“SEO bez contentu nie istnieje” powiedział Robert Niechciał w podcaście Damiana Sałkowskiego. Dzisiaj witryna internetowa nie ma co liczyć na wysokie pozycje w Google z kiepskimi tekstami, a pozycjonowanie sklepów internetowych w trudnych branżach z reguły oznacza spore nakłady na profesjonalny copywriting.
Tworzenie treści zgodnie z zasadami SEO urosło do rangi sztuki. Stworzenie tekstu przyjaznego dla robotów Google i jednocześnie wartościowego dla użytkownika nie jest łatwe. W związku z polityką Google idącą coraz bardziej w stronę użyteczności dla użytkownika można przyjąć, że copywriterzy SEO będą zyskiwać na znaczeniu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- kim jest SEO copywriter,
- skąd się wziął popyt na SEO copywriting,
- jak w tekstach SEO zadbać o optymalizację pod roboty Google, żeby tekst na tym nie ucierpiał,
- jak copywriting wspiera działania SEO,
- ile zarabia SEO copywriter.
Skąd się wziął SEO copywriting?
Pierwotnie treść na stronach internetowych nie miała znaczenia dla wyszukiwarki Google. Pierwszą pozycję w wynikach wyszukiwania na dane słowo kluczowe zajmowała ta strona, do której prowadziło najwięcej linków zwrotnych (metody pozyskiwania linków zwrotnych przed 2013 r. to popis kreatywności czarodziejów SEO).
Rok 2011 i aktualizacja algorytmu Google o nazwie Panda zmieniła zasady gry i zasadniczo stworzyła współczesny content marketing. Wyszukiwarka przestała pozycjonować wysoko strony z niską wartością merytoryczną treści, ze zduplikowaną treścią lub całkowitym jej brakiem. Sztuczna inteligencja była wtedy jeszcze w powijakach, więc do pisania treści na strony internetowe trzeba było zatrudnić ludzi.
Tak powstały strony presell tworzone tylko po to, by dać linka zwrotnego stronie głównej, i teksty na te strony potocznie nazywane preclami. W skrócie można je opisać jako teksty niewymagające wkładu intelektualnego.
Kolejne aktualizacje algorytmu, m.in. RankBrain, BERT czy niedawny Helpful Content Update kompletnie zmieniły zasady SEO copywritingu. Dzisiaj teksty SEO mają zupełnie inne znaczenie. To już nie są bezużyteczne, bezwartościowe, pisane jednym tchem precle.
Na czym polega SEO copywriting?
SEO copywriting i optymalizacja treści pod wyszukiwarkę polega na takim przygotowaniu tekstu, żeby robotowi Google było łatwo go zinterpretować i ocenić jego jakość, a także ocenić stronę względem konkurencji i osadzić ją w katalogu.
Jak pisać teksty SEO? Niezależnie od wytycznych Google i zleceniodawcy trzeba pamiętać o jednym – nadrzędnym celem Google jest dostarczanie użytkownikom maksymalnie dopasowanych wyników wyszukiwania.
Daj użytkownikowi to, czego szuka, odpowiedz na jego pytanie, pokieruj go, daj mu wartość, a Google to doceni. To pierwsza i najważniejsza zasada pisania pod SEO.
Słowa kluczowe, meta tagi, dane strukturalne czy parametry alt obrazków są jedynie środkami do osiągnięcia tego celu.
O czym powinien pamiętać copywriter SEO podczas pisania tekstu?
Zadbaj o to, żeby Google w łatwy sposób zinterpretował i skatalogował Twój tekst. W tym celu należy:
- Umieścić główną frazę kluczową w tytule i nagłówku H1.
- Umieścić frazę kluczową w opisie meta.
- Umieszczać frazę kluczową w nagłówkach.
- Zadbać o gęstość słów kluczowych.
- Użyć danych strukturalnych, by dookreślić poszczególne elementy tekstu (np. sekcję FAQ).
- Wpisać parametry alt obrazków.
- Zwiększyć czytelność tekstu dzięki formatowaniu (krótkie akapity, listy punktowe, tabele, obrazki),
- Pogrubić słowa i frazy kluczowe.
- Umożliwić Google zaciąganie fragmentów tekstu do wyników wyszukiwania Direct Answer poprzez odpowiadanie na pytania użytkowników.
- Zadbać o linkowanie wewnętrzne.
Jak to wszystko zrobić?
Możesz pisać na czuja. Pisząc tekst na słowo kluczowe “budowa domu” naturalne powinno być w tekście wystąpienie słowa “dach”, “podłoga” albo “ściany”. Google widząc główną frazę kluczową, niejako spodziewa się wystąpienia słów tematycznie z nią powiązanych.
Prostszą (ale płatną) opcją jest użycie narzędzi content intelligence i przygotowanie listy słów kluczowych przed rozpoczęciem tworzenia tekstu. W oparciu o te narzędzia możesz mieć listę słów kluczowych w pliku tekstowym, lub bezpośrednio w narzędziu (SurferSEO, Contadu, Senuto, Semstorm).
Jakie teksty pisze SEO copywriter?
