Na czym polega formowanie wtryskowe?

Formowanie wtryskowe to proces umożliwiający produkcję komponentów o skomplikowanym kształcie z duża ilością szczegółowych detali. Proces produkcyjny jest zautomatyzowany, dokładny i w pełni powtarzalny.

Jak wygląda proces formowania wtryskowego?

Każdy proces produkcyjny, w tym również formowanie wtryskowe, rozpoczyna się od etapu projektowania. To tutaj inżynierowie przygotowują rysunki, modele oraz dobierają odpowiednie tworzywo do danego produktu. Następnie niezbędne jest stworzenie formy wtryskowej, która powstaje na bazie przygotowanych wcześniej modeli i rysunków. Gdy forma jest gotowa, zostaje zamontowana w wtryskarce. Następuje umieszczenie materiału w postaci granulatu w maszynie. Kolejnym krokiem jest ogrzanie i upłynnienie granulatu. Po tej czynności następuje już wtrysk właściwy, gdzie przez dyszę wtryskiwane jest stopione tworzywo sztuczne do gniazda formy.

W celu utwardzenia materiału forma jest schładzana lub ogrzewana, w zależności od rodzaju wykorzystanego tworzywa sztucznego. Po zastygnięciu produkt jest automatycznie wypychany z formy, a cały cykl formowania wtryskowego może zostać powtórzony.

Możliwości produkcyjne formowania wtryskowego

Formowanie wtryskowe jest procesem w pełni powtarzalnym i bardzo dokładnym. Umożliwia ono wytwarzanie elementów o skomplikowanym kształcie wraz z dużą ilością szczegółowych detali. Dużą zaletą formowania wtryskowego jest również to, że jest to proces zautomatyzowany, wykonywany na maszynach CNC.

Zaletą formowania wtryskowego jest również możliwość zastosowania granulatu różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Pozwala to dostosować tworzywo do zastosowań i pożądanych właściwości danego produktu.

Formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych jest powszechnie wykorzystywane do produkcji komponentów, które znajdują zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, motoryzacji, a także w branży chłodniczej oraz sektorze HoReCa.

W procesie formowania wtryskowego produkowane są takie komponenty jak m.in. lejki i odpływy, nogi regulowane, uchwyty przyklejane i wpuszczane. To tylko niektóre z produktów wytwarzanych w procesie formowania wtryskowego. Komponenty z wtrysku do zastosowań chłodniczych dostępne są w AiFO Components, czyli czołowego producenta i dystrybutora rozwiązań oraz komponentów chłodniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com