Maty wjazdowe i dezynfekcyjne – czy potrzebne są w Twojej firmie?

Dbanie o dobre warunki sanitarne jest niezbędne, jeśli chcemy zachować ciągłość produkcji i nie mieć problemów z sanepidem. Zakłady, w których pojawiają się groźne bakterie czy grzyby, często są na cenzurowanym, mają sporo kontroli, bywa i tak, że są czasowo zamykane. Jedna groźna bakteria w żywności czy pleśń w opakowaniu może również pogrążyć wizerunkowo firmę i znacznie zmniejszyć jej zyski. Warto więc zapobiegać wszelkim zagrożeniem, które mogą pojawić się w czasie produkcji.

Sporo obostrzeń dotyczących norm sanitarnych muszą spełniać zakłady produkujące żywność na różnych etapach tej produkcji. Dostosować się do wyśrubowanych norm muszą również właściciele gospodarstw hodowlanych. I to bez względu na to, czy produkują mleko, jaja, czy może mięso. W każdym miejscu, gdzie na niedużej przestrzeni utrzymywanych jest kilkaset czy kilka tysięcy zwierząt, zagrożenie sanitarne może być spore. A wykrycie niektórych wirusów czy grzybów i innych drobnoustrojów może być dla właściciela wyjątkowo problemowo. Przykładowo – wirus afrykańskiego pomoru świń, który atakuje trzodę chlewną, nie bierze jeńców. Nawet jedna chora sztuka w chlewni oznacza konieczność utylizacji wszystkich zwierząt. Dla producenta straty są więc katastrofalne.

Ochrona przed skażeniem wewnątrz i z zewnątrz

Aby zadbać o ochronę zwierząt w gospodarstwach czy żywności w zakładach produkcyjnych, trzeba przestrzegać przede wszystkim wyśrubowanych norm dotyczących higieny, temperatury czy wilgotności w zakładzie. Większość drobnoustrojów doskonale rozwija się bowiem w wilgotnym środowisku, w brudzie oraz w miejscach, gdzie znajdują się nawet niewielkie resztki gnijącej żywności. Codzienne sprzątanie całego zakładu jest obowiązkowe. Regularnie trzeba też przeprowadzać dezynfekcję wszystkich pomieszczeń. Są to działania, które pozwalają zwiększyć pewność, że zakład jest czysty, higieniczny i bezpieczny. Warto też szukać nowych rozwiązań, dzięki którym profilaktyka w zakładzie będzie jeszcze bardziej zakrojona. W ostatnim czasie bardzo popularne są maty dezynfekcyjne i przejazdowe, które montują w swoich zakładach właściciele biznesu spożywczego, a także hodowcy różnych zwierząt.

Zalety mat dezynfekcyjnych

Nowoczesne maty wjazdowe oraz maty dezynfekcyjne są przede wszystkim bardzo wygodne w użytkowaniu, skuteczne oraz bezpieczne. Są one wykonane z materiałów nasączonych środkiem dezynfekującym, który neutralizuje wszystkie bakterie, wirusy, grzyby czy inne drobnoustroje chorobotwórcze. Maty dezynfekcyjne służą do wycierania butów osób, które wchodzą na teren gospodarstwa czy zakładu produkcyjnego. Sprawdzają się też w przypadku zwierząt wychodzących, na przykład krów wypasanych na pastwiskach. Przed wejściem do obory krowy przechodzą przez maty i mogą wytrzeć w ten sposób wszystkie kopyta. Skuteczne są również maty wjazdowe, umieszczane w bramach wjazdowych. Ich celem jest dezynfekowanie opon samochodów, które wjeżdżają na teren zakładu. Wybierając maty warto zwracać uwagę przede wszystkim na ich wymiary – musza być one idealnie dopasowane do wejścia czy wjazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com