Najlepszy monitor do biura – zobacz, jak go wybrać!

Jeśli każdego dnia spędzasz w biurze 8 lub więcej godzin przed komputerem, z pewnością wiesz, w jakim stopniu monitor może wpłynąć na Twój komfort pracy. Chcesz kupić taki, który podniesie Twoją wygodę na co dzień? Zobacz, czym się kierować podczas jego wybierania!

Rozdzielczość i liczba cali – jakie najlepsze do pracy w biurze?

Liczba cali to zazwyczaj pierwsza rzecz, na jaką zwracamy uwagę podczas wybierania monitora. Okazuje się jednak, że nie jest to najważniejsze kryterium. W przypadku sprzętu biurowego, w zupełności wystarczy monitor o przekątnej równej 22-24 cale. Oczywiście możesz wybrać większy, jednak komfort jego użytkowania będzie porównywalna, a cena znacznie wyższa.

Wykorzystujesz w pracy arkusze kalkulacyjne? Powinieneś sięgnąć po monitor o rozdzielczości ok. 1920×1080 pikseli – wtedy nie będziesz tak obciążać wzroku podczas wyszukiwania informacji w małych rubrykach. Graficy powinni z kolei zainwestować w monitor o jeszcze wyższej rozdzielczości – najbardziej optymalna będzie ta równa 2560×1080 pikseli.

Monitory LED i CCFL – zalety i wady

Uwzględniając sposób wyświetlania obrazu, można podzielić monitory na dwie główne kategorie:

monitory CCFL – starsze rozwiązanie, w którym źródłem światła jest lampa fluorescencyjna. Urządzenia te są co prawda dość tanie, jednak nieekonomiczne w użytkowaniu, gdyż zużywają dużo energii elektrycznej. Poza tym monitory te niedokładnie oddają kolory (przede wszystkim czerń);
monitory LED – światło jest generowane przez zintegrowane diody LED. Dzięki temu nie tylko pobierają mniej prądu, lecz również doskonale odzwierciedlają wszystkie barwy. Choć trzeba za nie nieco więcej zapłacić, zdecydowanie jest to opcja, która bardziej nadaje się do pracy w biurze.

Ergonomiczna obudowa – czyli jaka?

Nie ulega wątpliwości, że sama obudowa monitora również wpływa na Twój komfort pracy. Wybierając go, zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy można ją regulować i jeśli tak, to w jakim zakresie. Najtańsze urządzenia można jedynie podwyższa i obniżać. W tych bardziej zaawansowanych istnieje także możliwość regulacji kąta nachylenia – można go wtedy ustawić zgodnie z indywidualnymi preferencjami użytkownika.

Jeśli zależy Ci na możliwie najwyższym komforcie użytkowani monitora, wybierz taki, który jest wyposażony w system VESA. Oznacza to, że można go zamontować na ścianie lub na specjalnym uchwycie – dzięki temu jeszcze lepiej dopasujesz go do swoich preferencji.

TN, MVA i PVA – którą matrycę wybrać?

Do Twojej dyspozycji są trzy rodzaje matryc monitorów:

matryce TN – jest to zdecydowanie najtańsza opcja, która jednak cechuje się krótkim czasem reakcji. Trzeba jednak liczyć się z tym, że tego typu monitor może kiepsko odzwierciedlać kolory, a szczególnie czerń;

matryce MVA – nieco droższe, lecz o lepszych parametrach technicznych. Znacznie lepiej oddają głębię koloru, zapewniając jednocześnie dobry kontrast i szeroki kąt widzenia;

matryce PVA – zapewniają użytkownikowi kolory o dość dobrej jakości i świetny kontrast. Na ich niekorzyść przemawia jednak to, że działają dość wolno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com