Odzyskiwanie należności na drodze sądowej

Odzyskiwanie należności w wielu przypadkach nie jest sprawą prostą. Zdarza się, że pomimo licznych starań, dłużnik nie ma zamiaru uregulować swojego długu. Jeżeli próbowałeś już wszystkiego, a do dłużnika zostało wystosowane wcześniej ostateczne wezwanie do zapłaty i żadne działanie nie przynosi odpowiednich skutków, możesz skierować sprawę do sądu i ubiegać się o odzyskanie należności na drodze prawnej. W takim przypadku nieoceniona będzie pomoc doświadczonego prawnika. Poniżej znajdziesz kilka istotnych porad dotyczących windykacji należności.

Polubowna windykacja należności

Windykacja należności w sądzie to ostateczność. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie próba uregulowania długu polubownie. Pierwsze kroki powinieneś podjąć już w automatycznie po upływie terminu płatności. Jest to pierwszy etap windykacji polubownej i być może okaże się decydujący.

Pamiętaj, aby nie od razu podejmować kroki radykalne. Początkowym etapem działań powinna być próba porozumienia i negocjacji. Może okazać się, że dłużnik nie zwraca należności z powodu braku odpowiedniej ilości środków lub trudnej sytuacji życiowej. Będziesz mógł wówczas rozbić dług na raty i uzgodnić terminy wpłacania danej kwoty bez konieczności wstępowania na drogę sądową.

na początku warto spróbować odzyskać dług polubownie

Postępowanie na drodze sądowej

Jeżeli wielokrotna próba nawiązania kontaktu i polubownego załatwienia sprawy nie przynosi żadnych efektów, możesz przystąpić do działań bardziej radykalnych. Pierwszym etapem będzie postępowanie przed sądem stacjonarnym. Podczas prowadzonego postępowania możliwe jest 3 jego typy i są to: postępowanie nakazowe, upominawcze oraz uproszczone. Wymienione tryby stanowią nie tylko alternatywę skutecznej windykacji ale również są korzystniejsze od radykalnego postępowania sądowego pod względem kosztów i czasu rozpoznania sprawy.

Przygotowanie pozwu

Przygotowanie pozwu do sądu nie jest zbyt skomplikowane, jeżeli pomoże Ci w tym doświadczony radca prawny. Aby sprawa mogła rozpocząć się prawidłowo, konieczne jest przeprowadzenie działań zgodnie z określonymi zasadami. Pamiętaj, żeby zrobić to zgodnie z prawem, jeżeli zostaną wykryte braki, będziesz musiał je uzupełniać a całe postępowanie znacznie się przeciągnie. W prawidłowo napisanym pozwie do sądu powinny znaleźć się następujące elementy:

 1. Data i miejsce jego napisania.
 2. Oznaczenie sądu do którego skierowana zostanie sprawa.
 3. Wymienienie stron postępowania – imiona, nazwiska, nip lub pesel powoda,
 4. Podanie kwoty długu lub wartości przedmiotu.
 5. Żądanie pozwu.
 6. Uzasadnienie pozwu.
 7. Podpis i wykaz załączników.

pozew do sądu powinien zostać napisany profesjonalnie

Jakie są koszty postępowania sądowego?

Zanim podejmiesz pierwsze kroki na drodze sądowe, musisz pamiętać o konieczności poniesienia kosztów. Będziesz musiał ponieść opłatę wraz ze złożeniem do sądu wniosku. Kwota opłaty to do 5% od kwoty zadłużenia lub wartości przedmiotu. Koszty sądowe przedstawiają się następująco:

 • postępowanie nakazowe – 1,25% kwoty długu lub wartości przedmiotu,
 • postępowanie upominawcze – 5% kwoty długu lub wartości przedmiotu,
 • Elektroniczne Postępowanie Upominawcze – 1,25% kwoty długu lub wartości przedmiotu.

WAŻNE: W postępowaniu uproszczonym stosowane są inne zasady. Powód ponosi opłatę zależną od sumy dochodzonej prawem i są to:

 • 30 zł – do kwoty 2000 zł,
 • 100 zł – od 2000 do 5000 zł,
 • 250 zł – od 5000 do 7500 zł,
 • 300 zł – jeżeli kwota przekroczy 7500 zł.

Koszt wynajęcia adwokata

Wynajęcie odpowiedniego adwokata to najważniejszy punkt w postępowaniu sądowym o odzyskanie należności. Problemem może okazać się cena za świadczone przez profesjonalistę usługi. Cena wynajęcia adwokata czy radcy prawnego w miastach takich jak Kraków czy Warszawa może się różnić. Minimalna kwota wynagrodzenia zależne są w dużej mierze od wartości roszczenia. W przypadku nieruchomości wynoszą 50% stawki obliczeniowej wystosowanych na zasadzie ogólnej, natomiast 25% w przypadku egzekucji innego rodzaju egzekucji.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości, minimalne kwoty wynagrodzenia adwokatów i radców prawnych uzależnione są od kwoty należności i są to:

 • 60 zł  od 500 zł wartości długu,
 • 180 zł od 500 do 1500 zł,
 • 600 zł od 1500 do 5000 zł,
 • 1200 zł od 5000 do 10 000 zł,
 • 2400 zł od 10 000 do 50 000 zł,
 • 3600 zł od 50 000 do 200 000 zł,
 • 7200 zł od 200 000 zł.

Windykacja należności  na drodze sądowej to często jedyna opcja w przypadku odzyskiwania długu. Pomoc doświadczonego radcy prawnego jest w tym czasie nieoceniona i pomaga powodowi uzyskać najkorzystniejsze w danej sytuacji rozwiązanie sprawy.

 

One Comment on “Odzyskiwanie należności na drodze sądowej”

 1. Gdzie szukać sprawdzonej obsługi prawne w przypadku problemów ze skarbówką i ZUS-em przy prowadzeniu działalności gospodarczej? Nawarstwiło mi się trochę problemów i nie wiem, od czego zacząć wychodzenie z nich. Sam raczej sobie nie poradzę, dlatego też poszukuję dobrej kancelarii prawnej. Co sądzicie o https://ktmh.pl/? Czy ktoś z Was korzystał już z tej kancelarii i może z czystym sumieniem polecić ich usługi. Do tej pry nie korzystałem z porad prawnych i nie wiem, czym kierować się przy wyborze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com