Kiosk handlowy – kiedy nie trzeba pozwolenia na jego budowę?

Własny kiosk handlowy umiejscowiony w ruchliwej części miasta może być dobrym pomysłem na biznes. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że najszybciej można zarobić na handlu, szczególnie jeśli oferuje się towary cieszące się dużym popytem. Początkujący przedsiębiorcy często decydują się na proste i szybkie w montażu kioski z blachy, które pozwalają szybko rozpocząć działalność. Warto jednak wiedzieć, kiedy na wzniesienie takiego obiektu jest konieczne pozwolenie.

Kiosk jako tymczasowy obiekt budowlany

Aby uniknąć formalności związanych z postawieniem kiosku lub pawilonu handlowego i jak najszybciej ruszyć z działalnością, warto zdecydować się na obiekt, który nie jest trwale połączony z gruntem. Wszystko dlatego, że takie obiekty traktowane są przez Prawo budowlane (ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) jako tymczasowe obiekty budowlane, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, lecz jedynie zgłoszenia. Art. 3 tej ustawy w punkcie 5-tym wymienia tego rodzaju obiekty i wśród nich znajdują się także między innymi kioski uliczne i pawilony sprzedaży ulicznej. Definicja tymczasowych obiektów budowlanych z kolei wyjaśnia dokładnie ich charakter. Mają być to obiekty nie połączone trwale z gruntem oraz przeznaczone do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu. Termin ten nie powinien jednak przekraczać 120 dni. W tym czasie można ubiegać się o pozwolenie, które jest wymagane dla trwałych obiektów handlowych.

Szybkie w montażu kioski oraz pawilony handlowe

Decydując się na kiosk lub pawilon blaszany np. na własnej działce, można liczyć na to, że bardzo szybko zostanie on wzniesiony, a tym samym pozwoli na szybkie rozpoczęcie działalności. Jak wiadomo w biznesie liczy się czas, gdyż wszelkie przestoje generują jedynie koszty. Warto jednak wybrać takie konstrukcje, które będą funkcjonalne, a swoim estetycznym wyglądem łatwo przyciągną klientów. Przykładowo kioski i pawilony firmy Alicja są bardzo nowoczesne i ładnie komponują się w miejskiej architekturze. W zależności od prowadzonej działalności można sobie wybrać niewielki kiosk z okienkiem do obsługi klientów lub większy pawilon, w środku którego zmieści się spora liczba osób i dużo towaru. Jeśli po zgłoszeniu obiektu do odpowiedniego urzędu z czasem nie uzyska się odpowiedniego pozwolenia, można go łatwo zdemontować i przenieść w inne miejsce. Dzięki temu nie ponosi się dużego ryzyka inwestycyjnego, co jest niezwykle ważne na początku działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com