Lepiej pracować w dużej czy małej firmie? Zarobki, atmosfera, stabilność zatrudnienia

mała czy duża firma

Osoby poszukujące zatrudnienia często stają przed ważnym wyborem: praca w dużej czy małej firmie? Odpowiedź wcale nie jest oczywista. Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety. Warto je poznać jeszcze przed podjęciem decyzji o wyborze pracodawcy. Jakie możliwości daje zatrudnienie w rodzinnym przedsiębiorstwie, a jakie praca w korporacji?

Praca w korporacji: zalety i wady

Niemal każde forum pracownicze obfituje w zapytania na temat tego, czy warto zatrudniać się w korporacji. Rozważając przyjęcie oferty pracy złożonej przez dużą firmę, należy zwrócić uwagę na wady i zalety tego rozwiązania.

Do tych pierwszych z pewnością należy fakt, że pracownicy mogą zazwyczaj liczyć na wysokie pensje i benefity, możliwość rozwoju zawodowego oraz jasną, określoną ścieżkę kariery. Osoby bez doświadczenia znajdą pracę w dużej firmie, gdzie zostaną odpowiednio przeszkolone. Zatrudnieni mogą liczyć na poczucie stabilizacji oraz przyjazną atmosferę.

Praca w korporacji nie jest jednak skierowana do osób, które są typami samotników. Częste spotkania integracyjne mogą być zbyt męczące dla introwertyków, a niektórzy pracownicy za wielką wadę uważają swoją anonimowość oraz hałas, który panuje w biurze. Część osób zwraca także uwagę na to, że w dużych firmach panuje wyścig szczurów, który na dłuższą metę potrafi być wyczerpujący.

Plusy i minusy pracy w firmie rodzinnej

Można wymienić sporo zalet pracy w firmie rodzinnej. Przede wszystkim łatwiej jest znaleźć zatrudnienie w pobliżu miejsca zamieszkania, co gwarantuje większą satysfakcję. Kandydaci doceniają także elastyczność małych firm oraz ich indywidualne podejście do pracowników. Wydaje się, że w miejscu, w którym szefowie dobrze znają podwładnych, łatwiej jest o awans, a wynagrodzenie – wbrew niektórym opiniom – często wcale nie odstaje od korporacyjnego.

Praca w mniejszym przedsiębiorstwie ma jednak również wady. Wśród nich należy wymienić m.in. fakt, że w niektórych rodzinnych firmach nie ma możliwości rozwoju zawodowego, a pracownicy często muszą wykazać się większym doświadczeniem zawodowym oraz zaangażowaniem. Rodzinna, kameralna atmosfera, choć dla niektórych jest dużym plusem, może okazać się bardzo uciążliwa – wszystko zależy od współpracowników.

Praca w małej czy dużej firmie? Porównanie

Praca w firmach rodzinnych i korporacjach – nawet na tych samych stanowiskach – jest zupełnie różna. W przypadku tych pierwszych należy liczyć się z faktem, że nasze sukcesy oraz potknięcia nie umkną uwadze szefostwa, a to z kolei przyczynia się do większego stresu.

Pracownicy dużych firm cenią sobie fakt, że choć często narzuca im się szybsze tempo pracy, pełnieniu obowiązków zawodowych nie towarzyszą tak duże nerwy. Osoby zatrudnione w korporacjach raczej nie muszą obawiać się o to, że zakres ich obowiązków ulegnie nagłemu rozszerzeniu, co zdarza się w mniejszych firmach, jeśli np. zajdzie potrzeba cięcia kosztów. Co więcej, pracownicy małych firm często są niezastępowalni – jeśli udadzą się na zwolnienie lekarskie lub urlop, działanie całego przedsiębiorstwa może zostać zachwiane, o co nie trzeba martwić się w dużej firmie.

Mała czy duża firma – gdzie lepiej się zatrudnić?

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na forach o pracy można znaleźć skrajnie różne opinie – wynikają one z preferencji oraz oczekiwań kandydatów. Praca w małej firmie zwykle oznacza konieczność radzenia sobie z dużym stresem oraz ponoszenia większej odpowiedzialności, jest to więc zadanie dla osób, które cechują się większą odpornością psychiczną. Duża samodzielność oraz kameralna atmosfera w firmie mogą spodobać się introwertykom.

Dołączenie do struktur dużej firmy to z kolei spełnienie marzeń ekstrawertyków, którzy wśród innych ludzi będą czuć się jak ryby w wodzie – nawet wtedy, gdy nie każdy będzie pamiętać ich twarz czy imię. Ponoszenie mniejszej odpowiedzialności sprawia, że praca może wydawać się łatwiejsza, a przede wszystkim mniej stresująca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com