Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć wykupione ubezpieczenie komunikacyjne. Chociaż w większości przypadków to wydatek rzędu kilkuset złotych, niektórzy kierowcy płacą znacznie więcej. Sprawdź, od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu. Dowiedz się, w jaki sposób zapłacić za polisę bez nadmiernego obciążania domowych finansów.

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, do wykupienia której zobligowany jest każdy kierowca. Koszt uzależniony jest przede wszystkim od ryzyka ubezpieczeniowego, na który składa się wiele czynników. To między innymi dlatego różne osoby płacą sporo za ubezpieczenie OC.

Czynniki wpływające na koszt polisy OC

W ramach ubezpieczenia OC towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność w razie szkody spowodowanej przez kierowcę prowadzącego ubezpieczony pojazd. Dlatego z im większym ryzykiem wiąże się dana osoba, tym wyższą składkę ubezpieczeniową musi zapłacić.

Ryzyko ubezpieczeniowe wyliczane jest w oparciu o m.in. takie parametry:

  • wiek kierowcy,
  • doświadczenie kierowcy (rozumiane jako data wydania prawa jazdy),
  • miejsce zamieszkania,
  • rocznik i marka pojazdu,
  • rodzaj i pojemność silnika.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają także inne czynniki, np. liczbę dzieci, stan cywilny, a nawet… przebieg pojazdu.

Ile trzeba zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu?

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia samochodu wahają się w bardzo szerokich granicach. Dlatego trudno jednoznacznie określić, ile wynosi koszt polisy. Co więcej, każde towarzystwo ubezpieczeniowe bazuje na wewnętrznych standardach, nieco inaczej interpretując ryzyko. Między innymi z tego powodu między cenami polis są znaczne różnice – nierzadko dochodzące do 50%.

Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się, ile zapłacisz za ubezpieczenie samochodu, najlepiej porównaj wszystkie oferty. Pozwoli to wybrać najtańszą ofertę i sporo zaoszczędzić. Warto, ponieważ zakres ochrony i sumy gwarancyjne są regulowane ustawowo. Płacenie wyższej składki wcale więc nie oznacza, że będziesz mieć zapewnioną lepszą ochronę.

Jak odciążyć budżet domowy w związku z wysokim kosztem ubezpieczenia?

Zdarza się, że młodzi kierowcy lub właściciele pojazdów sportowych marek płacą za ubezpieczenie samochodu nawet ponad 1000 zł. Co zrobić, aby odciążyć ich budżet? Z pomocą przychodzą produkty bankowe, takie jak np. Comfort Pay w ofercie Toyota Banku. W ramach usługi można rozłożyć na raty płatność ubezpieczenia OC – z opcją odroczenia pierwszej raty nawet o miesiąc.

Dlaczego warto? Decydując się na takie rozwiązanie, przede wszystkim możesz lepiej przygotować swój budżet. Zachowujesz większą swobodę – ty decydujesz, na co przeznaczasz środki.

Pamiętaj! Musisz wykupić ubezpieczenie OC, ponieważ brak ochrony może skutkować nałożeniem wysokiej kary finansowej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeżeli natomiast wysokość składki jest nadmiernym obciążeniem, spróbuj rozłożyć płatność na 12 miesięcznych rat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com