Nie każdy jest sławny i bogaty: Cienie i blaski pracy aktora

Czerwony dywany, wysokie gaże i tłumy paparazzi, od których nie można się odpędzić – tak wygląda życie niektórych hollywoodzkich gwiazd, ale zdecydowana większość aktorów nie może pozwolić sobie na takie luksusy. Ich praca to ciężki kawałek chleba – zarobki są dość niskie, zatrudnienie niepewne, a zdjęcia na planie filmowym często zajmują cały dzień. Nie każdy aktor jest sławny i bogaty – oto cienie i blaski pracy w tym zawodzie!

Czym zajmuje się aktor?

Aktor ma za zadanie odegrać rolę, korzystając z wrodzonego talentu oraz umiejętności kontroli nad własnym ciałem. Istnieją aktorzy wszechstronni, ale w tym zawodzie ważna jest specjalizacja, czego przykładem są aktorzy głosowi, którzy do pracy wykorzystują jedynie własny głos. Wybór specjalizacji ma kluczowy wpływ na to, ile zarabia aktor i na jakie role może liczyć.

Aktorzy mogą pracować nie tylko w teatrze i przy produkcji filmów oraz seriali, ale też chociażby w radiu lub na planach reklam, gdzie często dostają niewielkie, ale dobrze płatne role. Warto też pamiętać, że aktor to nie jest to samo, co statysta. Do pracy w tym charakterze nie jest wymagany talent aktorski, bo statyści stanowią element tła lub częś

tłumu w scenach zbiorowych – nie wypowiadają oni kwestii i nie muszą grać jak aktorzy.

Jak zostać aktorem?

Większość polskich aktorów zaczynała karierę od nauki w jednej z czterech państwowych akademii teatralnych lub, rzadziej, w prywatnych uczelniach prowadzących studia z zakresu aktorstwa. Studia z reguły zajmują pięć lat (są też krótsze, trzyletnie), a w ich trakcie studenci nie tylko szlifują swój talent i uczą się nowych umiejętności, ale też rozbudowują portfolio. W ramach nauki przyszli aktorzy występują w licznych etiudach studenckich, a przed zakończeniem studiów muszą obronić się rolą w spektaklu teatralnym lub filmie zaliczeniowym.

Jak pokazują biografie wielu mniej lub bardziej znanych gwiazd, u aktorów umiejętności i wykształcenie liczą się na równi z praktycznym doświadczeniem – a czasami portfolio jest wręcz najważniejsze. Niektórzy aktorzy rozpoczęli pracę w tym zawodzie i osiągnęli ogromne sukcesy bez wykształcenia kierunkowego. Udało im się to dzięki ambicji, talentowi oraz łutowi szczęścia. Czy faktycznie jest to dobry sposób na rozpoczęcie kariery aktorskiej?

Wykształcenie kierunkowe w zawodzie aktora – czy warto?

Na studia z zakresu aktorstwa jest się bardzo trudno dostać. Liczba kandydatów do państwowych szkół jest ogromna, a prywatny uniwersytet wiąże się z koniecznością poniesienia ogromnych wydatków. Wyższe wykształcenie w zawodzie aktora stanowi ogromną zaletę. To nie tylko konkretna wiedza, ale też możliwość rozwinięcia portfolio i pracy pod okiem praktyków, czyli doświadczonych aktorów oraz reżyserów.

Mimo to podjęcie pracy jako aktor bez ukończenia studiów jest jak najbardziej możliwe. W takiej sytuacji warto zgłosić się na casting do telewizji – to właśnie tam zaczynało większość aktorów, którzy nie posiadają wykształcenia kierunkowego. Niestety aktor bez dyplomu ma niewielkie szanse na angaż w teatrze, ale świat kultury popularnej (telewizja, kino, gry komputerowe) stoi wówczas otworem.

Ile zarabia aktor?

Zarobki w zawodzie aktora charakteryzują się ogromnymi dysproporcjami – największe gwiazdy mogą liczyć na milionowe gaże, podczas gdy zwykli aktorzy otrzymują relatywnie niskie wynagrodzenie. Aktorzy teatralni często mają stały etat, ale większość osób w tym zawodzie pracuje na własny rachunek, a ich pensja zależy od liczby przepracowanych dni.

W świecie filmu oraz telewizji wynagrodzenie otrzymuje się za każdy dzień zdjęciowy – stawki wahają się od 200 zł dla mało znanych aktorów drugo- i trzecioplanowych do kilkunastu tysięcy złotych w przypadku gwiazd srebrnego ekranu. Wynagrodzenie za jeden odegrany spektakl teatralny to z reguły od 150 do 500 zł. Aktorzy często dorabiają sobie w reklamach – za jeden spot reklamowy otrzymuje się kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Kobiety mogą liczyć na nieco niższe stawki od mężczyzn, a różnica wynosi od 10 do 30 proc.

Większość aktorów nie zarabia najgorzej, nawet jeśli wynagrodzenie zależy od liczby ról, na które mogą liczyć. Praca w tym zawodzie często nie zapewnia stabilności życiowej ze względu na dłuższe okresy bez stabilnego dochodu. Dobrze opłacanymi gwiazdami zostaną nieliczni – niekoniecznie najbardziej utalentowani, bo na popularność wpływa też charyzma, charakterystyczny wygląd czy nietypowy charakter.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com