Jak zabezpieczyć internetową sieć w firmie?

Nie tylko wielkie korporacje obawiają się kradzieży danych. Również i małe firmy muszą chronić się przed niedozwolonym dostępem do swoich danych. Mimo że nie są one narażone na atak dużych grup hackerskich, atak nawet jednej zawistnej osoby, może doprowadzić do przeciążenia sieci, czego efektem może być zawieszenie pracy serwerów albo wyciek danych. Jak można bronić się przed nieautoryzowanym dostępem? Na kilka sposób, ale to w ich połączeniu ukryta jest dobra strategia ochrony Internetu (Podlaskie to rejon szczególnie narażony na przechwyt danych na przykład).

Firewall na straży intranetu

Najlepszym sposobem na ochronę wewnętrznej sieci komputerowej jest jej odgrodzenie od globalnego Internetu. Można to zrobić na dwa sposoby, zależnie od tego, jaka infrastruktura istnieje w firmie. Jeśli komputery w przedsiębiorstwie połączone są do jednego zbiorczego serwera, można zainstalować na nim specjalne oprogramowanie ochronne. W większości przypadków będzie wiązało się to z uruchomieniem specjalnej grupy funkcji przewidzianej w danym systemie serwerowym. Co ważne, zarówno Windows, jak i rodzina Linuksów zaimplementowane mają te skrypty. W przypadku nieistnienia elementu centralnego sieci można zainstalować na poszczególnych urządzeniach systemy ochronne, ale nie będą one chronić na przykład WiFi (Białystok oraz inne, duże miasta są przykładami właśnie takich sieci).

Kontrola dostępu

Dane w firmie mają różny charakter. Części z nich może być oglądana przez wszystkich, ale istnieją również takie, które do wglądu ma tylko prezes albo jeden wybrany dział. Tutaj, zamiast opracowywać system dostępu oparty na hasłach do danego pliku, który notabene łatwo złamać, można zastosować ogólną kontrolę dostępu. Polega to w głównej mierze na opracowaniu kont globalnych na serwerze (W oprogramowaniu Microsoftu usługę tę pełni Active Directory). Dodatkowo wystarczy przypisać dane foldery umieszczone na dysku sieciowym do danej grupy użytkowników. Jak działa to w praktyce? Osoba, która ma najmniejsze uprawnienia, nawet nie zobaczy plików chronionych po zalogowaniu, a więc niemożliwe stanie się złamanie kodu dostępu. Jest to niebywale proste, ale skuteczne rozwiązanie, które pośrednio wykorzystują protokoły Internetu (Podlasie to region, w którym dość wcześnie zaimplementowano tego typu rozwiązania).

Uwierzytelnienie pracowników

Dość często zdarza się, że osobami, które odpowiedzialne są za wyciek danych do Internetu (Podlaskie to obszar, w którym jeszcze kilka lat temu w ten sposób wykradziono dane pracowników kilku znaczących na polskim rynku firm) to pracownicy firm, które stały się ofiarami. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Można wykorzystać wcześniejszy paragraf tego tekstu oraz rozszerzyć go o uwierzytelnianie pracowników. W tym procesie kluczowe jest zablokowanie możliwości korzystania z WiFi (Białostockie firmy wprowadziły ten zakaz jakiś czas temu). Jest to radykalne posunięcie, ale niezwykle skuteczne w przypadku dużych firm. Dodatkowo istnieje konieczność zablokowania dostępu do sprzętu bez uwierzytelnienia. Lokalnym kontom administracyjnym również w tej sytuacji musimy podziękować!

Weryfikacja urządzeń przenośnych

Wielu pracowników ma własne laptopy czy telefony, które wnosi na teren zakładu. Są to również potencjalne sposoby na to, aby przy pomocy dobrego Internetu – Podlaskie ma czym pochwalić się w tej materii – wykraść dane firmowe. Sposoby walki z tym procederem są dwie albo całkowicie zabronić wnoszenia własnego sprzętu na teren firmy bądź zablokować wszelkie porty, którymi te dane mogą zostać przeniesione na zewnętrzne dyski. Pamiętajmy też o tym, że Hotspoty (Białystok z nich słynie) są całkowicie zabronione!

Bezpieczna sieć wewnętrzna firmy to klucz do sukcesu! Nie chodzi tutaj tylko o możliwość kradzieży danych pracowników, ale i wszelkich nieskończonych projektów, które mogą zostać wykorzystane przez konkurencyjne firmy. Warto przy tym dodać, że również i dostawca zewnętrznych usług sieciowych musi być wiarygodny, ponieważ dobry Internet (Podlaskie wciąż w tej materii się rozwija) umożliwia implementacje odpowiednich rozwiązań ochronnych, których w nieznacznym stopniu wpływają na przepustowość sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com