Jak założyć własną firmę – krok po kroku

Założenie swojej firmy to marzenie wielu osób, które widzą w prowadzeniu własnej działalności szansę na zarobienie pieniędzy i rozwój. Niestety nie da się ukryć, że jest to związane z koniecznością załatwienia szeregu formalności oraz spełnienia konkretnych wymagań.

Biurokracja, która jest związana z otworzeniem własnej działalności gospodarczej, może odstraszać niejedną osobę. W końcu nadmiar formalności oraz skomplikowane przepisy to problemy, na które najczęściej skarzą się przedsiębiorcy. Pomimo wprowadzanych nieustannie ułatwień i udogodnień, w praktyce stworzenie firmy nadal nie jest łatwym zadaniem.

Pierwszy krok

Zakładanie własnej firmy należy rozpocząć od wypełnienia formularza CEIDG, który pozwala na uzyskanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na szczęście to zadanie można wykonać za pośrednictwem internetu. Nie ma także problemu ze znalezieniem różnych przydatnych wskazówek, które ułatwią właściwe wypełnienie dokumentu. Przygotowując formularz składa się jednocześnie wniosek o nadanie numeru REGON i NIP, a także zgłoszenie płatnika składek dla ZUS oraz dokonuje się wyboru sposobu opodatkowania.

Urząd Skarbowy

Przy zakładaniu firmy numer NIP pozostaje niezmieniony. W przypadku braku NIP-u zostaje ona nadany po wypełnieniu formularza CEIDG. Jedną z najważniejszych decyzji, które należy podjąć na tym etapie, jest wybór formy opodatkowania. Przed dokonaniem tego wyboru należy dokładnie zapoznać się z dostępnymi możliwościami i wybrać najbardziej korzystną z punktu widzenia danej działalności. W przypadku rejestracji jako podatnik VAT trzeba wypełnić i złożyć odpowiedni formularz w Urzędzie Skarbowym.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Regulowanie formalności z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza jeśli zatrudnia się pracowników, od których należy odprowadzać odpowiednie składki. Właściwe druki do ZUS-u należy złożyć po wypełnieniu formularza CEIDG, jednak nie później niż w ciągu 7 dni od chwili powstania obowiązku ubezpieczenia, czyli od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności.

Prowadzenie księgowości

Już w czasie wypełniania formularza CEIDG należy poinformować kto będzie odpowiedzialny za prowadzenie dokumentacji finansowej firmy. Jeśli na tym etapie nie zostało to jeszcze ustalone, należy podać samodzielne prowadzenie księgowości. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku korzystania z usług biura księgowego należy dokonać aktualizacji wpisu dokonanego w formularzu.

Pieczątka i konto bankowe

Rejestracja działalności i złożenie odpowiednich formularzy w ZUS-ie oraz Urzędzie Skarbowym to jeszcze nie koniec formalności. Wprawdzie pieczątka firmowa nie jest wymagana przez prawo, jednak często okazuje się bardzo przydatna i oczywiście może w dużym stopniu wpłynąć na prestiż prowadzonej działalności.  Również założenie firmowego konta bankowego nie jest konieczne. Przedsiębiorca może korzystać z prywatnego rachunku lub płacić gotówką. Obowiązek korzystania z firmowego rachunku pojawia się jedynie przy transakcjach, których kwota przekracza 15 tysięcy euro. O założeniu konta należy poinformować Urząd Skarbowy, ZUS oraz uaktualnić CEIDG.

Koncesje, licencje i pozwolenia

W przypadku wielu form działalności gospodarczej istnieje konieczność posiadania odpowiednich pozwoleń i koncesji. Często ich uzyskanie jest obwarowane bardzo konkretnymi wymaganiami i stanowi spore wyzwanie dla przedsiębiorców. Trzeba liczyć się z tym przed założeniem firmy i należy zapoznać się ze wszystkimi przepisami oraz normami regulującymi daną działalność.

Założenie własnej firmy nie jest prostym zadaniem, dlatego warto się do tego dobrze przygotować. Przed przystąpieniem do wypełniania wniosku o rejestrację działalności trzeba dokładnie zapoznać się z kolejnymi krokami, które należy wykonać, żeby zakończyć proces rejestracji, a także podjąć wiele ważnych decyzji, m. in. o wyborze formy opodatkowania. W przypadku wątpliwości należy poszerzyć swoją wiedzę i np. skorzystać z fachowej porady.

One Comment on “Jak założyć własną firmę – krok po kroku”

  1. Warto jednak mimo wszystko posiadać rachunek firmowy. W przypadku kontroli przedsiębiorstwa każdy chyba wolałby aby nie przeglądano jego prywatnych transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com