Pierwsza praca – co warto wiedzieć, rozpoczynając karierę zawodową?

W życiu każdego człowieka nadchodzi moment zakończenia przygody z edukacją i wejścia na rynek pracy. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem kariery zawodowej?

Praca zgodna z oczekiwaniami, jak ją znaleźć?

Wybierając kierunek studiów, zazwyczaj pragniemy, by dał nam on gwarancję stabilnego zatrudnienia w wymarzonym zawodzie. Kończąc etap edukacji, musimy zabrać się za poszukiwania etatu, który nie tylko zaspokoi nasze potrzeby finansowe, ale też pozwoli na spełnienie zawodowych aspiracji. Od czego warto zacząć?

• Pozyskanie doświadczenia – zdecydowanie najtrudniejszy krok w początkach naszej kariery. Doświadczenie warto zdobywać już w trakcie studiów, np. podejmując pracę w trakcie wakacji, lub działając w wolontariacie.
• Skompletowanie wiedzy i umiejętności – zanim zaczniemy przeglądać oferty pracy, warto zastanowić się, w jakim miejscu chcemy widzieć się przez następnych kilka lat, i czy posiadane przez nas umiejętności są wystarczające do aplikowania na dane stanowisko.
• Przygotowanie CV – Dokument, który ma zadecydować o tym, czy pracodawca zainteresuje się naszą aplikacją, powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje o wykształceniu, doświadczeniu oraz umiejętnościach.
• Dodatkowe kwalifikacje – studia to nie wszystko, szukając pracy, warto nieustannie poszerzać swoją wiedzę np. poprzez kursy zawodowe lub naukę języków obcych.

Gdzie szukać pierwszej pracy?

Szukanie pierwszej pracy bywa kłopotliwe. Brak doświadczenia i znajomości nie musi oznaczać mniejszych szans, na znalezienie satysfakcjonującego stanowiska. Serwisy internetowe, takie jak pracuj.pl, dają ogromne możliwości osobom, rozpoczynającym karierę zawodową. Praca w pobliżu miejsca zamieszkania, w interesującym nas zawodzie, to coś jak najbardziej osiągalnego. Posiadając prawidłowo wykonane CV, możemy aplikować do wielu firm za pośrednictwem portalu. Wysłanie kilku zgłoszeń zazwyczaj skutkuje zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com