Tak jak pisaliśmy wcześniej, SEO copywriter może pisać wszystkie teksty na stronę internetową, jakie Google indeksuje. Mogą to być:
- treści na landing page,
- opisy produktów,
- opisy kategorii,
- artykuły blogowe,
- artykuły sponsorowane pod linka.
Teoretycznie pisaniem długich, edukacyjnych, poradnikowych form zajmuje się content writer, ale copywriter ze znajomością SEO powinien sobie dać radę również w artykułach SEO.
Copywriter SEO rzadziej będzie tworzyć także copy na reklamy w social mediach i Google Ads, posty w mediach społecznościowych czy scenariusze reklam. Będzie to miało miejsce w przypadku, gdy firma nie ma dedykowanej do tego osoby.
Czy SEO copywriter musi znać SEO?
To pytanie może wydawać się głupie, ale tylko pozornie.
W rzeczywistości copywriter SEO nie musi znać zasad SEO, by pisać teksty zgodnie z nimi. Wszystko zależy od wytycznych w briefie, jakie dostanie.
Jeżeli bowiem w wytycznych dla copywritera umieścisz takie wskazówki:
- tekst o długości minimum 7000 znaków,
- 6 nagłówków H2,
- fraza kluczowa w nagłówku H1,
- fraza kluczowa x 4 w treści,
- poboczne frazy kluczowe [tutaj lista],
- propozycja opisu meta z frazą kluczową o długości 130 – 150 znaków,
to copywriter bez znajomości SEO stworzy taki tekst. Pamiętaj, że tekst jest tak dobry, jak brief, a copywriter tak dobry, jak jego umiejętność interpretacji briefu.
Niemniej jednak znajomość SEO – twardego SEO, a nie tylko wtyczek – przyda się copywriterowi i ułatwi mu przygotowanie treści. Osoba, która chce zostać copywriterem SEO, powinna przynajmniej w podstawowym stopniu rozumieć zasady działania algorytmów wyszukiwarki. Nie ma przymusu, żeby osoby piszące pod SEO finalnie zostały specjalistami SEO, ale rozumienie jego zasad na pewno się przyda.
Ile zarabia SEO copywriter?
“SEO copywriter zarobki” to fraza, której według danych Ahrefs szuka 20 osób miesięcznie.
Jednak dane pokazują, że zainteresowanie tematem jest znacznie wyższe. Oto zrzut ekranu z Google Search Console z ostatnich 28 dni.
Generalnie można przyjąć, że na etacie:
- junior SEO copywriter zarobi od minimalnej krajowej 3010 brutto do 5000 brutto,
- mid/regular SEO copywriter od 5000 do 8000 brutto,
- senior SEO copywriter zarobi ponad 8000 brutto.
Potwierdzają to oferty pracy na rocketjobs.pl czy pracuj.pl.
Niestety, wiele osób podejmuje trud pisania tekstów SEO na freelansie. Chcąc się wybić i złapać zlecenia, decydują się na pisanie czegokolwiek za jakiekolwiek pieniądze. Z kolei klasyczni pozycjonerzy skupiają się na maksymalnej efektywności wykorzystania zasobów, a nie na jakości treści.
Do dzisiaj pokutuje u nas przekonanie, że SEO copywriter to osoba zajmująca się pisaniem prostych tekstów niskiej jakości, gdzie przygotowanie treści nie wymaga żadnego wysiłku oprócz wstawiania fraz kluczowych. Obecność portali takich jak Textbookers czy Goodcontent, gdzie ludzie piszą za 2-5 zł za 1000 znaków dodatkowo działa na niekorzyść.
To z kolei negatywnie przekłada się na zarobki.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o SEO copywriting
Ile słów kluczowych trzeba wstawić do tekstu?
Nie ma na to reguły, a Google nie da Ci wysokiej pozycji za samo wstawienie słów kluczowych w odpowiedniej ilości i zadowolenie robotów wyszukiwarki. Podczas umieszczania słów kluczowych w tekście pamiętaj o tym, że najważniejsza jest użyteczność tekstu dla użytkownika.
Czym są słowa kluczowe?
Rozumienie terminu “słowo kluczowe” może być dwojakie. Może ono oznaczać zapytania wpisywane do wyszukiwarki Google (ang. “queries”) albo słowa istotne z perspektywy omawianego tematu i umieszczone w tekście (ang. “keywords”). Dobór odpowiednich słów kluczowych ma ogromny wpływ na pisanie tekstów SEO.
Jak sprawdzić, czy tekst jest dobry pod SEO?
Możesz w tym celu wykorzystać wtyczki do WordPressa – np. Yoast czy Rank Math, albo użyć narzędzi do analizy treści on-site, czyli np. SurferSEO czy Contadu.
Czym jest tekst SEO?
Zakwalifikowanie danego tekstu jako tekstu SEO lub nie, zależy w dużej mierze od jego przeznaczenia i miejsca publikacji. Artykuł blogowy, opis produktu czy strona główna witryny to miejsca, gdzie robot Google raczej zajrzy, a więc powinny być zoptymalizowane pod kątem SEO.
Artykuł w papierowej gazecie czy e-book w formacie .pdf nie zostanie opublikowany w Internecie, więc przygotowane treści z definicji nie mogą być tekstami SEO, choć też są ważne w strategii content marketingowej.