czyli zdobycie pozycji specjalisty czy zajmowanie coraz wyższych stanowisk.

Test predyspozycji zawodowych: darmowy sposób na poznanie własnych zdolności

Nie wszyscy wiedzą jednak, jakie są ich wrodzone predyspozycje. Jak je poznać? Pomóc może test predyspozycji zawodowych, który określi naturalne zdolności danej osoby. Co ważne, taki test uwzględnia nie tylko wrodzone i nabyte uzdolnienia, ale także osobowość, charakter czy sposób bycia – co również jest niezwykle istotne, jeśli chodzi o wybór kariery zawodowej. O tym, co uwzględniają testy predyspozycji zawodowych, można przeczytać na stronie https://www.kierunekrozwoju.pl/o-testach-predyspozycji-zawodowych. Możliwe jest również wykonanie testu online.

Test ma formę quizu składającego się z kilkunastu pytań, dotyczących np. sposobu organizacji pracy, radzenia sobie z problemami czy stosunku do ludzi. Na podstawie odpowiedzi opracowywane są wyniki – dzięki nim można poznać  swoje mocne i słabe strony oraz dowiedzieć się, w jakim zawodzie (lub grupie zawodów) będzie można w pełni wykorzystać swoje predyspozycje.

Test predyspozycji zawodowych pomoże zatem sprawdzić, czy realizacja dotychczasowych planów faktycznie ma sens i czy pozostaje w zgodzie z naturą i uzdolnieniami danej osoby. Z tego względu warto wykonać go jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji co do planowanej ścieżki kariery.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com