Maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego – przykłady i przeznaczenie najpopularniejszych

Jakie są rodzaje maszyn dla przemysłu spożywczego?

Mało kto pewnie zastanawia się nad tym, w jaki sposób wszystkie produkty żywnościowe trafiają na półki sklepów, jak są produkowane, kto i jak je wytwarza – interesuje nas tylko efekt końcowy. Inaczej jest jednak w przypadku zakładów przetwórczych i firm, które zajmują się produkcją żywności. Dla nich ten temat jest niezwykle ważny i w zależności od swojej branży wybierają takie urządzenia, które będą spełniać ich wymogi. Wybór maszyn do przemysłu spożywczego to specjalizacja między innymi takich firm jak www.zfm-online.com/oferta, gdzie oferta obejmuje szeroki wachlarz zastosowań dla branży żywnościowej.

W przypadku takich maszyn, można je z powodzeniem wykorzystać w cukierniach i piekarniach, a także zakładach przetwórstwa mięsnego, rybnego, owoców i warzyw, czy też w mleczarniach. Istnieją także urządzenia wykorzystywane w młynach oraz browarach, a wszystko po to, by stworzyć produkty przeznaczone do późniejszego spożycia. Warto poznać kilka typów maszyn wykorzystywanych w przetwórniach.

Komory wędzarnicze – jakie i do czego?

Tego typu urządzenia przeznaczone są przede wszystkim do obróbki termicznej zarówno wędlin, różnego rodzaju mięs i ryb, jak również serów. Ich główną cechą jest nie tylko wędzenie, jak sama nazwa wskazuje, ale także suszenie, parzenie, pieczenie oraz schładzanie wytwarzanych produktów. W zależności od potrzeb można wybrać taki rodzaj urządzenia, który będzie najbardziej odpowiadał oczekiwaniom. Mogą być dostępne różne opcje takich maszyn, ale można też postawić na tradycyjne warzenie. Cechą wspólną jest przede wszystkim wysoka jakość urządzeń, konieczna w przypadku kontaktu z żywnością.

komora-wedzarnicza-wozek

Kotły warzelne

Warzenie to inaczej gotowanie i temu właśnie służą kotły warzelnicze. Ich zadaniem jest gotowanie i podgrzewanie potraw płynnych, ale nie tylko, bo także mięs, wędlin oraz wyrobów wędliniarskich. Podzielić je można na kilka grup, w szczególności ze względu na formę podgrzewania i czy jest ono gazowe, czy elektryczne. Istnieje jeszcze opcja podgrzewania palnikiem olejowym oraz parą technologiczną. Zdarza się, że kotły warzelnicze wyposażone są dodatkowo w mieszadło, dzięki czemu oprócz wymienionych wyżej mięs i wędlin, można je wykorzystać także do produkcji konfitur, smalcu, musów owocowych czy sosów.

kotly-warzelne

Mieszałki otwarte i próżniowe

Mieszałki to grupa urządzeń o dość szerokim zastosowaniu i z podziałem na kilka typów pod względem konstrukcji. Jak sama nazwa wskazuje, ich przeznaczenie to mieszanie produktów, przede wszystkim farszów mięsnych, w przypadku produkcji wędlin, garmażerki, warzyw, owoców, sosów czy konserw. Podstawowymi typami są mieszałki otwarte, próżniowe oraz łopatkowe. Konstrukcje tych maszyn pozwalają na dokładne mieszanie produktów. Dostępne są także różne konfigurację mieszałek, w zależności od potrzeb.

mieszalka-prozniowa-otwarta

Wilk masarski

Jest to jedno z popularniejszych urządzeń stosowanych w gastronomii i przemyśle spożywczym. Służy ono przede wszystkim do rozdrabniania surowca mięsnego, jest więc to coś w rodzaju większej maszynki do mięsa znanej nam z naszych domów. Tak rozdrobnione wykorzystywane jest w dalszej produkcji przetwórstwa spożywczego. W zależności od urządzenia można mieć styczność z różnymi opcjami tnącymi i możliwościami gradacji mięsa. Maszyna wyposażona jest w gardziel oraz system ślimakowy, przez który mięso wędruje do zespołu tnącego składającego się z siatek i ostrzy, które dokładnie rozdrabniają wrzucony surowiec.

wilk-masarski-szczegoly

W przemyśle spożywczym działa wiele różnych maszyn, a wymienione wyżej należą tylko do ich części. Bez nich jednak wiele znanych nam dobrze produktów, nigdy nie mogłoby znaleźć się w sklepach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com